Lis 012012
 

viadukt,  kostel Nejsvětější Trojice, zámek, zámecký park

Chýnovský viadukt

Chýnovský viadukt

Přijíždíme do Chýnova (vím já odkud? nevím) a teta nás upozorňuje na viadukt. Hurá, bála jsem se zda viadukt najdeme, viděla jsem na netu fotku… ale až doma zjišťuji, že viadukty jsou zde čtyři a všechny takhle krásné. Nejobdivovanější se nachází na místě zvaném Na močítkách (pralo a bělelo se zde prádlo) a ten na mé fotce není

V roce 1883 vybudovali italští dělníci železniční dráhu Tábor- Pelhřimov- Horní Cerekev, neboť bylo potřeba překonat náročný terén Českomoravské vrchoviny. Na této trati jsou postaveny kolem Chýnova čtyři pozoruhodné obloukové kamenné mosty po vzoru antických viaduktů. První z nich je u Dobronic, druhý mezi Chýnovem a Kloužovicemi, ten je zvláštní tím že není rovný, ale vede do oblouku. Třetí vede přes údolí Močítka v Chýnově a je největším kamenným mostem v Čechách. Další most je za Pořínským vlakovým nádražím a má půdorys do tvaru S. Výška mostů se pohybuje od 15 do 20 metrů.  Kudy se k nim dostanete a více informací na  http://nakrive.webnode.cz/o-meste-chynove/zajimava-mist-v-chynove-a-okoli/ (týká se všech textů zde, čerpají z tohoto zdroje!)

CHÝNOVSKÝ ZÁMEK A KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE   …

   Zámek i kostel stojí nedaleko sebe v těsné blízkosti náměstí. O místě, kde dnes stojí město Chýnov, píše již kronikář Kosmas, který uvádí, že zde koncem desátého století našeho letopočtu měli strážní hrad Slavníkovci. Až o něco později (ve třináctém století) zde byl vystavěn gotický hrad, který byl v letech 1729 a 1730 přestavěn na barokní zámek, který obklopuje velká anglická zahrada (tam jsme nezavítaly, ale v tzv. Oboře, ve střelnici,  měl svůj první ateliér sochař Fr. Bílek, za kterým jsme sem přijeli; dnes však již ateliér neexistuje, pouze cedule na jeho existenci upozorní).  Zámek slouží v současnosti seniorům. Kromě zámku zde najdeme i kostel Nejsvětější Trojice, který byl vystavěn v letech 1667 až 1670 v gotickém slohu. Do součastné barokní podoby byl přestavěn v roce 1727. Konají se zde bohoslužby a je to také hezké poutní místo.

Chýnov kostel Nejsvětější Trojice

Fotografie, která nic nepřikrašluje, vedlejší farní dům se opravuje

A nyní zámek… vlastně jsem ho vůbec nevyfotila, protože mne okouzlily barvy zahrady, tak se pokochejte.

Chýnovský pivovar býval dominantou města a pivo bylo vyhlášené široko daleko. Pamětníci ještě dnes hovoří o naprosto vynikající chuti piva a skutečně vyhlášené kvalitě tohoto tekutého chleba.

Budova pivovaru se nachází vedle kostela hned u hlavní silnice. Historické prameny hovoří o tom, že pan Jan Malovec kdysi pozval do Chýnova slavného rybníkáře Jana Krčína z Jelčan, aby mu postavil vodovod ale také roku 1581 nechal vybudovat pivovar. Chýnovské pivo bylo vyhlášené široko daleko pro svoji chuť a říz, čemuž vděčilo místnímu zdroji vody, která byla získávána z vápencových jeskyní. Místní pivo se zde vařilo a samotný pivovar fungoval přibližně až do roku 1950.

Dnes je tato stavba ve velmi špatném stavu a celá budova nejen zvnějšku ale také zevnitř, především hluboké a několikapatrové sklepy, téměř zničené. Sklepy jsou samozřejmě nepřístupné, ale pamětníci hovoří o sklepeních do kterých zajížděly koňské povozy s ledem a surovinami.

  Mnohem více fotografií na rajčeti

Příště chýnovský hřbitov s monumentální sochou Františka Bílka a jeho náhrobky, upoutávka:
Na chýnovském hřbitově  se nachází řada plastik Františka Bílka, jejichž seznam s plánkem najdete na informační tabuli. Před monumentální sochou  „Modlitba nad hroby“  leží Bílkuv hrob.  Tuto sochu vidíte hodně vzadu, vlevo od modřínu. Toto je fotografie nového oddílu chýnovského hřbitova. Můžete se těšit na krásné záběry jeho staré části včetně Bílkových náhrobků a sochy monumentálního anděla nad jeho hrobem.

 

 Posted by at 19.51

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz