Úno 032016
 

Vzhůru za praotcem!

Říp je pro Čecha něco jako Národní divadlo, Prodaná nevěsta, Švejk nebo Liška Bystrouška. – A tuto národní ikonu, horu zaslíbenou, jsme si vybrali jako cíl našeho nedělního výletu.

Výlet to nebyl ledajaký, měli jsme se po docela dlouhé době opět sejít s drahými přáteli – strýcem a tetou z Kolína.  Proto Kolíňáci toto setkání pojali velmi zodpovědně a navrhli na oslavu našeho shledání společně pokořit tuto legendární  horu, drahou všem Čechům.

No uznejte, taková nabídka se neodmítá!! A tak jsme v neděli vstali velmi brzy, dojeli do Kolína a čas, který jsme si utrhli ze sladkého spánku, jsme rádi věnovali skvělé svačince a kávičce u Běhalových. Podávala se držkovka z hlívy ústřičné, bramborové placky, některé se zelím a jako zákusek takové zdravé ovocné hrudky a ořechy polité čokoládou.

A pak jsme vyrazili na Říp. Trochu jsme zpočátku bloudili, ale nakonec jsme se přece jenom trefili. Ostatně, Říp nelze minout!

Set033from_IMG_6921

Už jsme se čapli!!! Na obzoru se rýsuje symbol, který nenechá chladným žádného Čecha. Fotíme hrdě a nadšeně.

IMG_6914

Už je blíž, potvůrka…

Set053from_IMG_6930

Pod kopcem parkujemev obci Rovné a kráčíme nahoru klasickou cestou. Nejsme sami. Slunce vylákalo na výlet mnoho vlastenců a hnedle každý má i psa!

Set043from_IMG_6927

Vždyť to říkám… na každé dva lidi nejméně jeden pes

rip

Na Řípu se nachází několik vyhlídek (my víme o třech), nazvaných podle významné lokality v dáli se objevující. Tohle je jedna z nich, Mělnická, s blátivým podkladem.

Set073from_IMG_6936_panorama

Fotíme rádi panoramata

Že by Mělník???

Set123from_IMG_6951

Jsme pod vrcholem a teta nakračuje k rotundě svatého Jiří.

Set133from_IMG_6954

Rotunda zepředu

Set153from_IMG_6960

Kdysi byl kopec holý, časem se asi zaplevelil. Možná mu někdo pomohl…
Rotunda zezadu, do výšky dosahu ruky je podrápaná signaturami, vzadu mnohem více než vpředu…

054

Fotíme se pod vrcholem

032

Na vrcholu obsazeno. Vítá nás samozvaný praotec a každý z nás je z něho na větvi a chce se s ním vyfotit a pozdravit. Praotec nás vítá, usedá na připravenou židličku a obhlíží poddané.

praotec

Na závěr své mise praotec obchází vlastnicky rotundu a odchází do údolí. Jsme vděčni té synchronicitě, která nás zde svedla s praotcem dohromady. Bez něho by to nebylo ono…

Set143from_IMG_6957

Praotec s doprovodem opouští svou horu a uvolňuje nám místo u rotundy…

052

Hned se také fotíme samospouští a potom zkoumáme co dělá střelka kompasu, přiblížíme-li ji k místnímu čediči. Ano, je to tak jak se píše v literatuře. Díky magnetovci obsaženému v hornině se střelka chová naprosto nevyzpytatelně.

Set113from_IMG_6948

A je to tady!!! Přestože ještě nezačala sezóna, občerstvení v Boumově chatě funguje. Okýnko je otevřeno a dáváme si horké nápoje. Doplňujeme je hutnou stravou z domu. Nápis „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“ pasuje k dnešní mezinárodní situaci jako prdel na hrnec..

„Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“ – Kdo a kdy heslo vymyslel, o tom dnes nejsou žádné záznamy, alespoň o žádném se neví. Pravděpodobně je na chatě již od jejího zrodu. O postavení turistické chaty na Řípu, která slouží jako výletní restaurace, se výrazně zasloužil tehdejší okresní hejtman a předseda roudnického Klubu českých turistů Václav Bouma, tudíž se jí říká Boumova chata.

 V některých pramenech se dokonce píše, že chata byla postavena nákladem odboru českých turistů v Roudnici nad Labem. Vlastníkem nemovitosti byl v době otevření chaty v roce 1909 Ferdinand Zdenko Lobkowicz a v majetku Lobkowiczů je dodnes. A zdá se, že od té doby se tu toho moc nezměnilo. Jistě, tehdy nebyla kofola a nakládaný hermelín, ale ty záchody vypadají velmi historicky, až sešle. Raději jsme s čůráním počkali na parkoviště při úpatí.
Set163from_IMG_6963

Další samospoušť

zachod 1

Na Říp směřují i kroky našich politiků. Šikují se tady a nabírají odvahu a smělost k dalším proklamacím. Zdali se také zde zcela prozaicky vyčůrali???

zachod2

Dámský záchod je brutálně zkrášlen záclonkou

Set243from_IMG_6987_panorama

A další panorama…

A už jsme u auťáku a jedeme do Roudnice nad Labem. Okoukneme židovský hřbitov a dáme si něco dobrého k večeři. Tak zítra…

 Posted by at 21.42  Tagged with:

  2 Responses to “Vzhůru na Říp!”

  1. Zvolili jste vhodnou roční dobu. My jsme tam byli v červnu a pro samé listí z náletových dřevin nebylo vidět skoro nic. Podobně třeba jako na hradě Starý Jičín, tak je to rok od roku horší a horší. Ještěže nám pravidelně “vystříhavají” Helfštýn 🙂

    • To je fakt. Bylo sice zima a větrno, ale výborná viditelnost a bonus holý stromy.
      Tak jste také vyrazili z Moravy na Říp :)), my to máme o kus blíž, ale mrzí mě, že blízko Hranice ještě nemáme žádné zázemí. Doufám, že si tam nějaké co nejdříve pořídíme. Na Helfštýně jsme ještě nebyli, musíme to napravit. Díky za návštěvu, Báro.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient