Lis 222017
 

Architektonická procházka podél řeky Loučné /od Ropkovy ulice po Smutný most

Do Litomyšle jezdím ráda, ale poslední dobou jsem jí zanedbávala. Oblíbila jsem si až vášnivě Hranice na Moravě a jejich okolí. Ale teď je „po sezóně“, sedím doma, a tak jsem využila příležitosti se do Litomyšle podívat s hochy, kteří zde měli nějaké jednání.

Času jsem nazbyt neměla. Ale dvě hodiny byly tak akorát na dvoukilometrovou procházku po nábřeží říčky Loučné ke Smutnému mostu a přes náměstí zpět k ikonickému autobusáku, kde jsme měli zaparkováno. Pohoda a žádný kvalt.

Litomyšl

Věděla jsem, že se na zvolené trase cosi děje, protože naposledy bylo rozkopáno a doufala jsem, že už bude hotovo. Zcela náhodou jsem na poslední chvíli objevila video známého propagátora architektury Adama Gebriana, kde se nábřežím Loučné zabýval. Ovšem pouze krátkou trasou od Smetanova domu ke Smutnému mostu (cca 200m). Tam jsem tedy fakt nikdy nedošla, přiznávám, a tahle nenápadná superúprava  architekta Josefa Pleskota z roku 2004!! mi zcela ušla. No, asi proto, že u Smetanova domu končí opticky Smetanovo náměstí, a to je pro mne vždy signál opustit „magistrálu“, zahnout ostře doprava a zamířit na zámecké návrší. To je základ!! Nenapadlo by mě, že “tam vzadu” může být ještě něco zajímavého…! Ó, jak jsem se mýlila.

Dnes tedy vyrážím do terénu s napětím očekávám, zda už jsou odstraněny zábrany a igelity. Zkontroluji nutrie u prvního mostku, pokračuji dál… a hurá! Část nábřeží zvaná Vodní valy, u Smetanova domu pod tímto názvem končící, svítí novotou. Jsem nadšena a prohlížím se vše, co vidím nového.

IMG_3496_7_8

Nejvýraznějším prvkem je růžová prolamovaná betonová linka hráze oddělující břeh od říčního koryta. Začíná u příčné Ropkovy ulice a končí u Smetanova domu. Opticky tak vyznačuje začátek a konec architektonického zásahu studia Rusina Frei architekti.

IMG_3491_2_3

Nové lavičky a před nimi praktické ocelové rošty podsypané štěrkem, osázení prostoru zelení, schůdky svahem k řece, nad vodou sklápěcí mola připomínající někdejší máchadla, různá překvápka, o kterých se nepíše a která se musí objevit. To vše postupně nalézám a uznávám, že městská náhražka divoké přírody se architektům povedla.

Nebylo to zadarmo…  na webu nadace Proměny Karla Komárka, která podpořila projekt obnovy nábřeží řeky Loučné v Litomyšli cca 27 miliony Kč, jsou k nahlédnutí fotky a videa související s touto “Proměnou”.  Řešení prostoru vzešlo z architektonické soutěže, jejíž zadání se mimo jiné opíralo o průzkum přání a potřeb lidí, kteří nábřeží využívají nejčastěji. Na základě podnětů obyvatel ponechali architekti Martin Rusina a Martin Frei území co nejvíce přírodní charakter.

IMG_3494

IMG_3488_89_90

 Na vzdálenější straně řeky se na podzim částečně odkrývají fasády starých prvorepublikových domů, ke kterým vedou přístupové lávky. Zelenému domu dole ale nepomůže ani podzim. Jeho chátrající krása je skryta za neošetřovanými tújemi. Podívám se blíže a nejsem si jista, zda je dům obývaný. Některé znaky mluví pro a jiné proti.

IMG_3503_4_5

Nahlížím přes plot do dvora a na kamenné zdi objevuji pamětní desku.

IMG_3500_1_2

IMG_3499

K domu možná patří i pergola se zlatou střechou z opadaného listí.

IMG_3506_7_8

Vedlejší dům je obydlen a autem se přes lávku nedostane…

IMG_3509_10_11

IMG_3515_6_7

Podzim je nostalgický a smutný, ale když zasvítí slunce mám podzim raději než léto.  A navíc odhalí co zůstalo v létě očím skryto, pokud ovšem nenarazíme na milionářské hraniční betonové zdi či živý plot z tújí. Dříve nemyslitelné.

IMG_3512_3_4

Růžová linie končí u Smetanova domu. Pak už je to Pleskotovo.

Cílem projektu bylo zpřístupnění řeky a vytvoření příjemného prostoru pro trávení volného času v jejím okolí. Architekti propojili původně oddělené prostory ulice, nábřeží, řeky a parku. Těžiště tvoří nábřežní promenáda s originálním hřištěm pro návštěvníky různého věku a s odlišnými typy posezení. Lepší přístup k řece i nové možnosti jejího přechodu umožňují kamenný brod, nová visutá lávka a sklápěcí drátěná mola. Objekt vodárny nad říčkou architekti využili k vytvoření vyhlídky a park u Smetanova domu doplnil pavilon se zelenou střechou a s posezením pod vzrostlými stromy.

IMG_3518_19_20

Pohled přes řeku se skákacími kameny na Smetanův dům. Smetanův dům – budova divadla – byl slavnostně otevřen 11. června 1905 za účasti F. A. Šubrta, A. Jiráska a dalších; na programu byl Smetanův Dalibor v nastudování místních umělců s profesionálem pouze v titulní roli. První činohrou byla Jiráskova M. D. Rettigová s Hanou Kvapilovou v titulní úloze. Samá slavná jména!!

IMG_3525_6_7

Pozorovatelna je velmi malebná, ale zatím jsem se z její vyhlídky nekochala. Však tu nejsem naposledy…

IMG_3528_29_30

Zde je vidět visutá lávka, fascinující dílko “malé” architektury. Je příjemné projít těch 25 metrů a cítit pod nohama tak trochu rozhoupanou zem…

IMG_3521

Hudební dětské hřiště /inspirované rodákem Smetanou/ je plné neobvyklých hracích prvků s názvy Ucho, Krystal, Hora, Lochneska nebo Cik cak, v jejichž řešení se odráží motiv zvuku a hudby v nejrůznějších podobách. Na některé se dá zabubnovat, jiné jsou inspirovány amplitudou atd… bombou je tzv. Zvukovod, fungující na principu tiché pošty :).

Na fotce vidíte i dva letité opracované kameny – začíná zde stezka sestupující k přechodu přes řeku po kamenech.

IMG_3531_2_3

Na webu nadace je neotřelé poutavé video výtvarníků Pavly Scerankové a jejího manžela Dušana Zahoranského, kteří tyto objekty nejen navrhli, ale také sami vyrobili. Rozhodně si  nenechte ujít sekvence se svářečskou kuklou! viz video

IMG_3537_8_9

Park u Smetanova domu – vyrovnávací zídka alias schody – vedoucí k  pavilonu se zelenou střechou.  Otevřený prostor slouží k pořádání kulturních akcí a posezení pod vzrostlými stromy. Dvě pole jsou zastřešena, třetí je volné. Proč je tomu tak a další architektonické vychytávky vám vysvětlí dva mladí usměvaví architekti, které evidentně jejich práce těší. Zaujala mne též stavba visutého mostku. Jak jednoduché, zdá se… Zde video 

IMG_3540_1_2

IMG_3543

V teráskách ze starých kamenů jsem objevila trochu utajený základní kámen projektu.

IMG_3551_2_3

Kamenný most přes Loučnou u Smetanova domu; jeho zábradlí je plné lyr…

IMG_3545_6_7

Záběr z mostu u Smetanova domu. Zde končí růžová linie architektů Rusina Frei. Dál už je to Pleskotovo (cca 180 m).

Tento dobře viditelný projekt – Úprava nábřeží řeky Loučné – byl uskutečněn v rámci velkorysého plánu propojit malé a izolované satelitní sídliště se svým okolím, starou zástavbou, řekou, i světem na  druhé straně řeky. Vše bylo dokončeno v roce 2003 a čas dobře prověřil funkčnost a kvalitu provedení jednotlivých součástí celku. Kupodivu vše jen zestárlo, není poničeno, ani vandalsky.

IMG_3563_4_5

Pobytové schodiště

IMG_3554_5_6

Pobytový mostek

IMG_3557_8_9

Schodiště vedoucí k legendárnímu rockovému klubu Kotelna a zídka avizující docela dobrodružnou pěšinu svahem doleva ke Smetanovu domu.

IMG_3560_1_2

Pohled z širokého pobytového mostku směrem ke Smetanovu domu. Zábradlí takové, aby se na něm dalo posedět a ještě kus od kraje, aby se člověk nebál, že z něho spadne do Loučné.

Podívejte se na malé video Gebriana, velmi civilně a poeticky vám všechno vysvětlí … video zde

IMG_3566_7_8

Pohled od hotelu Dalibor zpět. Zde, na Smutném mostku/ název dostal proto, že přes něj vozili raněné vojáky z krvavé bitvy mezi Rakouskem a Pruskem u Sadské v roce 1866, se moje cesta láme. Ještě si za mostkem zaskočím do PENNY pro něco na zub a pak už zpátky přes Smetanovo náměstí a dvěma průchody až k autobusáku, kde se všichni sejdeme.

IMG_3569_70_71

Přes řeku je PENNY a o kousek dál, už na trase, vidím Památník Zdeňka Kopala Dvojhvězda.

IMG_3572_3_4

Unikátní sochařské dílo věnované památce slavného rodáka, astronoma Zdeňka Kopala, bylo při příležitosti jeho nedožitých devadesátých narozen slavnostně odhaleno 3. dubna roku 2004. Plastika, jejímž  autorem je Federiko Diaz a Marián Karel, zdobí Havlíčkovu ulici. Přesněji řečeno místo, kde stával rodný dům tohoto světově významného astronoma, průkopníka teorie těsných dvojhvězd a autora map Měsíce.

Plastika dvojhvězdy je umístěna na subtilní karbonové tyči ve výšce 3,5 metrů nad zemí. Světelné panely vyznačují přesný půdorys domu, kde se Zdeněk Kopal narodil, a zároveň pomocí textu přibližují jeho celoživotní vědeckou práci.

IMG_3581_2_3

Pohled přes Komenského náměstí ke Smetanovu domu. Smetanův dům je mistrovským dílem novorenesanční architektury už se secesními prvky. Honosnému vnějšku odpovídá i vnitřní výzdoba budovy.  Ve vypsané soutěži na plány Smetanova domu zvítězil plán J. Šuly, V. Šulce a J. Velfíka.  Základní kámen byl položen 4. dubna 1903.

IMG_3584_5_6

Litomyšlské náměstí se sochou slavného rodáka – hudebního génia Bedřicha Smetany. Mířím tam, kde vidíte vpravo zelenou věžičku. Dole ve věži jsou trochu již omšelé toalety. – Leč! Všechno je jinak! Málem bych si nevšimla… fous před věží mne zaskočilo toto:

IMG_3587

Tak jsem tam vešla a zůstala paf! Nejen záchody, ale rovnou celý radniční dvorek vychází vstříc návštěvníkům Litomyšle! Je tu úschovna zavazadel a kol, sprcha, přebalovací pult, nové sociální zařízení, designované lavičky a informační kiosek. A mají tu i knihu přání a stížností. Prostě.. záchodový památníček. Takové skvostné zázemí aby pohledal. Honem si pusťte video a šup do Litomyšle. Nejen za architekturou a uměním, ale také za záchodovou kulturou! Video zde

IMG_3589

Pohled na plakátovací plochu mne ohromil. Kurtizány mají graficky vymakaný plakát, který zbytečně neblábolí. Ale zdá se, že vystupují pod agenturou Duo Jamaha. Hmmm… to je něco jako Babiš s Okamurou. Už to letí a nezastavíš to. Bizarnost se stává normou a lidi to stimuluje. Otázkou je jak dlouho?… A čím to zase ti hoši od reklamy přebijí?

IMG_3592_3_4

Výlet končím na vystajlovaném litomyšlském autobusáku (už jsem o něm několikrát psala, třeba zde a jsou tam i fotky z průchodu na náměstí). Domů ale pofrčíme Michalovým auťákem… proto jsem to naše nemohla najít… bum!

  5 Responses to “Zuzi v Litomyšli”

  1. Nikdy jsem v Litomyšli nebyl a vůbec ji (ho?) neznám. Vím jen, že od tama pochází Nejedlý.
    Ale ty Hranice na Moravě… víte, proč se vlastně jmenují Hranice, a to zrovna na Moravě?

    • Hranice na Moravě… nad tím jsem fakt zatím hlouběji neuvažovala, určitě to ale někde bude… je v tom jistě nějaké počeštění z německého základu a roli možná hraje blízkost Slovenska… a na Moravě proto, že jsou nějaké Hranice i v Čechách. Ale oficiálně se jmenují Hranice bez přívlastku :). Jen jsem se zamyslela, ale ještě neověřila… hle základní informace a nevím… vím mnohem více podrobností o konkrétních místech. Hlavně jsem ale spíš v terénu a pohybuji se postupně všude kde se dá, i na místech “kde jsou lvi”… a takových míst je v Hranicích a okolí pro mne stále dost. Je to nádherný a vzrušující kousek země!!!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient