Bře 172015
 

Papaya Music club

To jsme se načekali, než jsme se dočkali! Naše oblíbené destinace Polička (Divadelní klub) a Hradec (Bio Central) Vítrholc nepozvali, zato Papaya Music club v Kopřivnici ano. Těšili jsme se jak malý děcka na ty starý výtržníky, ale nasrali nás, řečeno jejich terminologií. Jsme zvyklí, že se v klubech NIKDY nedodrží avizovaný čas produkce, však čekat na básníky více jak hodinu a půl, je na pováženou. Jsou to bídáci! Je mi jasné, že jsme byli asi jediní, kterým to vadilo. Všichni ostatní lemtali jedno pivo za druhým a mocně vykuřovali. Nakonec přece jen k produkci došlo. Zklamáni jsme nebyli, ta kulturní úderka hrála a deklamovala jak o život. Mají posilu – blonďatou slovenskou básnířku, s kterou se dali dohromady v dnes  již zrušené Tečce páteční noci na ARTU. Vylepšuje jim vizualitu, ale není jí rozumět. Neartikuluje tak, jak by měla, není průrazná, však uslyšíte v ukázce. Natočili jsme dvě videa.

Hoši, tak takle teda ne. Chtěli jsme na vás zajít ještě v úterý do Zlína, ale tohle vaše antré nám stačilo. Kašlete na svý fanoušky. Ale jinak se nám vaše produkce moc líbí. Má to, jak se teď říká širší kulturní přesah.  Níže, ještě níže než byste čekali, si pusťte Škrabalovo autorské čtení.  Texty písniček Vítrholcu jsou tam uvedeny do souvislostí, které jinak není šance domyslet nebo dohledat . V těch vulgaritách už nevidíme jen pózu, jak jsme si zprvu říkali, ale spíš jistou konzistenci a poctivost (pokud se to tak dá nazvat). Holt, na ten gynekologicko-kopulační směr poezie si my, staré struktury odkojené Žáčkem, těžko zvykáme. Je to takový tajfun, který člověka pořádně profoukne..

 Mucha s orchestrem (vyměnila od posledně basáka) naštěstí ty rozvážné básníky nenapodobila a začala hned jak to bylo možný. Hoši nečekali a stavěli současně s uklízením Vítrholce. A sotva Mucha zahlaholila, sál byl zaplněn. Přišli všichni. I ti , co místo Vítrholce bumbali nahoře na baru… Z Muchy jsme odešli předčasně a třetí kapelu už jsme nedali.
Vítrholc

Šoumen Škrabal

Společenství básníků, literátů, výtvarníků a hudebníků Vítrholc se dalo dohromady v roce 1994, kdy vyšel jeho první Almanach Vítrholc. V současnosti hrají ve složení: Karel Škrabal (texty, hlas), František Kowolowski (performance, gramofony, hlas), Dalibor Maňas iKanias (texty, kytara, hlas), Jaroslav Škvarna (metrická kytara, stick), Pajináč (ex Paní Kadrnožková, I Hate Polly, Čokovoko) a David Minařík. Zdroj

Papaya Music club

Některé z textů Karla Škrabala (nyní novináře z Prahy – dotáhl to za ty roky na vedoucího regionálních redakcí MF DNES), které v Kopřivnici Vítrholc deklamovali, najdete na webu Martina Reinera – http://www.martinreiner.cz/422-karel-skrabal.

Web Martina Reinera je úžasný, naleznete tam mnohé poklady i odpovědi na otázky v které jste již nedoufali… jen tak náhodou listuji a čtu v příspěvcích Pavla Klusáka (mého nejoblíbenějšího hudebního publicisty v souč. době zveřejňuje své postřehy hlubšího charakteru v Lidovkách, SONE Orientaci) a objevuji záznam o jeho návštěvě koncertu hudební skupiny Svatopluk, po kterém zážitku už dlouho pasu. Popisuje přesně tak, jak si v duchu představuji – datum 1. 12. 2014http://www.martinreiner.cz/pavel-klusak

V přední linii komedianti Škrabal, Kowolowski, Ábelová, sbírající ještě zkušenosti, vzadu dělníci hudby

Mucha je přírodní úkaz, kam se na ní hrabe zlatá slavice. Její průrazný jedák má pořádnej říz. A navíc si skládá ty svoje hity který by svou prezentací probudily i mrtvolu. Je to jistě vysilující pro muzikanty stačit jejímu naturelu, v Poličce skončil bubeník, nejmladší člen uskupení, bez trika, rozklepán a zpocen, jak dopadl v Kopřivnici nevíme..

Vítrholc v akci 1 a 2:

…Při úpravě fotek jsem poslouchala Vítrholc a mimo jiné tam je asi hodinový záznam z autorského čtení Karla Škrabala. Je to vynikající. Je tam taky zmínka, že má web Nedělní chvilka poezie:

http://www.nedelnichvilkapoezie.cz/#/page/1

kam vybírá díla podle svého vkusu. Taky výborné.  Je zkrátka dobře že si básníci, potažmo umělci pomáhají a podporují se (viz i web Reinera)

Na YouTube mají Vítrholc velmi povedená videa, ale ty si snadno najdete i vy sami

Rozhovor s Karlem Škrabalem

O Tečce páteční noci s Vítrholcem píšu zde

Kopřivnice je divné město… projíždíme jí a nese se jako ospalé maloměsto, nikde nikdo, ale před Albertem o půlnoci narvané parkoviště a před hernou opodál snad 10 taxíků… uprostřed prostranství, kde se nachází kulturák a naproti budova s podzemním Papaya klubem, je srocení třídy puberťáků, kteří dramaticky pořvávají jeden přes druhého…  jinak ale nikde nikdo…

  2 Responses to “Vítrholc v Kopřivnici”

  1. Ahoj, dobrý den, díky za návštěvu koncertu a vlastně i vcelku pozitivní blog. Škoda, že jste nedojeli do Zlína, jak píšete, tam byl zvuk úplně nejlepší. Za pozdní začátek se omlouváme, ale není to vždycky jenom v naší režii. Nechci teď všechno házet na pořadatele, to rozhodně ne, ale kdy začneme, je jakýmsi kompromisem mezi rychlostí zaplňování klubu, naší připraveností a přáním pořadatele. Snažíme se na tom domlouvat. Příště budeme víc myslet i na to, že někdo přijede z větší dálky a není pro něj zrovna požitkem dlouho čekat. Pokud – a já doufám, že ano – se ještě někdy uvidíme na nějakém našem koncertě (nebo v metalovým pekle) – tak za námi přijďte. Máte u nás panáka! Karel

  2. Ahoj Karle, dík za diplomatické vysvětlení. Jo, osten to trochu obrousilo, dáme vám ještě šanci! Někde si vás zase najdem, a doufám, že nebudeme muset jezdit daleko a dlouho čekat. Máte sympatickou zpěvačku, tak se určitě četnost vašich vystoupení zvýší. Ale povím vám… kdybyste to dali dohromady s Muchou, to by byla bomba jak Brno! Toho panáka si vyberem, to si pište, ale velkýho! Z.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient