Čvc 212016
 

Zhoř, povodí řeky Krounky

Ve Zhoři, velmi malé vesnici poblíž Skutče, postavil můj tatínek chatu. Tedy ne přímo ve vesnici, ale na osamělém místě na ostrohu nad řekou Krounkou.

Zhoř byla a je zvláštní tím, že zde nevzniklo v padesátých letech žádné JZD a pozemky nebyly zceleny. Stále patřily sedlákům ze vsi a některé rody nepřerušeně hospodaří nejen na svých na svých latifundiích, ale i těch pronajatých, dodnes. Svých pozemků se tito lidé zvyklí na svůj úděl nevzdávají a o jejich prodeji nechtějí ani slyšet.

A právě na pozemku pronajatém od pana Novotného, soukromého zemědělce ze Zhoře, tatínek tu chatu postavil. V době stavby jsme neměli auto, a tatínek odtahal valnou část materiálu do Zhoře na mopedu. Vidím to jako dnes. A my ostatní – maminka, brácha a já jsme těch cca 5 km na chatu a zpět většinou chodili pěšky.

Bylo nám tu krásně, ale pak tatínek zemřel a už to nikdy nebylo takové jako dřív. Nakonec jsme chatu za směšný peníz prodali majiteli pozemku, tak to bylo ve smlouvě, a já toho občas tak trochu lituji. Dnes bych tam možná našla azyl, ale kdovíjak by to nakonec bylo. Nic si nenamlouvám, na nic se neupínám a ničeho nelituju.

Chata dodnes stojí, ale nikdo tam nejezdí. Novotní ji mají pro sebe a nic se tam neděje. Chata vypadá stále jako v době mého mládí. Bez elektriky, bez vody, s kadibudkou ve stráni. Jen okolí se změnilo…

Velmi dlouho jsem tato místa svého dětství a mládí nenavštívila, až koncem června se naskytla příležitost se sem na chvíli vrátit. Přijali jsme s Miláčkem pozvání kamarádky Marty a jejího manžela Františka a na jeden den jsme vyrazili na jejich chalupu ve Zhoři, které se Marta nechce vzdát, i když je tu stále práce jak na kostele. Prostě tady má své kořeny a pozemky a jako většina Zhořáků se jich jen tak vzdát nechce.

Tak jsme si chvíli povídali a pak udělali první vycházkový okruh po toku řeky Krounky směrem k Luži a vrátili se zpět na základnu. Ogrilovali jsme si buřty a vyrazili proti proudu řeky na druhý okruh. Hlavně v zadním Borku, kde má Marta chalupu, jsem zůstala paf. Kdo má peníze, rád vyhledává osamocená místa a buduje si tam ty své hrady. Po poezii starých časů je prostě veta… Ale většina starých chat podél řeky a nad ní zůstala kupodivu nedotčených. Jsou stále takové trampské a trochu nedokonalé jako dřív. Některé mírně upravené, ale přesto stále milé. Nepůsobí tak nesympaticky jako okázalé milionářské statky upravené nevkusně k obrazu svého majitele. Bez citu pro intimní zákoutí přírody.

Set043from__DSC0049

Chaty jsou zde díky konfiguraci terénu a možná i díky jiným okolnostem, od sebe dál, než v jiných chatových lokalitách. Každá chata má zde své soukromí.

Set053from__DSC0052

Že by umělý šindel??? Jo, je to tak 🙂

Set073from__DSC0058

Obloukem se vracíme do vsi… fotky nejsou řazeny v časové posloupnosti, je to jen taková mozaika záběrů. Nefotili jsme příliš, chodili okukovali a povídali si. Takže něco o čem mluvím ani nemohu doložit. A představte si, že mě nenapadlo vyfotit ani naši starou chatu…

Set083from__DSC0061_panorama

Panorama – pohled od vsi do polí..

_DSC0040_1_2_tonemapped_panorama

Tohle je novinka. Chalupa na samotě u řeky se zahradní úpravou bez plotu a samostatnou cestou po betonových deskách mezi poli.

_DSC0046_7_8_tonemapped1

Hle! Vykácené stráně podél řeky.

_DSC0055_6_7_tonemapped

Staré chatky

_DSC00701

Fotka na rozloučenou..

 

  3 Responses to “Zastavěno. Svět mého dětství nenávratně mizí..”

  1. ” Bez citu pro intimní zákoutí přírody.”
    to je krásně řečeno.
    A nekrásně stavěno. Viděla jsem onehdá nové hrady kus nad Řevnicemi. Neuvěřitelné. Hnusné. Pro mě jen beton, hroznej. S bránou se lvy na sloupkách, mříží, kolosálním vjezdem pro auta a podobnými zhovadilostmi.

  2. Dokládám snímkem chaty Františka Nedvěda, muže který si hraje na písničkáře. Tam se snoubí rakouské dřevěné zábradlí na balkóně s balustrádou u vstupu. Ohavné!!! Přikládám odkaz:
    http://www.blesk.cz/galerie/celebrity-ceske-celebrity/368393/na-navsteve-u-frantiska-nedveda-misto-jednoho-postavil-domy-dva?foto=7

  3. Franta si na moc nic nehrál, jen jeho brácha, Franta je prostě amatérský muzikant, co se účastnil cizích projektů, ať to byli Spirituáli či Brontosauři. Velkého trempa ani písničkáře ze sebe na rozdíl od bráchy nedělal.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient