Malý, ale šumný. S okouzlující patinou divokosti v mezích zákona
Poslední skutečnou památkou, která nám připomíná Židy ve Stříteži (ale pohřbívalo se zde mj. i z městečka Štoků) je zdejší židovský hřbitov, který se nachází na poli nad Zámeckým rybníkem, za objekty zemědělského družstva. Nejstarší náhrobek z 58 stél je z roku 1834, poslední pohřeb se zde konal 18. 3. 1939. V témže roce byl hřbitov zdemolován.
Zázrak. Za vsí, mezi poli poblíž rybníka, na malé čtvercové ploše porostlé starými nepěstěnými dřevinami, léta obtáčenými všudypřítomným břečťanem, uprostřed polorozpadlých kamenných zdí, stojí několik desítek náhrobních kamenů. U vstupu spíš tušíte než vidíte zbytky malé zděné márnice. … Překročíte kamenný val zborcené zdi a ocitnete se v docela jiném království než je nevlídný kout zanedbané krajiny za neudržovanými a zchátralými objekty družstva, kterými jsme se proplétali cestou sem.
Jeden z náhrobků. Učíme se jim s Milošem rozumět. Povšimněte si dvou výrazných hebrejských písmen pod obloukovým nápisem. Tuto zkratku pro PO nikbar nebo PO nitman naleznete v horní části většiny židovských náhrobků a znamená “zde leží”. Výtvarné ztvárnění zkratky je mnohdy náhrobek od náhrobku “umělecky” odlišné, ale dobrý pozorovatel má v tom po chvíli pozorování jasno.
Ano, povšimněte si, i zde uvidíte tuto zkratku v hlavě náhrobku; a u obou stél naleznete v dolní části, na konci hebrejských nápisů další zkratku. Je to zkratka verše z Bible, první kniha Samuelova, 25:29, “Kéž jeho duše bude vázána ve svazku věčného života”.
V levém horním koutě hřbitova jsou soustředěny kameny se symbolem konvice, znakem Levitů, chrámových pomocníků.Levita je podle židovské tradice příslušník jednoho z 12 kmenů izraelského národa.
Krásná jednoduchá stéla, trochu naivní nebo kamenicky primitivní, nese shodný rukopis s tou předchozí “levitskou”.
Více fotek na rajčeti
O hřbitov je pečováno vlastníkem Federací židovských obcí ČR
[…] to je všechno. Ještě židovský hřbitov ve Stříteži (zdokumentováno) a odkaz na více fotek na rajčeti u zuzi a kdo chce další fotky nalezne na albu hadce. Hadec je […]
Dobré postřehy – ale jedna chybka se vloudila: kromě vámi uváděné zkratky PN (po nitman/po nikbar)=zde leží) je ještě druhá zkratka v pasivním tvaru PT (po tamun/po temuna = zde pochovali). No, a právě ta je na obou náhrobcích, které jste vyfotografovala. A té zkratce (citátu z Tóry – Židé nepoužívají označení Bible) se říká TANCEVA. Kdyby Vás to vážně zajímalo, pak kniha Zahrady života, nebo moje přednáška (živě na FB, událost Domy věčnosti XVI – Vysočina II, středa 3.3. od 18.00).
Díky, za opravy, polepším se :), nastuduji, a besedu si zapisuji a zúčastním se. Zdraví zuzi