
Okruh okolo Hlinska
Byl čas jen na malou procházku v okolí Hlinska. Moc možností nezbývalo. Všude jsem už byla, všechno viděla. No vážně… Až na Husa nad městem a Svatojánské lázně. Tak jsme koupili v Etě pytlíky do vysavače a vyrazili po modrém čárkovaném okruhu na to.
Úvodem sděluji, že jsme byli zcela nadšeni. A kdo by nebyl, když nás čekal bonus takřka na každém kroku! A navíc nám přálo počasí. A to se počítá!
Začalo to vznosně. Na pahorku nad městem se vypínal Mistr Jan Hus shlížeje na milé kolumbárium v přírodě a pak už jsme se nestačili divit..! Podívejte se sami, co jsme všechno potkali na pár kilometrech.
Nejdříve mrkněte na mapku (modrý čárkovaný okruh) a pak i na fotky, které doplním vysvětlujícím textem.
Posaďte se, neodbíhejte a projděte si trasu s námi.

Na pahorku nad městem, v místě zvaném Na Skalce, se hrdě vypíná socha. Představuje prostovlasého bosého muže v hrdém postoji s pravou rukou na srdci. Výška sochy i s podstavcem 7 m. Je to Mistr Jan Hus a pod ním se nachází urnový háj. Co bylo dříve – Hus nebo háj??
Romantika starých železných vrátek… a odpověď na předchozí otázku zní: Dříve zde stál Mistr Jan Hus. Osud této sochy však není vůbec jednoduchý a její příběh je více než stoletý… Tak dlouho hlinečtí toužili po soše Mistra Jana Husa. Jejich sen se stal skutečností až v roce 1950 a příběh vážící se k této soše je velmi zajímavý…
V prostoru mezi dvěma bočními reliéfy objevujeme pamětní desku:
Husův pomník postavený původně r. 1928 v Jihlavě, nacisty r. 1939 potupený, poškozený a zbořený. Téhož léta zachráněný a převezený do Hlinska, zde roku 1950 znovu postaven Církví československou s pomocí města a lidu hlineckého.

Pravdy neupálíš a jako doklad této teze se zde, Na Skalce, pálí každý rok na čarodky oheň. Jak symbolické!
Stavbou sochy Mistra Jana Husa se zabývala městská rada již v dubnu 1914. Odhalena měla být v roce 1915, k 500. výročí Husovy smrti v Kostnici. Vypracování sochy nabídl sochař Jan Štursa, ale první světová válka zapříčinila zastavení této akce. V roce 1930 znovu vyvstala otázka stavby Husova pomníku, byla již vypsána soutěž, ale roku 1933 bylo od stavby pomníku opět upuštěno.
Mezitím byl v roce 1928 v Jihlavě odhalen nový pomník Mistra Jana Husa. Ten byl dílem sochaře F. V. Foita. V roce 1939 jihlavští Němci sochu poškodili a zanedlouho německé vedení radnice v Jihlavě nařídilo pomník odstranit. Rada církve československé v Hlinsku se dověděla o osudu Husova pomníku v Jihlavě a ihned se snažila pomník získat pro Hlinsko. Jeho darování s jihlavskými bylo rychle dohodnuto. Pomník byl do Hlinska převezen v červenci roku 1939 a uložen na zahradě Husova sboru.
Až po skončení války byl na Skalce zakoupen pozemek a v květnu 1950 stavba pomníku zahájena. Dne 4. července 1950 byl pomník, jako úcta k Husovi a husitskému hnutí, konečně odhalen. Později byl pozemek okolo sochy Mistra Jana Husa upraven a zřízen zde urnový háj.

Mistr Jan Hus má pěkný výhled. Jen to pálení čarodějnic… to mu něco připomíná! A není to věru pěkná vzpomínka..

A zanedlouho se objevuje na stromě obrázek. Zdá se, že není svatý, ale ezoterický, od mistra Zdeňka Hajného

Rok 1790 a stejnou kamenickou rukouvytesán symbol, jehož význam nám byl tehdy skryt. Až návštěvou Chlumečku se vyjasnilo: Maria

Není to obydlí myslivce! Staré pražce a roury, kterými se doplňovala voda do parních lokomotiv, napovídají, že se jedná o nádražáckou boudu. Ještě se podívám dovnitř a jsou-li tam jsou obrázky lokomotiv, tak je to jasný!!

Tak ne. Příroda a nějací sportovci… zdá se, že narušiteli nestálo zato tuto boudu vykrást. Nic extra tu není…

Netrvá dlouho a jsme na samotě Svatojánské Lázně. Již na skok od Hlinska díváme se na kapli sv. Jana Nepomuckého.
Svatojánské Lázně jsou proslulé již od 17. století mohutným pramenem léčivé vody. V roce 1620 postavil asi 50 m nad pramenem Jan Machovský stavení, v němž umístil dvě kádě, které plnil ohřátou vodou z pramene a léčil lidi. Pověst o léčivých účincích vody se rychle rozšířila mezi lidmi a pramen byl hojně navštěvován zástupy nemocných z celého kraje. Jednou z nich byla i manželka majitele Rychmburského panství Františka Berková z Dubé, která pak později nechala nad pramenem vystavět barokní kapli sv. Jana Nepomuckého. Vysvěcena byla roku 1645. Svatojánské Lázně jsou dodnes vyhledávaným výletním místem. – Ale hospodu jsme zde neobjevili…

Pramen je pod kaplí a vyvěrá z umělohmotné trubice. Čteme, že voda má podobné složení jako ta Jáchymovská. Radioaktivní voda se zde používala k léčení aniž se znalo její složení. Radioaktivita byla totiž objevena až na konci 19. století. Na základě tohoto objevu byly vysvětleny její účinky již dříve fungující ku plné spokojenosti lázeňských hostů – výrazné zklidnění bolesti a příznivé působení na klouby a páteř.
Příběh sochy Mistra Jana Husa podrobně: http://www.hlinsko.cz/mesto/kultura?id=1369