Říj 172013
 

Kolik jsme loni investovali do knih a jak je to s e-knihami??

 Podle ČNB vyšlo v České republice celkem 16600 titulů s vročením 2012 (zhruba stejný počet jako v roce 2011 a Češi si loni koupili knihy za přibližně 8,2 miliardy korun.  Ta suma mne ohromila. Vydělím-li počtem obyvatel, vyjde mi, že každý z nás si koupil knihy za cca 780 Kč. Je to o miliardu více než v předchozím roce, průměrná cena knihy se přitom nemění, činí poslední tři až čtyři roky 230 až 240 korun.

Rozdíl v objemu knižního trhu je částečně způsoben zvýšením DPH na knihy z deseti na 14 procent. Uvádí to Svaz českých knihkupců a nakladatelů ve své Zprávě o českém knižním trhu 2012/2013 – http://www.sckn.cz/content/zpravy/file-936.pdf.  Zpráva stojí za prostudování a zamyšlení.

Dodávám, že suma 8,2 miliardy za nakoupené knihy je číslo ošidné. Pravděpodobně jsou do něho zahrnuty všechny nákupy, tj. i ty z veřejných prostředků. Knihy nakupují i knihovny – my máme pro představu k dispozici na nákup knih a časopisů přibližně 180 000 Kč na rok. A navíc nám zaplatí jeden 5000 nákup kamarád Mojmír a z grantu MK Česká knihovna jsme letos mohli vybrat knihy za cca 10 000 Kč (bez obchodní marže). Já jsem si koupila knihy: Lexikon symbolů, Základy grafického designu, Fialová kráva, vše za výhodnou cenu. A pak mám ještě jednu, ale ta je zatím schovaná. Knih nových a nepřečtených tu máme ještě od loňských vánoc hodnou kupu. A čtečku, kterou jsem též dostala od ježíška, jsem neotevřela ani jednou, ač je náležitě vycpána rozmanitými knihami.

A propos..  copak se říká ve Zprávě o e-knihách?

Na základě údajů, které jsou k dispozici, jsou největšími prodejci elektronických knih KosmasPalmknihy, další prodejci (eReadingWooky) je následují. Ambiciózní plány má česká pobočka Martinusu, ale zřejmě dosud na hlavní hráče nestačí. Mimo tyto hlavní prodejce existuje mnoho menších, kteří však nemají významný tržní podíl. Jediným významným zahraničním prodejcem českých knih je Apple (iBook Store). Prodej elektronických knih na českém trhu spustil v červenci také Google (prostřednictvím Google Play), ale prozatím bez českého obsahu.

Mimo vlastní internetové stránky prodávají někteří distributoři také přes další prodejce — satelitní obchody (například Alza spolupracuje s Palmknihami, Datart s Kosmasem).

Prodej roste, ale čísla jsou jen odhadnuta, jelikož „hodnověrné údaje nejsou k dispozici“, říká se ve zprávě.

Vývoj prodeje e-knih v Česku
Rok Odhad počtu prodaných e-knih
2011  17 000
2012  200 000
2013  500 000
Počet dostupných elektronických titulů
Rok Odhad počtu ke konci roku
2010  250
2011  1500
2012  4000
2013  6500

Jedna e‑kniha se tedy v roce 2012 v průměru prodala padesátkrát, zatímco letos to bude v průměru 77krát.

Průměrná cena elektronických vydání je dlouhodobě kolem 120 Kč bez DPH, tedy 145 Kč s DPH (21%). E‑kniha tedy stojí průměrně 62 % ceny knihy papírové.

V roce 2012 se prodej e‑knih údajně podílel pouze 0,35 % na celkovém obratu českého knižního trhu. Jsou však velké rozdíly: Kniha Zlín uvádí, že pro ni je to už přes 10 %; nakladatelství Domino udává 20 %. Někteří nakladatelé zato nevydávají e‑knihy dosud vůbec.

Mezi největší nakladatele v oblasti elektronických knih patří podle zprávy: Kniha Zlín, Host, Euromedia Group, Argo, Domino, Jota, Moba, Baronet a Grada. Celkový počet vydavatelů českých e‑knih lze prý velmi hrubě odhadnout na 160—200.

V roce 2012 bylo asi patnáct procent všech knih vydaných v Česku dostupno také elektronicky. Zastoupení žánrů se však od papírové nabídky liší. Chybějí zejména knihy pro děti a mládež, odborné knihy a kuchařky.

Podíl žánrů na vydaných e-knihách
Krimi, detektivky 27,9 %
Fantasy  8,0 %
Thrillery, napínavá četba  7,9 %
Sci-fi  7,6 %
Romantika  7,5 %
Historické  5,8 %

 

A ještě pasáž věnovaná knihovnám, základní přehled:

knih

 

A abych vás nalákala, tak ještě obsah:

obsah

 Zdroj: http://www.sckn.cz/content/zpravy/file-936.pdf

 

 

 

 Posted by at 18.45

  12 Responses to “Zajímavosti o knihách”

 1. Já si čtu nejvíc ve čtečce. Máme ji rok a je skoro jen pro mě, jeden doma čte knihy a druhá snad jen sms,faceb. a učebnice.

  • Ahoj Ivo, u mě hraje největší roli to, že pracuji o zdroje papírových knih, ale stejně letos moc nečtu, Právě mě ale zaujala kniha povídek letošní nositelky Nobelovy ceny za literaturu Kanaďanky Munroové. Konečně pořádný příběh z “obyčejného” prostředí s nečekanými zvraty. Ale při tom všem “překvapujícím” velmi každodenní, žádné excesy. Zatím mám za sebou první povídku a nemohu se dočkat, až večer zalehnu jke knize.

  • Díky Ivo, snad ale někdy příště :). Počítám že ke čtečce se dostanu až nebudu pracovat v knihovně :). Zvyk je železná košile a zatím u mne hrají prim papírové knihy. Zdá se mi navzdory tomu, že e-knihy už se staly normální věcí o které se už tolik nediskutuje. Prostě tu jsou a basta. A ty jsi důkazem, že nejen pro ty mladý, kteří se chytají každé technické novinky.

 2. Měl sem v lázních čtečku a nemoh jsem si ji vynachválit – přečetl jsem asi deset knih, přectava, že je táhnu s sebou v papírové podobě, mi nahání husí kůži:-)

  • Ty jsi ale ohromný čtenář, Sejra, takovou koncentrovanou dávku literatury jsem nepřečetla ani nepamatuju. A máš pravdu. Čtečka je praktická věc. Takovou lázeňskou dovolenou si dovedu představit, lenošíš a přece děláš mnoho pro své zdraví. Asi sis odpočinul i psychicky od každodenního kolotoče. To musí být krása, takhle se zpomalit. Ale z počtu přečtených knih soudím, že jsi poněkud zanedbával lázeňský společenský život a po večerech nevymetal tančírny. Nebo jen tak zlehka :).

 3. Taky knih ve čtečce přečtu víc. Ale ted čtu Jakuba Katalpa Němci – z knihovny a v papírové verzi.

  • Němci … katalogizovala jsem tu knihu a pravděpodobně se k jejímu přečtení jen tak nedostanu. Zaujal mě pseudonym autorky – jak píšeš Jakuba Katalpa..

   • Čte se to dobře. Krátké věty neubírají dějovosti Do stereotypu dějě vstupují podprahově vyšinuté postavy….Asi nebudu popisovat děj. Jakuba je dobrá spisovatelka:-)

 4. Ale já ne – mám v té větě samej děj:-)

  • A já dumám dumám jakej samej děj, až jsem na to přišla. A vůbec mi to nevadilo aniž bych si toho všimla :).

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient