Kvě 282014
 

Okolí Spálavy, na hřeben a zpět

 

Nebylo dost výletů v pátek a sobotu, i v neděli jsme se vydali do hor Železných. Přes Krounu, Hlinsko a Trhovou Kamenici jsme se přesunuli do obce zvané Lány rozložené pod výrazným táhlým zalesněným hřebenem Železných hor.

Zaparkovali jsme pod 500 let starou památnou lípou velkolistou u statku na okraji vesnice a vydali se po „zelené“ rozbahněnou a traktorem rozježděnou cestou na vrchol hřebene, na  Spálavu,  se svými 663 metry druhým nejvyšším vrcholem Železných hor. V půli kopce se voda vsákla, a pak už to byla pohádková cesta krásnými kouty Železných hor, které jsme si tak oblíbili, ba zamilovali.

železky spálava

Po chvíli prudkého stoupání srovnatelného s výstupem na Hostýn, jsme se ocitli na planině, kterou pokrývaly přirozené louky s kopretinami, pryskyřníkem, kohoutkem , smolničkou, pampeliškou, a vpravo od pěšiny lípy a chalupy utěšené obce Spálava.

Pokračujeme dál po zelené, ke které se připojila žlutá,  přes vrchol kopce na rozcestí Pod Spálavou a zde se od zelené odpojíme na žlutou. Ta nás navádí ke konci osady Velký Střítež, přesně tam, kde jsme loni obdivovali několik chalup se zahradou, ale nepodařilo se nám je uspokojivě nafotit.  Tak snad letos..

Po silnici pokračujeme, už bez turistického značení, do Chloumku a na konci obce, u kulturáku, v krásném obecním zahradním zákoutí, na které mohou být místní právem hrdi, svačíme. A pak už topolovou alejí a lesem do samoty Nehodovka a příkře  svahem dolů a už jsme pod lesem a obdivujeme výhled do kraje pod hřebenem Železných hor. Poznáváme lom ve Štikově a tipujeme si, jak se dostat zpět k památné lípě v Lánech, kde parkujeme. A jde to dobře, přesně podle mapy, kde cesty souhlasí se skutečností.

V Trhové Kamenici si dáváme pozdní oběd spojený s večeří , česnačku, a halušky s brynzou a  pak už jen domů…

IMG_3456_7_8_tonemapped_1

V Železkách je krásně..

IMG_3468_69_70_tonemapped_1

Rozbahněnou cestou pod hřeben

IMG_3459_60_61_tonemapped_1

Hřeben Železných hor

IMG_3471_2_3_tonemapped_panorama

Panoramatická fotka krajiny pod hřebenem

IMG_3496_7_8_tonemapped

Spálava. Pár opravených chalup, lipová alej a další památná lípa, která na této fotce není vidět

IMG_3529_30_31_tonemapped

Vrchol Spálavy

Video z vrcholu Spálavy:

IMG_3554_5_6_tonemapped_panorama

Panorama u Velké Stříteže

IMG_3596_7_8_tonemapped

Krajina za Velkou Stříteží cestou na Chloumek

IMG_3566_7_8_tonemapped_1

Chalupa ve Velké Stříteži

IMG_3569_70_71_tonemapped

Chalupa ve Velké Stříteži

IMG_3584_5_6_tonemapped

Chalupa ve Velké Stříteži

IMG_3590_1_2_tonemapped

Chalupa ve Velké Stříteži, .. vždycky něco překáží, tady sloup veřejného osvětlení, tu elektrická krabice, onde zase kus nenatřeného plotu či nevhodná schránka na dopisy,.. dokonalost zkrátka  neexistuje!

IMG_3581_2_3_tonemapped

Zahrada za chalupou

IMG_3608_09_10_tonemapped

Milé zákoutí u kulturního domu v Chloumku, pod chaloupkou jsme posvačili…

IMG_3611_2_3_tonemapped

Louky v květu, jsou krapet podmáčené, ale díky za ně!!!!!

IMG_3626_7_8_tonemapped

Už jsme pod hřebenem a otvírá se pohled do kraje. před námi Lhůta a vzadu na obzoru lom Štikov

IMG_3629_30_31_tonemapped

Lom Štikov a štikovská vyhlídka

IMG_3617_8_9_tonemapped

A na úplný závěr pořádná porce romantiky… až na to, že sedím ve vodě 🙂

IMG_3456_7_8_tonemapped obraz

Není to krása??? Toto maloval sám Photoshop!  (Originál výše)

Více fotek na rajčeti

 Posted by at 19.47

  9 Responses to “Železné hory romantické”

  1. Nádhera !!! Dík :-))

  2. K Chloumku a Nehodovce jezdím přes 15 let hledat korundy. Kdysi se tam objevily, asi tak v r. 1968, kdy se ještě oralo. Našel jsem tam zatím třeba jen slabě magnetický hadec s ilmenitem, eklogit, pegmatity a vyrýžoval jsem např. staurolit. Nyní, když jsme tak trochu kolegové, se můžeme vzájemně obohacovat poznatky z geologie Železných hor.

  3. Děkuji a s vzájemným obohacováním souhlasím, jen aby to nebylo spíše jednostranné. Začínám se učit a hlavně musím pochopit co se za ty miliony let dělo, v tom jsem velmi slabá v kramflekách. A pak se naučit ty šutry…, do října moc času není.

  4. To půjde skoro samo..

  5. A vám se fakt tak líbí to HDR, že ho chcete všude? To vypadá, že se ho vůbec nemůžete nabažit.

    • Ahoj Liško, zvykli jsme si na to; dokáže to i při rozdílných světelných podmínkách vyrobit dobrou fotku, ovšem, někdy to zradí. Chce to praxi. Já do toho zatím nejdu, ale jako kritik už také vystupuji. Fotky by měly být v sérii barevně sladěné a ta zeleň je někdy hodně šťavnatá. Bojuji za méně provokativní barvy, než preferuje miláček,. Druhá věc je ta, že mám doma jinak nastavený monitor a nedostatky, o kterých mluvím, mi doma vystupují daleko zřetelněji. Líbi se mi ty dvě poslední fotky ze zahrady Artigas. Ty jsou barevně velmi blízko skutečnosti a vykreslením detailů krásu místa ještě povyšují. Z těch máme radost.

  6. […] V dáli kóta Spálava (663 m n. m.), druhý nejvyšší kopec Železných hor, ležící na jejich hlavním hřebeni. Ve středoveku sloužil vrchol jako „strážní varta“ Libecké stezky. Opodál vrcholu se skví malá osada stejného jména jako kopec. […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient