Čvn 052022
 

Jakub Novák Kubrt a jeho umění

Bývalá synagoga poblíž centrálního náměstí byla postavena na místě starší budovy v 60. letech 19. století v maursko-byzantském slohu. Dnes je majetkem Církve čs. husitské.

Od roku 1943 slouží k muzejním účelům a po rekonstrukci v letech 1994 a 1995 je využívána muzeem a galerií k pořádání výstav se zaměřením na moderní české a slovenské výtvarné umění. Příležitostně se zde konají koncerty instrumentální a vokální hudby.

Výstavy v hranické synagoze pravidelně navštěvuji (např. zde) a vstupné je pro zajímavost nula. Stejně jsem tu skoro pokaždé sama a to mě těší. Nemusím se nijak omezovat a rozptylovat.

Výstava Jakuba Nováka s přezdívkou Kubrt nebyla výjimkou. Prozkoumala jsem ji nahoře, dole, zleva zprava a jako amatérský znalec umění konstatuji, že mne nechala chladnou. Kubrtovo umění se mi zdá dekorativní a neshledala jsem, že by mne nějak vyprovokovalo nebo nadchlo atd.. city tentokrát stranou. Představuji si jeho velkoformátové obrazy, které jsou mimochodem docela pohledné, kterak oživují větší plochy veřejného neutrálního prostoru nebo v bytě střídmého minimalisty tvoří dominantu haly nebo obejváku. Stejně tak i jeho objekty. Jsou takové pro mne galeristické. To znamená spíš reprezentativní, než abych s nimi každodenně žila. Žiju jiný styl, i když se za minimalistu považuji a i když mám obrazy ráda, nemám v bytě na stěnách ani jeden, jen dva menší jako milou památku po tatínkovi a tchánovi v prosklené vitríně na skříni. Vyfotím.

Abych nevnucovala jen svůj pohled, cituji autorovo umělecké krédo: Autor se  věnuje se vizualizaci tvarosloví krajiny, vyjadřuje svůj vztah k otázkám tradic, řádu, dobových a generačních rozdílů. Klade si otázky, zda lokální hodnoty mají v současnosti s globálním uvažováním svou relevanci, zdali nejsou zapouzdřeny samy v sobě, nestaly se pouhým sentimentem nebo snad neslouží jen jako forma útěku do relativního bezpečí v rámci provozu světa kolem nás. Typickým rysem jeho prací je grafická jednoduchost, dvojsmysl a jemná nadsázka, která směřuje k odlehčenosti tématu. (viz odkazy)… Tak. zuzi, tentokrát jsi zklamala, protože jsi si nic z toho avizovaného nevychutnala, přestože jsi měla k dispozici čas i samotu.

A teď už fotky z výstavy, jdou rozkliknout, mrkněte a zpytujte:

odkazy: https://muzeum-hranice.cz/vystavy-expozice/jakub-novak-vyhledy-hnizda/

http://jakubkubrt.blogspot.com/2022/02/jakub-novak-kubrt-hranice-2022.html

fotky z vernisáže jsou moc pěkné a docela mě ohromilo jak lidé ty Kubrtovy obrazy a objekty “polidštili” nebo jak to nazvat… oživili? Už to – pro mne – není tak samoúčelné. Chce to prostor a lidi. Žádný tlející depozitář! To beru!

PS mám tady dvě výtvarné hádanky, s kterými si nevím rady, to bude rychlovka, ale sem to cpát nebudu.

 Posted by at 9.55

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient