Čvc 222015
 

přišel v pravý čas

Ani v těch největších vedrech si nenecháme ujít Železky. Stále vedou v naší stupnici oblíbených oblastí, i když Žďárské vrchy také nejsou k zahození. Však Železky jsou zatím turisticky zapomenutější, i když… známe jedno překrásné místo, kde se nám málokdy podaří být sami. Ale to je výjimka. Většinou za celý den na trase potkáme turistu jen ojediněle.

A stejně tomu bylo i tuto sobotu. Těžko jsme se v pozdním odpoledni rozhodovali kam vyrazit. Miláček sledoval mraky a kombinoval a kombinoval a kombinoval… Odjížděli jsme s mapou Žďárských vrchů směr Borová, ale mířili jsme na Železky. Pro jistotu se na poslední chvíli vedoucí výpravy rozhodl změnit směr na opačnou stranu kvůli hrozbě deště. Jeli jsme naslepo a zaparkovali někde, kde to dobře známe. Cestu jsme zvolili tak napůl. Tam po značce a zpět jen tak odhadem poli, lesy, loukami, neznámým terénem.

Vedro bylo k zalknutí, a krajina, kterou jsme procházeli již potřetí nás už moc nebrala. Všimli jsme si toho oba a vzpomínali na naši první výpravu do těchto končin, kterou jsme podnikli v zimě. Zimě vlídné, bez sněhu a mrazu. Jak jsme byli okouzleni nelze zapomenout. Následná návštěva nás nadchla podzimní barevností se žlutými plody rakytníku. Mysleli jsme si, že tomu dnes bude nejinak, ale ta jednotvárnost parného léta nás pěkně knokautovala. Sotva jsme se plazili a těšili se na závěrečnou etapu, kdy jsme konečně měli procházet lesem…. Ale stal se zázrak!

Set013from__DSC6129_panorama

První panorama krátce po startu. Vedro strašný, ale mraky dobrý. Určitě nezmoknem.

Set043from__DSC6138_panorama

Rybník, ve kterém se nedá koupat… a všudypřítomná hovada, co útočí i přes tričko a přes kalhoty. Kdo by v tom parnu chodil na toulky! jsme tu v celém širém okolí jen my dva, a tak se na nás všechna hovada soustředí. Ovšem platí krutou daň. Umírají záhy. Zda-li jim ta kapka krve stála zato…

Set113from__DSC6159_panorama

Došli jsme z bodcu Á do bodu Bé, ohlížíme se a budeme se vracet tak trochu naslepo neznámým terénem.

Set193from__DSC6183

Poslední pohled na boudičku na rozcestí a šineme si to po silnici do blízké vesnice, kde jsme zatím nikdy nebyli.

Set203from__DSC6186_panorama

Pár stovek metrů dál se vzájemně přesvědčujeme, že se nám to nezdá! Nikde nikdo a u lesa koupaliště. Volně přístupné, s velkými toaletami-převlékárnami, umyvadlem a toaletním papírem… Je to prostě zázrak! A dalším zázrakem je, že máme s sebou plavky a ručník. Já vím, jde to i bez, ale zrovna my jsme stydlíni.

Set233from__DSC6195_panorama

V popředí brouzdaliště a za zády u lesa vykukuje pískové hřiště na beach volejbal

Set263from__DSC6204

Celý areál jen pro nás dva, jaká slast a potěšení. na samospoušť se nefotíme, i když by to byl trochu adrenalin. Ale miláček zbytečně neadrenalinuje. Užije si toho dost, když klouže se svým kluzákem. V civilním životě se drží zpátky. Ale někdy ho přesvědčím a ten plot taky přeleze. Mluvím o konkrétním případě, z loňské dovolené v Katalánii. lezli jsme přes plot do ještě zjara uzavřené Gaudího zahrady v Pyrenejích, poblíž La Pobla de Lillet, řečené Artigas.

Set273from__DSC6207_panorama

Co nevidět budeme ve vsi, už tam jsme, a další šok. Nejen koupakiště, ale také sportovní areál, za který by se nemuselo stydět žádné město! Zdá se, že restaurace je otevřena, tak jdeme dál.

Set303from__DSC6216

Krásná a bohatá vesnice, jak se dovídáme v hospůdce-klubu, od pána, který se nás ujímá, a přestože jdeme pozdě (volejbalový turnaj už skončil!), dostaneme napít a také se dovídáme spoustu místních zajímavostí a jsme nasměrováni na cestu zpět. Milý zážitek a kdybychom chtěli, pán by nám z prodal parcelu na chatičku :). Právě v tom místě, které máme tak rádi, jak jsme se zmínili…

Set333from__DSC6225_panorama

Cesta zpět přes pole a luka k lesu a zde se podle rady pana domorodce po chvíli tápání napojujeme na lesní asfaltku, a ta nás neomylně dovádí k cíli, kde máme zaparkované autíčko.

Set393from__DSC6243_panorama

Ještě poslední pohled od lesa k obzoru a pápá milé Železky… zase někdy příště….

Záměrně se nezmiňuji, kudy přesně jsme se dnes pohybovali a ty, kteří lokalitu poznali, prosím o diskrétnost. Jsme si vědomi, že podle některých indicií se dá zorientovat, ale nechceme prostě to zázračné místečko dát jen tak napospas internetu… tak díky.

A jako vždy – fotky jdou zakliknutím zvětšit.

 

  5 Responses to “Zázrak v Železkách”

 1. Ahoj Zuzi:-))

  dík za skvělý rébus:-)) Koupaliště jsem identifikoval:-)) železky asi fakt trochu znám:-)) stouplo mi železkové seběvědomí:-)) nebudu nic tady prozrazovat. nejbližší místo má jméno začínající na š. že jóóó:-)) mějte se krásně a užívajte železek!!!
  lada:-)))

  • Ahoj lado :)), díky za ohlas, je to tak! Poznat to místo byla tvoje povinnost :)))! V místě na š. byla zrovna svatba. A nečekali jsme, že areál naproti již není nabízen ke koupi… nicméně vypadá stále stejně pustě. A co ta lesní asfaltka?? Nesloužila dříve nějajé vojenské posádce k přesunům nebo to je jen lesní cesta?? Železkám zdar! zuzi

   • a co takhle místo začínající na kl? kousek na S od š:-)) a nebo místo br pár km na jv od š?:-))
    takhle malej kousek země a dalo by se tam jezdit pořád. přeju krásný dny!!! lada:-))

    • Safra, do bude nějaký rébus, to budu muset vysedět, dnes kmitám jako … motorová myš (kde jsem to slyšela!?!). na ten zeměpisný rébus se teším, to nechci ve spěchu… a lado, zdalipak víš, že Lužické hory mají také svoji přezdívku, Jejich milovníci jim říkají Lužičky :). Hezký víkend a užij si Železek….

    • Hlásím lado, vyluštěno! V Br. ani Kl. jsme ještě nebyli, ale krajina u Br. vypadá na mapě lákavě. Tak díky za tip. A měj se krásně 🙂 zuzi

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient