Bře 012016
 

Psota a ostatní…

 

Do lokality zatopených lomů poblíž Prosetína, kde jsme se toulali nedávno, jsme se vrátili ještě jednou. Místa a lomy, které jsme cestou zhlédli, jsem si matně pamatovala z doby před cca 20 a více lety? Téměř vše se změnilo, ale kupodivu jedna lokalita zůstala, pokud mohu soudit, skoro stejná. Bylo to pro mne velmi milé a uklidňující. Mám ráda tradiční jistoty, v tomhle smyslu mne žádné krajinářské a architektonické experimenty příliš netěší. Nepřipadám si tu pak jako doma a jsem zmatená. Místa v mém okolí považuji za daná a pokud se někdo pokouší ta ladná místa jakkoli ve velkém měřítku kurvit (proti jemnému vylepšování a přirozené obnově nic nemám), kazí mi to dobrou náladu a už se sem nechci vracet. Asi se nevyjadřuji dost srozumitelně, ale tak to cítím…

Tentokrát jsme auto zaparkovali o kousek dál než posledně, na malé “návsi” v Mokrýšově. S sebou jsem si nesla mapu míst, která jsme chtěli navštívit a měla zhruba promyšlenu trasu. Z Mokrýšova jižně polňačkou k osamocenému lesnímu ostrůvku mezi poli a loukami, kde se nachází lomy Psota, pokračovat po té samé cestě (jiná sem a odsud nevede) směrem k Mrákotínu a na křižovatce ve tvaru T se napojit na starou asfaltku a zabočit poprava. Jakmile dojdeme k lesu, ocitáme se u další lomové lokality, kterou prozkoumáme s ohledem na obytné stavení ne zcela bezezbytku, ale také ne jen tak ledabyle… Cesta nás vede ke konci lesa, kde navštívíme nejprve lom po levé straně a následně se dáme lesní promenádní cestou doprava, kde nás čekají hned dva zatopené lomy. První je nepřístupný a miláček mi vysvětlí proč nemám vstupovat na cizí pozemek, druhý obhlédnout lze. Návrat máme naplánován poněkud volně nejkratší necestou lesem polem loukou a protože se již začíná stmívat, neváháme a noříme se do lesa. Zde se záhy ztrácíme nemaje kompas ani GPSku, ale po čase nabývám orientační jistoty a vím kde se setkáme s civilizací. Ano, je to tak, jsme zpět u obydleného stavení poblíž lomu na kraji lesa a zpět jdeme velmi rychle stejnou cestou. Včas a jsme rádi, že to tak dopadlo. Ztráta směru cesty byla k užitku. Nestihli jsme všechno, co jsme chtěli (na příště jsme si nechali očividně neznámý pomníček “hajného smrt”) , ale to nás netrápí…

mapa lomy2

IMG_7277u

První zastávka v oáze lomu Psota (původně Psotův lom), před sametovkou Lom Mokrýšov-Březiny. Těžba byla započata 1938, ukončena roku 1960. V roce 2004
získalatuto lokalitu fa. Triton Sport a začala zde budovat novou základnu.
Hmm, tohle tu před lety nebylo… jen soukromý dům a vše kolem bylo dokonale neprostupné. Nyní se tu planýruje, sází a potápí.

IMG_7273u

Všude kamení plná prdel :), ale přístup do vody máme stylový ze zámkové dlažby. Vpravo zřejmě artefakty vylovené z vody.

_DSC8873_4_5_panoramau

Pohled na velkou těžební jámu. Ještě je tu jedna menší.

_DSC8879_80_81_panorama

To je ona. Ta menší jáma.

IMG_7275u

Copak se to tam skrývá za křovím? Snad ne legendární žlutá ponorka?!! Mezi námi se nachází překážka v podobě příkopu plného vody, který spojuje oba lomy. Musíme to obejít zleva, tak jdeme na to.

_DSC8891_2_3_panorama

Jo, drží se tu ještě sníh. S tím jsme nepočítali, ale vybaveni jsme. Z tohoto místa je velm i hezký pohled na větší zatopenou jámu.

IMG_7278u

Všude samé kamení…

_DSC8885_6_7_panorama

Také z tohoto místa je hezký pohled jámu. Díváme se stále na tu samou, protože je o mnoho fotogeničtější než ta druhá, menší.

IMG_7281u

Občas zasvítí sluníčko, ale fouká nepříjemně. To, co se zdálo být žlutou ponorkou je ve skutečnosti torzo letadla. Chtěla jsem otevřít dveře, ale myslela jsem, že je zamčeno. Miláček je však otevřel bez problému, protože jako letec ví, že se otvírají dovnitř. Něco nám k tomu éru později napíše.

_DSC8906_7_8

Šíleně smutný eroplán

Jedná se o typ  Antonov An-2. Tento konkrétní kus s imatrikulací OK-KIP můžete v plné kráse vidět zde. V diskuzi pod obrázkem se uvádí, že trup OK-KIP je t.č. (duben 2013) u lomu Mokrýšov (mezi Hlinskem a Skutčí) a slouží jako pozemní trenažer pro potápěče (druhý trup je v lomu potopený) zatímco podle odkazu na Wikipedii byl v roce 2014 zapsán jako aktivní v leteckém rejstříku. Na webových stránkách posledního vlastníka Air Special jsme zjistili, že tato s.r.o je od roku 2014 v likvidaci. Zřejmě OK-KIP z leteckého rejstříku neodhlásila. I letadla mají smutné osudy, je mi líto, že dopadlo takto. Mohlo udělat spoustu radosti třeba parašutistům jako výsadkové letadlo, nebo práškovat. Pravděpodobně nebyly peníze na jeho údržbu a provoz. Ať tedy alespoň potápěčům dobře slouží, když nemůže létat. Doufám, že tam netrénují něco podobného :).

IMG_7279u

Pohled do vymláceného kokpitu

IMG_7280u

a do nákladního prostoru se sedačkou a věšákem

IMG_7276u

Odcházíme dál a oceňujeme majitele, že nás nechali být a fotit. Vlastně jsme zde neměli co dělat, žáno… a oni se ani neukázali….

_DSC8909_10_11_panorama

Pohled zpět směrem k Mokrýšovu

 

_DSC8921_2_3_panorama

A jdeme po letité asfaltce vstříc dalším dobrodružstvím

_DSC8930_1_2

U lesa ctíme soukromí majitelů nemovitosti, vím komu patří, nechci fotit ani se moc ometat kolem. Proto zabočíme hned doleva, do lesa. Pamatuji si to zde také trochu jinak, ale fotky už bohužel nemám. Syn mi kdysi ve vzteku vymazal celý disk.

_DSC8933_4_5_panorama

Překvapení! Super nová chaloupka – finský arktický domek, jak čteme na malé vizitce na dveřích. Jsme uchváceni!

_DSC8939_40_41_tonemapped_panorama

Lom u chaloupky

_DSC8951_2_3

Nechybí ani lavička pro romantika s výhledem na zatopený lom

IMG_7285u

Perfektní grilovací domek! Dřevostavba s grilovacím ohništěm, podél stěn lavice … velmi stylové. Dívám se na síť a zjišťuji, že že se této stavbě říká grilovací kota. A může být spojena i se saunou! A není prý potřeba stavební povolení!

_DSC8954_5_6

Stará zchátralá budova patřící k lomu, využíváná dnes zřejmě sporadicky jako dílna a skladiště. Vedou sem stopy kol traktoru.

_DSC8957_8_9_tonemapped

Stále stejnou lesní cestou směr Holetín vstříc dalším lomům..

_DSC8960_1_2_panorama

Za lesem vlevo odbočujeme širokou lesní cestou k dalšímu zatopenému lomu, objevuje se po cca 100 m u okraje lesa

_DSC8966_7_8_panorama

Fotíme z více stran, nechybí tu letité černé skládky domácího odpadu. Ne a ne to zetlet…

_DSC8975_6_7_panorama

Ten samý lom

_DSC8981_2_3

Po návratu do výchozí pozice, před odchýlením z hlavní, vykročíme opačným směrem nádhernou promenádní cestou k nedalekému lomu Holetín.

_DSC8984_5_6

Už jsme tu, brána zavřena a celý pozemek oplocen. Je zde základna potápěčů KSP Hradec Králové.

_DSC8987_8_9

Obcházíme plot a já doufám, že naleznu místo, kudy bych se dostala za plot aniž bych se musela moc snažit. Našla jsem, ale argumenty miláčka mi nedovolily vstoupit na cizí pozemek. Kdybych byla sama, šla bych, s morální autoritou toto však možné není. Foceno tedy přes plot. Jsou zde dvě krásné chaty a zadáte-li si Lom Holetín a obrázky, můžete se pokochat jeho krásou.
Lom je přibližně oválného tvaru s největším rozměrem cca 70 metrů. Stěny lomu jsou téměř všude skoro svislé až do hloubky 18 metrů. Maximální hloubka je 23 metrů.

_DSC8990_1_2_panorama

Nedaleko tohoto lomu je ještě jeden, směrem ke vsi Holetín, vpravo od cesty. Nemůžete ho minout. Ale my už rychle musíme zpět, aby nás nestihla tma. Jsme bez baterky a navigace a pokoušíme se to vzít rovnou čarou…

_DSC8996_7_8

Jen jednou zaznamenáváme neobvyklé a námi nečekané množství prachového sněhu (u nás nic není!) a pak už jen obava ze ztráty dobrého směru, ale nakonec jsme se někam trefili..

_DSC8999_9000_9001_panorama

Cestou zpět ke Psotě ještě fotíme narychlo panorama a jednu záhadu. Ten vyvýšený domek uprostřed pláně stojící v malém žabinci s rákosem je pravděpodobně jakási pozorovatelna. Součástí je zvukové i optické zařízení a opodál další zajímavost, kterou ale už blíže nezkoumáme. Nebe tmavne..

Tak už to vím!! Tak na tom posedu osazeném webkamerou si moderní myslivec monitoruje pohyb zvěře. Záznam vyhodnotí a pak už to má jednoduché….

IMG_7286u

Co to může být??? Asi sedm nebo více podobných zařízení na jednom místě. Ale dostatečně od sebe vzdálených. Něco je tam v punčoše… Netušíte co by to mohlo znamenat?? Jsem hodně zvědavá. BINGO!!! Už to vím! V punčochách jsou nacpané lidské vlasy a toto zařízení prý prověřené věky slouží k zamezení přístupu divokých prasat a jejich rytí kly v zemi apod. devastaci půdy. Také se tak prý chrání pole před těmi kanci, ale četla jsem mají-li pořádný hlad neodradí je nic.. Obsah pytlů se má pravidelně měnit po cca 14 dnech, to když lidský pach vyvane..

 

  2 Responses to “Výlety 3 / Zatopené lomy poblíž Mokrýšova”

  1. … snad kousky mrtvoly?

    • Také nás napadlo, že by to mohlo být cvičiště pro sokolníky, pokusím se zeptat nějakého znalce :).

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient