Dub 282015
 

Safra… hned zkraje a hned další výlet aspirující na “výlet roku”

Ještě jsme se nerozešli, tedy nerozchodili, až tu máme potencionální Výlet roku 2015!.. tak si říkáme, co nás ještě v Železkách letos čeká?!

Jak říkám.. pro začátek jsem vybrala opravdu malou trasu, ale líbeznou. Bodem, který mě k ní přivedl, byla vyhlídka na mapě za Modletínem, nacházející se na neznačené polňačce. Pak už to bylo jednoduché. Šlo pouze o to, vrátit se oklikou zpět do Modletína a ještě stihnout za světla prohlídku hřbitova. Měli jsme toho dne moc práce, a tak jsme se vypravili až po obědě.

Nedaleko se nacházela i jiná naše oblíbená místa –  roubenka Na Dolinách u Bardů a staré domky se svými zahrádkami na konci Velké Stříteže, které nechceme žádné jaro proměškat v jejich květu a naše návštěvy zde se proto periodicky opakují.

Tyto body jsme vzájemně propojili a připojili Spálavu, magický bod Železek. Není to žádná hora Říp, ale pro nás má své kouzlo, svou přitažlivost. Od doby, co jsme ji poprvé navštívili a natočili zde zdánlivě obyčejné video, kde není nic jiného k vidění než vlnění vysokých travin ve větru v horizontu 360°.  A ze Spálavy šup zpět do Modletína lesem. Můžeme si podle nálady a kondice vybrat buď jednoduchý návrat po zelené značce nebo se trochu zaplést mezi stromy a okouknout několik lesních vodních ploch a pak se nějak trefit zase zpět do Modletína ke kostelu… tak uvidíme, jak to dopadne..

Modletín

Modletín 2

Polňačku jsme našli a podél jakési soukromé modletínské aleje bříz a jehličnanů si to míříme do místa dalekého rozhledu. Bude to asi tam vzadu na obzoru…

Modletín 1

Ano, je to tady. Nejlépe se kochá na místech dalekého rozhledu, kde jsme sami. Občas dáme i malou společnou meditaci, ale ještě na ni nejsou stoprocentní podmínky. Vane tu vítr jak na vítrholci a taky jsme sotva vyšli. Meditace je za odměnu, aby byla vzácná.

Modletín 3

Na místě dalekého rozhledu si přibližuji zoomem osadu Lipku s dominantou tvrze

Modletín 4

Samota Na Dolinách u Burdů (možná ale u Bardů?). Chaloupka jakých se už vidí málo. Naštěstí ještě nezasáhl zub času a zároveň ještě nedošlo k celkové rekonstrukci. Dýchá na nás Jurkovičův architektonický rukopis, i když zde ne tak zdobného charakteru, ale o to zemitější! Jak to zde milujeme!

modletín 5

Modletín 6

Nápis na vratech je vypálen švabachem a těžko se nám čte, ale pravděpodobně tam stojí: Na Dolinách u Bardů

Modletín 8

Modletín 7

Louka Na Dolinách je tentokrát posekaná a nevlní se ve větru jako při naší poslední návštěvě, v roce 2013.  Možná ale, že nestačila ještě vyrůst..

Velká Střítež 4

Z doliny přes louku do Velké Stříteže a jdeme si prohlédnout malebné seskupení posledních chalup vesnice.

Velká Střítež 1

Na staré kovárně

Velká Střítež 6

U poslední chalupy vesnice setrváváme o něco déle a fotíme, přestože nás vytrvale vyštěkává nějaký domácí mazlíček u vedlejší chalupy. Jen ať si štěká, ostatně, je to jeho práce a určitě zde nemá tolik příležitostí ukázat, jaký je dobrý hlídač.

Velká Střítež 3

Velká Střítež 7

Velká Střítež 5

U poslední chalupy se otáčíme zpět a vracíme se na odbočku žluté značky vedoucí na rozcestí pod Spálavou.

Spálava 1

Rozcestí pod Spálavou. Na vrchol kopce se tentokrát podíváme jen zdálky a rozhodujeme se zabočit doprava a nejkratší cestou se vrátit do Modletína, abychom ještě stihli navštívit hřbitov za světla. Je krásně… vyjížděli jsme za deště a na Železkách je krásně. Slunce svítí a dokonce přestal foukat vítr. Z tohoto místa ještě nafotíme pár záběrů Spálavy a u lesa si na kládách dáme meditaci…

Spálava 3

V dáli kóta Spálava (663 m n. m.), druhý nejvyšší kopec Železných hor, ležící na jejich hlavním hřebeni. Ve středoveku sloužil vrchol jako “strážní varta” Libecké stezky. Opodál vrcholu se skví malá osada stejného jména jako kopec.

Spálava 2

Set223from_DSC03421pan

Panorama – Spálava. Celý den nás fascinují proměny oblohy.

Spálava 5

Už sedíme na kládách, svačíme, fotíme a meditujem

Spálava 4

Ani stativ jsme tentokrát nezapomněli!

Set203from_DSC03415pan

Ještě panoramatický záběr Velké Stříteže a frčíme lesem do Modletína. Stala se nám ale u klád jedna zajímavá věc. Potkáváme osamělého chodce, kterého už jsme kdysi potkali. měli jsme tehdy štěstí, ztratili jsme se v lese u Polomu a on nám poradil. Ano, je to on. Chodí rychle, sám, nemá s sebou nic, a protože se loudáme, střetáváme se s ním v lese ještě jednou, to když se už se zase odněkud někam vrací…

Modletín hřbitov 5

Jsme v Modletíně, slunce svítí a my jdeme navštívit místní hřbitůvek, pozoruhodný pro nás zatím pouze svou polohou, však uvidíte. Věnuji mu samostatný text se spoustou fotografií.

Rekapitulace odkazů v textu:

https://rozvedena.blokuje.cz/zelezne-hory-podruhe-a-urcite-ne-naposledy

https://rozvedena.blokuje.cz/zelezne-hory-romanticke

více fotek na rajčeti a fotky v lepší kvalitě a více panoramat na našem ZONERAMA

  2 Responses to “Železky … náš osud”

  1. Hurá, pěkný.
    A ten malej zelenající se stromek na konci trávníku,mezi starejma tmavejma jehličnatejma, ten je!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient