Dub 112016
 

zachráněný kostel na samotě u lesa

Poblíž malé vsi Doly, už na dohled nedaleké Luže s dominantou hradní zříceniny Košumberk, v malebném údolí řeky Novohradky, je poutník  touto krajinou zaskočen krásným obrázkem. Tam, kde  se Novohradka stéká s Krounkou,  stojí na malé výšině pod okrajem lesa osamělý kostelík. Nikde nic. Jen malý okrouhlý hřbitůvek obehnaný opukovou zdí pár kroků pod ním a dole u silnice čtyři osamělé usedlosti.

_DSC9178_79_80

Kostel v Janovičkách! Dlouho zpustlý se dnes zaskvěl v novém kabátě. Střecha byla opravena nejdříve, i když je to také už pár roků, ale na opravu fasády a prostého interiéru se dostalo až nyní.

_DSC9181_2_3

Kostel Zvěstování Panny Marie v Janovičkách je připomínán již v roce 1349 jako farní. V 15. století fara zanikla, zpustla i obec Janovičky a zůstala zde jen osada o několika domech.  Možná i právě proto se tu odedávna říká Na Poušti. Kostelík  200  i více let chátral, až na něho ve své poslední vůli  vzpomenul František Antonín Berka, majitele Košumberku.

_DSC9184_5_6_panorama

V testamentu z 18. dubna 1706 je ustanovení, aby jeho dědic kostel v Janovičkách obnovil a to z kamene. Velmi sešlý kostel byl roku 1741 zbourán a znovu postaven na soukromé půdě dolského mlynáře nákladem 1434 zl. (nápis na štítě)  Štěpánem Vilémem hrabětem Kinským ve slohu renesančním(?) dle nákresu stavitele Antonína Donáta. Posvěcen byl roku 1746 skutečským děkanem Františkem Jeronýmem Bartoněm.

Při kostele byla i poustevna, která byla zrušena za Josefa II  (r. 1782 císař zrušil kongregaci sv. Ivana, založenou pro poustevníky v Čechách v roce 1732).

Původní  kostelík, románský, stával níže, na současném hřbitově. Základy a krypta byly nalezeny v roce 1847 při bourání dřevěné zvonice, a dle nalezených fragmentů byla stavba datována na začátek 13. století. Hřbitov,  který obkružoval  kostel, sloužil pravděpodobně k pohřbívání členů prvních majitelů Rychumburku nebo Košumberka.

Kostel je opředen neuvěřitelnou pověstí o zazděné slečně Berkové, pro lásku k selskému chasníkovi. Slečna byla živena okolními pastýři a zachována tak při životě. O této hrůzostrašné historce koluje i píseň a pověst byla literárně zpracována např. v knize  Kratochvilné děje z naší vlasti (Kopta, Josef, ilustrace Bouda, Cyril: Zazděná slečna)

A teď se podíváme dovnitř. Jenom nakoukneme, protože se sem ještě jednou podívám s průvodcem. Dnes jsme přijeli na první mši, poutní mši, po mnoha mnoha letech… je neděle 3. dubna 2016 14:00 hod. a zvu vás dovnitř kostela.

Fotografie interiéru jsem na přání faráře Arnošta Vidorka odstranila.

Kostelník koná přípravy..
Kruchta
Mši slouží skutečský farář Arnošt Vidourek
Otevřený strop
Oltářní obraz je nahrazen drhanou variací
Svaté přijímání
Původní oltář, ale byl zde i ottář skládací, dvojkřídlá archa z roku 1649. Snad je v městském muzeu.
Původní kazatelna
Křtitelnice gotická, pískovcová, osmiboká, na kulatém sloupku.
Schody na kruchtu, dole kamenné zbytky ze zbořeného kostela

Texty o kostele v Janovičkách na tomto blogu:

https://rozvedena.blokuje.cz/vanocni-svodka

https://rozvedena.blokuje.cz/543771-cesta-popis-a-fotky-php

https://rozvedena.blokuje.cz/543642-kouzlo-samoty-na-janovickach-php

 

  2 Responses to “Zázrak v Janovičkách”

  1. Tak tohle je pro mě super krásná zpráva:-)) ten kostel znám roky. Naposledy jsem byl unvitř myslím 2009, když teta slavila 70. Jsme se tam jako rodina sešli. Tenkrát byla opravená fakt asi jen střecha. Velmi díky moc za fota, je to tam přenádherný:-)) Měj se krásně !!! lada:-))

    • Ahoj Lado, je to zázrak, že se to podařilo. Dozvím se brzy víc a navíc možná i něco o Jiřím Šotolovi.. jsem ráda, že i ty máš z toho radost a máš k té památce osobní vztah :). Ahoj a měj se! z.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient