Dub 072017
 

 

první jarní jednadvacítka

Výlet jsme měli naplánovaný týden dopředu – mělo být krásné počasí. A také bylo. Celý den nás provázelo slunce a teplý vítr.

Trasu zvolil miláček, myslím poprvé se něčeho takového zhostil, a nebylo to vůbec špatné. Díky mapy.cz a jejich skvělé aplikaci umožňující naplánovat pěší výlet kdekoli, kde jsou k dispozici nějaké cesty a stezky, jsme se odvážili i do končin, kudy turistické značky nevedou… Což o to, děláme to běžně, ale na mapy není stoprocentní spoleh. Cesta sem, cesta tam a za chvíli jsi v …  víte kde. Ale už se s tím nepářeme. Klidně zabloudíme a jistíme to mapami.cz v mobilu a GPSkou GARMIN Colorado. Zatím jsme to vždycky dobře pořešili a vrátili se zpět na trasu.. Trochu dobrodružství nezaškodí..

Pustá Rybná - okruhBilance cesty … celkem cca 21 km, z Pusté Rybné na Karlštějn jsme se courali a posedávali na hřbitovech, a pak jsme to museli dohnat, abychom došli za světla a našli auto zaparkované u hospody Hlučál.

Nejvyšší cestovní rychlost 7,6 km/hod., průměrná 4,4 km za hodinu. Čas pohybu 4,37 hod, doba proseděná – 2,43 hod. Převýšení 600 m. 

IMG_1594

HLUČÁL – legendární hostinec s ubytováním v srdci Vysočiny. Zde parkujeme.

Pustá Rybná … ves rozkládající se na pomezí Čech a Moravy 10 km jihozápadně od Poličky. Leží na autobusové lince Polička – Svratka a  má  zde svůj domov cca 200 stálých obyvatel .

Reliéf krajiny byl vytvořen centrálním tokem, potokem Hlučálem a jeho čtyřmi přítoky, to vše na katastrální výměře 14 km2. Střídají se údolí vláčná i strmější dle toho jak se mění dvě základní horniny rula a svor.

V minulosti si zdejší kraj velmi oblíbila spisovatelka Teréza Nováková. Svědčí o tom její romány a povídky s vesnickou tématikou. O Pusté Rybné prý řekla „není to vesnice vůbec pustá, ale velice krásná“ a napříště vždy mluvila o Krásné Rybné.

IMG_1595_panorama

Katolický hřbitovní kostel sv..Bartoloměje z roku 1838 a několik náhrobků, které mne zaujaly.

IMG_1599

Pohled ke kostelu

IMG_1602

Lavečka u márnice

IMG_1600

Hrob milovníka ptactva

IMG_1601

Antický motiv

IMG_1604

_DSC2264_5_6pan

Jen kousek od pustorybenského hřbitova a jsme u Drašarovy lípy.  Hle! postava ze známého románu Terézy Novákové Drašar, o zapomenutém vlastenci, který  v přístěnku chalupy, již neexistující,dožil svůj život v bídě a zapomenutí. Domek a lípa už patří do katastru roztroušené obce Březiny.

Drašarova lípa – památný strom, jehož stáří je přibližně 250 let. Lípa je vysoká 26 metrů a obvod kmene má asi 400 cm. V roubené chaloupce u této lípy strávil zbytek života Josef Václav Justin Michl, hlavní hrdina románu Terézy Novákové “Drašar”. Dnes už tato chaloupka nestojí.

IMG_1606

IMG_1605

Sympatický domek na samotě… ale u silnice. Mohli bychom po té silnici jít bez problému po rovině. Ne, miláček zvolil trasu doprava ostře na kopec a pak zase dolů. Vede tudy  soukromá Literární stezka. Vlastně její část se 3 zastaveními.

IMG_1609

Zde první s pexesem, razítkem na řetízku a nacucaným polštářkem. Dostala jsem zde první razítko na zadek.

_DSC2270_1_2

Není proč se pohoršit.

_DSC2276_7_8_panorama

Literární stezkou… udivuje nás množství krásně opravených chalup, nejen v této lokalitě. Málokdy narazíme na nějakou zchátralou. Odhadujeme to na Brňáky i Pražáky. Není to sem daleko ani z jedné velkoměstské lokality, a proto zde – v lůně přírody – zřejmě dochází k přirozenému smíšení obou antagonostických fenoménů …

_DSC2282_3_4_panorama

Roztroušené chalupy

_DSC2294_5_6

Ta se mi opravdu líbí, i s okolím.

IMG_1611

Uf! jakýsi středověký obranný paskvil…

IMG_1612

Romantika Žďárských vrchů.. kdo v tobě chaloupko, přebývá asi…?

_DSC2303_4_5

Hřbitůvek v Březinách

IMG_1617

U odbočky na hřbitov stojí pomník mrtvým z 1. světové války. Udivuje nás množství padlých.

Pomník padlých občanů z 1. světové války uctívá památku 21  březinských občanů, kteří se nevrátili z bojišť první světové války. Jména všech statečných mužů jsou do pomníku vyryta zlatým písmem. Podél cesty mezi pomníkem padlých a hřbitovem je vysázena březová alej. Každému padlému muži je věnována právě jedna bříza.

IMG_1626

Hřbitov na Březinách byl postaven a uveden do užívání mezi roky 1860-61 a první pohřbenou na této posvěcené půdě byla ani ne roční dívenka Mariana Kučerová z čp. 24. Sakrální stavba je zajímavá ještě dnes. Nejen tím, že patří k nejmenším hřbitůvkům na vysočině, ale i tím, že původní stavba nenesla žádná církevní označení. Tzn. že stavba má sice márnici, ale na původní stavbě nebyla ani dnešní zvonička ani pamětníky připomínaný kalich na vstupní bráně, neřkuli křížek.
Zvonička na márnici byla postavena ve 30. letech 20. století a je osazena zvonkem. Ve 30. letech 20. století byl zvonek zrekvírován pro potřeby německé armády. Nový zvon byl do zvonice umístěn v 90. letech minulého století.

Po rozluce Březin s částí Pusté Rybné (1881), není na katastru obce jediný veřejný církevní symbol, (křížek, kaplička, boží muka, svatý obrázek na stromě, ani kostel).

_DSC2321_2_3

IMG_1625

Na malém hřbitůvku nechybí lavečka a malé kolumbárium ve hřbitovní zdi

_DSC2318_19_20

Je zde pochován i ukrajinský partyzán J.M. Svičkar, který padl v blízkém okolí březin 1.5.1945. Padl vlastně na dohled od místa, kde sní svůj věčný sen.

_DSC2309_10_11_panorama

Odpočívá zde i většina březinských kantorů, kteří učí generace březinských žáků k lásce k bližnímu svému, lásce k rodičům, přírodě, Bohu.

IMG_1624

Tak vypadá rov – místo uložení rakve do země s navršenou zeminou

IMG_1623

Na březinském hřbitově je umístěna i pamětní deska Dušana Říhy (1931-2001), akademického malíře, realisty a restaurátora. Tento rodák z Poličky v Březinách často pobýval a oddával se krajinomalbě a restaurování.

Informace o hřbitůvku v Březinách čerpám z informační tabule před hřbitůvkem – autorem textu je Pavel Říha – místní rodák. Březiny jsou zapojeny do projektu: Hřbitovy – naše kamenná historie.

_DSC2327_8_9

Luňáčkova lípa v Březinách – památný strom, jehož stáří se odhaduje na 300 až 500 let. Lípa je vysoká asi 30 metrů, obvod kmene má asi 600 cm, průměr koruny je 28 až 30 metrů.

_DSC2330_1_2

Další z laveček, které jsme potkali po cestě. tato je pod Luňáčkovou lípou a zde zabýbáme z hlavní cesty doprava a jdeme cestou bez turistického značení. Bude to dobrodružné, zabloudíme… ale neztratíme se.

_DSC2333_4_5_panorama

_DSC2348_49_50

Rojení mravenců – dnes je výjímečně krásný den…
IMG_1628

Svačina u lovecké chatičky

IMG_1629

Zde se usazuje sud s pivem

_DSC2342_3_4_panorama

Lovecký zámeček Karlštejn nad horskou obcí Svratkou je v rekonstrukci. Patřil OP Prostějov, nyní firmě GLASIC FORTE. Má zde být galerie…

A to je konec naší první pořádné jarní výpravy. Vyzkoušeli jsme mapy.cz v mobilu, GPSku a také naše psychické a fyzické schopnosti po zimním spánku. Jo! jsme odolní, je to dobrý.. Dali jsme bez přípravy dvacet kilásků, ztratili jsme se v lese a zase se pomocí chytrých přístrojů našli a ani jednou jsme se nepohádali (ostatně … to ani neumíme:).

Ve středu jsme mimochodem zase vychytali dobré počasí a navštívili jsme Maštale. Jediné odpoledne v týdnu, které se vydařilo. Slunce svítilo a protože jsme byli v dolíku, v roklích, silný vítr se proháněl vysoko nad námi…).

 

  4 Responses to “Žďárskými vrchy.. středa 29.3.2017”

  1. Pěkně rozmanitý výlet!

  2. Razítko jak od výpravčího Hubičky.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient