Kvě 272013
 

Z Horního Bradla do Polomu a zpět

IMG_1582

Cestou z Velké Stříteže na Chloumek

IMG_1557

Na návsi ve Velké Stříteži

IMG_1555

Křížek na okraji Velké Stříteže

Železné hory jsou velmi malebné. Žádná divočina. Naopak. Velmi krásná členitá kulturní krajina, kde se střídají louky s lesy, poli a malými vesničkami v táhlém akordu. Nechybí aleje, remízky, osamělé stromy a daleké výhledy do kraje. Celková scenérie působí tak utěšeně, že by krk dal za to, že to rozložení je přesně takové jaké má být, aby člověka oblažilo. Hlavně na jaře je tu krásně.

IMG_1589

Od Polomu směrem na Hlubokou

Dlouho jsem zde nebyla a na půvab zdejší krajiny jsem zapomněla; jenže..  sotva jsme si ty krásy připomněli, už jsme zde během 3 týdnů potřetí. Pohybujeme se zatím v malém kruhu – v okolí Trhové Kamenice a Horního Bradla, ale už si troufneme i na lesní terén bez turistických značek.  Jsem ale s psaním pozadu. Dnes se vracím k výletu z minulé soboty, který nám vzal hodně sil, ale shodli jsme se, že to byl  zatím náš nejlepší výlet ze všech výletů.  Jaksepatří jsme si užili toho všeho, co zdejší krajina poutníkovi nabízí.  Tento výlet překonal i náš kultovní na Baldu, jak jsme usoudili.

IMG_1827

Tvrz Lipka

Vyrazili jsme tentokrát pro změnu z Horního Bradla. Jen tak trochu jsme si prohlédli střed obce a zakrátko vyhledali žlutou turistickou značku, přešli po mostě Chrudimku a zanořili se do lesa. Po krátkém zastavení v opuštěném pionýrském? táboře jsme zdolali stoupající terén zprvu přes les a pak už v obci Lipka, abychom se zanedlouho ocitli v zcela opuštěné bývalé tvrzi Lipka. Jak tristní pohled… Napolo, nedávno a s velkým úsilím, opravené sídlo se opět stává ruinou… Kdesi píší, že opraveno necitlivě, ale myslím, že se ještě nic zkazit nestačilo. Chtěla bych tu bydlet. Jak malé a útulné. Arkády, neveliký dvorek, příroda, slunce… Já vím, je to pohled romantika, ale přesto..  K Lipce mám mnoho materiálů, snad by stál zato samostatný článek…

IMG_1890

Vcházíme dovnitř objektu; otáčím se a fotím. Na síti je více takových fotek, a na každé novější je znát, jak tvrz stále více a více pustne a zarůstá plevelnými dřevinami. Je zde hlemýžďů jak naseto a musíme si dávat pozor na každý krok, aby nám pod nohou “něco” nekřuplo

IMG_1860

Podobný pohled, ze spodní arkády dvora. ta dřevěná přístavba se prý sem nehodí. Mně se ale líbí.

IMG_1832

Pohled od brány tvrze k odkrytým arkádám, poslední úpravy je zakryly, viz archivní fotka (prvorepubliková?? nebo poválečná?, nevím)

Lipka_02

IMG_1870

Pohled na přístavbu z horní arkády. Za ní prosvítá nedodělaná odkrytá terasa. Opravdu velmi romantické.

IMG_1849

IMG_1852

IMG_1872

IMG_1901Kráčíme ještě dozadu, přes nekosené rozkvetlé louky směrem k rozpadajícímu se hospodářskému stavení a dál a naskýtá se nám opět nádherný výhled do kraje. Vracíme se podél Lipky zpět na žlutou značku a míříme travnatým úvozem kolem „stoleté“ lípy k malému osamělému hřbitůvku s hrobkou Kustošů, bývalých majitelů Lipky. To místo není smutné. Je tu v tom slunečném poledni hezky.

IMG_1916

IMG_1912

IMG_1910

IMG_1920

IMG_1925

IMG_1546

IMG_1543

Jdeme dál. Opět procházíme lesem a klesáme do travnaté dolinky, kde nás překvapí osamělé stavení. Tak půvabné, ve své prvorepublikové patině, jak jen může být. Reminiscence na lidovou stavbu, ale ne tak nadsazenou a barevnou jako od Jurkoviče. Později ze dovídám, že V dolinách u Budrů, jak je psáno na vratech, býval dříve zájezdní hostinec při cestě do Chotěboře, za 2. světové války tu podporovali partyzány, dokonce zde snad proběhlo nějaké jednání partyzánů. Ale dnes zde nikdo není.  Usedáme nedaleko od stavení na kmen stromu, koušeme pomeranče a díváme se směrem zpět, na louku, kterou jsme sem sešli. Pozorujeme ten přírodní amfiteátr, vlnění trávy ve větru a zklidňujeme se. Pohoda.

IMG_1551

Další cesta vede z dolinky středem nekosené louky do vísky Velká Střítež. Ale ta ves je opravdu malá a jakoby se tady zastavil čas. Klid, ticho a snad všechna stavení kromě toho prvního u křížku za loukou, jsou malebná a s upravenými a kvetoucími zahradami. Hlavně domky napravo u cesty směrem na Chloumek, kam nás zavedla žlutá turistická značka. Kocháme se a fotíme. Ale z fotek mnoho nemáme. Svit je ostrý a máme problém, zda zaostřit na jasnou oblohu nebo na zastíněné zahrady. Obojí se nesnese.

IMG_1573

IMG_1584

Pár metrů za posledním stavením se rozhodujeme, že do vesnice Polom, kam máme namířeno ke kostelu sv. Kunhuty, půjdeme jen tak volně podle mapy přes les. Kdyby něco, jako krabička poslední záchrany nám poslouží navigace s udáním polohy. Tak jsme byli zajištěni. Ale nebylo toho třeba. Když jsme se v trochu v lese ztratili, zjevil se najednou, v tu chvíli, na lesní cestě domorodec. Jen tak, jako by šel na houby, kdyby nějaké rostly J.  Za celý den jsme na trase nepotkali ani človíčka a teď tohle! Kdo by to řek! Poradil nám jak dál a zase zmizel. V modré nevyžehlené košili a vyválených khaki kraťasech, rozježených vlasech, s prázdnýma rukama. Jen tak nalehko.

Radu dal dobrou, zanedlouho skutečně vycházíme u z lesa a před očima se nám zjevují chalupy této samoty a kostel. Víc jak pět, šest stavení tu není… a za hřbitovní zdí takový velký kostel. Zvláštní.  Ještě „nedávno“ to byla ruina, ale parta nadšenců v čele s pardubickým památkářem ho koupila a upravuje.  Snad jim elán vydrží „na věky“.

IMG_1595

IMG_1603

Renesanční kostel sv. Kunhuty (na některých mapách připisován sv. Jiří)  z doby kolem r.1600,  postavený na místě původního gotického kostela, připomínaného r.1450, byl opraven v r.1880,  a z této doby je nový strop v lodi.

IMG_1605

IMG_1606

Zvonice na západní straně hřbitova z roku asi 1600. Přízemí zděné, tvoří vstup na hřbitov . Dřevěné patro je otevřené na všech čtyřech stranách dvojicemi okének s okenicemi.

Kostel je údajně již delší dobu odsvěcen, Hlavní vstupní vrata zavřená a zachovalá, vstup byl možný zbořenou sakristií. Nyní je ale sakristie zabedněna a do kostela lze nahlédnout pouze,  je-li zde přítomen někdo z majitelů nebo spřízněnců s klíči. Dozvídáme se od sousedů, že k uzavření kostela již důvod je. Nová kruchta a oltář. Vylézáme alespoň do zvoničky, kde sice zvony chybí, ale dřevěná podpěrná konstrukce je evidentně původní. .. Tak snad příště…

Lesem již nekompromisně a bez zastavení spěcháme zpět do Horního Bradla. Procházíme pralesem Polom bez většího okukování a obdivování pralesních zátiší, v mysli s jedinou myšlenkou. Na Trhovou Kamenici a hostinec Na Radnici. Už plánujeme, co všechno si dáme a také jsme si to dali. Česnačku, opulentní večeři, kolu, vídeňskou kávu a karamelový pohár s pravou šlehačkou a polárkou. No, snad si takovou hostinu zasloužíme, no ne???

A zjistili jsme, mimochodem, že busty M. Tyrše a J. Fügnera (zakladatelů Sokola) na budově hostince, na pilířích, stále stojí, ale Hus a Žižka na „zrcadlech“ již opravdu chybí.  Všimněte si, prosím pozorně.

Příště  se budeme věnovat “úpadku” Horního Bradla blíže, zahoubaříme si a nebudou chybět sakrální a bukolické motivy.

 Posted by at 17.06

  8 Responses to “Železné hory podruhé a určitě ne naposledy”

 1. Potřebuji propagovat následující fb,je založen na obranu proti snahám o zřejmě zbytečné pokácení městského parku ve Vyškově.

  https://www.facebook.com/SmetanovySady?ref=hl

  Děkuji

 2. Nádhera! Parádní výlet.

 3. Dík moc za skvělou inspiraci na výlet:-)) Mám to tady pod nosem, doufám, že vaše krásná akce mě popostrčí :-))) Přeju krásný dny !!!!! lada:-))))

  • Není zač a třeba se tam někde potkáme, nemůžeme se toho kraje nabažit :)..

   • kdybychom se tam někde na železkách potkali, tak to by byla nádhera :-)))))) až tam budu někdy chodit, budu po Tobě koukat :-))))

    lada :-)))

    • Bylo by to moc pěkný, a ne nesnadné. Ještě jsme zde nepotkali ani jednoho turistu :). Chodíme jak říkáš po “železkách” 🙂 sami. Jen zbývá aby se přímky protly v průsečíku :)..

 4. […] Na Dolinách je tentokrát posekaná a nevlní se ve větru jako při naší poslední návštěvě, v roce 2013.  Možná ale, že nestačila ještě […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient