Led 132015
 

Průvodce

Žádné zvláštní překvapení vás tentokrát nečeká, ale možná se podíváte do míst, kde jste se ještě neprocházeli. Vydržte, prosím, v příštích dvou dílech, co se týká překvapení, vytáhneme zbraně “nejtěžšího kalibru” a nabídnu vám něco opravdu velmi zajímavého.

Přibylovské lesy

První výlet nás zavede do přibylovských lesů. Jistě je dobře znají houbaři, ale kdo je jen tak prošel celé dolů a zase nahoru? Já teprve letos v zimě a volila jsem tento postup: Klíčové místo cesty je začátek lesa poblíž odbočky na Novou Ves. Sem můžete buď dojít pěšky po silnici k Přibylovu nebo, máte-li menší děti, dojet autem. Jdete-li pěšky a chcete-li se částečně vyhnout chůzi po dopravní tepně, můžete na silnici dole pod kopcem zabočit u osamělého dvojdomku doprava a jít do Nové Vsi cestou, která v údolí za čerpací stanicí vlevo vede vzhůru úbočím kopce.

Všichni jsme již tedy na místě, a tak vzhůru do lesa. Do přibylovského lesa vstoupíme hned na první lesní cestě vlevo od silnice směrem na Chrast. Chvíli jdeme přímo, ale hned, jak objevíme první odbočku doprava, zabočíme, a pokračujeme stále dolů. Budeme se držet poblíž silnice, kterou sice nevidíme, ale zvuky projíždějících aut slyšet jsou. Cestou několikrát protneme lesní svážnice a naše pokračování musíme hledat tu kousek doleva, tu kousek doprava. Konečně jsme na konci lesa a podíváme-li se doleva, spatříme samotu u lesa – hájenku. K ní povedou naše další kroky směrem doleva cestou vedoucí podél okraje lesa. U hájenky již začneme myslet na návrat a proto zamíříme doleva a opět půjdeme vzhůru lesem, tentokrát velmi volně podél silnice vedoucí z Chacholic na Skalu. Když se nám bude zdát, že už bychom mohli být zase nahoře, poblíž horního okraje lesa, půjdeme doleva a uvidíme, kam jsme se dostali. Nestrefíme-li se na naši výchozí cestu, nic nám nebrání dojít zbývající kousek po silnici. Kudy zpět již víme, ale chcete-li si ještě putování zpestřit, napojte se u odbočky na Novou Ves na modré turistické značení, sejděte do Údolí sv. Anny a zde postupujte vlevo proti proudu potoka k čerpací stanici a dále k již zmíněnému dvojdomku.

Kostelecká hůra

Jako druhou možnost malého výletu vám nabízím Kosteleckou hůru.

Od Skutče jdeme opět směrem na Přibylov a za otáčkou, za osamělým domkem v půli přibylovského kopce, těsně před nápadnou skupinou borovic černých, zabočíme po pěšině vlevo. Cesta nás dovede až k hornímu okraji lesa, který v pruhu vroubí svah od Skutíčka k Vrbatovu Kostelci – tento krajinný útvar je v mapě značen jako Kostelecká hůra. Volně sledujeme horní okraj lesa a kam dojdete je jenom vaše věc. Budete-li se chtít vrátit, sejděte lesem, nesoucím milý název Dusavec, dolů a budete zřejmě ve Skutíčku, nebo dojdete-li dál, narazíte na lesní pěšinu modře turisticky značenou vedoucí doleva ke Skutíčku ve svahu po vrstevnici. Vrátit se již můžete do Skutče po silnici.

Pozn. Obě trasy byly absolvovány s menšími dětmi. První výlet nám trval od “klíčového místa” u odbočky na Novou Ves i s opečením buřtů asi 2 hodiny, výlet druhý – bez buřtů – 1,5 hodiny.

 Posted by at 13.07

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient