Čvn 292014
 

Rožnov pod Radhoštěm, Kroměříž, Valašské muzeum v přírodě – Dřevěné městečko.

 

Do Rožnova jsem jela vlakem.  Příjemná cesta se zastávkou na pardubickém nádraží, kde se stále něco děje a ten, kdo není kulturní barbar a má přehled, jistě ocení zdejší nejlepší knihkupectví v Česku s nekomerčním sortimentem.

Závěrečná etapa z Valašského Meziříčí do Rožnova má pro mne už takřka domácký charakter. Vše probíhá stejně; potkávám stejnou průvodčí a koleje, vedoucí do Rožnova souběžně se silnicí , projíždí pro mne už důvěrně známými zastávkami na znamení.  Neobvyklá jména Krhová, Hrachovec, Zašová, Střítež , Zubří mne už neudivují. Celou cestu se to má dnes na pršení, ale ten opravdový mazec propuká až na této trati. Kupodivu, než dojedeme do Rožnova, je po dešti. Rožnovu se přeháňka vyhnula.

Miláček ode mne přebírá na nádraží kufr a jdeme domů. Bydlí nedaleko. Na stole už čeká dortík, a tak stačí jen zalít kávu. Dortík byl výborný a vynikal neobvyklou velikostí. Byl to prostě pořádný dort, a tak nezbývá, než to množství kalorií rozchodit. Vydáváme se na procházku, z které se nakonec vyklubala pořádná poznávací dvouhodinová túra. Nepominuli jsme skoro žádnou zajímavost  – Společenský dům, knihovnu, náměstí, pivovar, evangelický kostel, skanzen, lázeňský park, Kongresové centrum se „šiškou“,  a musím konstatovat, že  Rožnov je velice pěkné městečko, kterému půvab dodává Rožnovská Bečva, jím protékají. Asi nejzajímavější byly pro mne pohledy na rožnovské prvorepublikové vily se svými zahradami,  a zasunutý koutek u kina, kde Miláček objevil sochy Maria Kotrby a domnívá se, že i jeho bývalý ateliér. To ještě musíme vypátrat. A také kameny za knihovnou. Jsou tam „jen tak“ nebo je to umělecká instalace?? Připomínají nám svou lineárností jen velmi volně objekt Krista Salvátora Dalího na zahradě jeho domu v Portlligatu, ten je ovšem vytvořen z odpadu.

V hudebním pavilonku poblíž Společenského domu (dříve lázeňského) vystoupí  31. srpna duo Merta & Fencl. Chtěli bychom být přítomni. Naopak .. upustili jsme od návštěvy hudební produkce Duo Jamaha, která proběhne v červenci ve skanzenu. Něco tak bizarního a neuvěřitelně hloupého se jen tak nevidí. Rozhodli jsme se však později rázně toto vystoupení ignorovat a jakýmkoli způsobem tak tuto komerci nejhrubšího zrna svou návštěvou nepodporovat.

IMG_1912

Pardubické nádraží. Ke koutku s klavírem se přidružil i sloup s cedulemi opěvujícími “staré” nádraží. Takové milé vzpomínky. Sloup má sloužit veřejnosti k volnému vyjádření. Mám však pocit, že to vše tam umístila jedna osoba, ta která na ten nápad přišla. Ale lepší něco než nic. Při svém návratu z pondělí zde sloup chyběl

IMG_1913

Detail

IMG_1914

Další novinka .. koncerty a jiná kulturní vystoupení. Jednak v této hale a zdarma a jednak v bývalém kině Sirius.

IMG_1917

Jedna ze dvou soch před ateliérem Maria Kotrby. Poznáváme v ní model dálniční sochy u Olomouce Svatý Kryštof

IMG_1918

Zaujal nás jednoduchý malometrážní domek, občas máme myšlenky začít někde úplně znovu

IMG_3816

Kongresové centrum “jedlová šiška” u hotelu Eroplán v Rožnově. Ve skutečnosti vypadá jinak než na vizualizaci autora – architekta Zdeňka Fránka z Brna. Vlastně úplně jinak, škoda… viz http://bydleni.idnes.cz/roznov-ozvlastni-nove-kongresove-centrum-ve-tvaru-jedlove-sisky-p99-/architektura.aspx?c=A110311_1546810_zlin-zpravy_stk

IMG_3817

“šiška” ještě jednou.. je to jiné než to mělo být… takové víc kolotočářsky uřvané než lidově valašské, jak říká architekt o své inspiraci..

příště Kroměříž

 

 

 Posted by at 18.59

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient