Zář 302012
 

pistolka a „korektní“ prezidentská ochranka  zcela převálcovala antré nového mostu

 

Tak se zase jednou vylilo s vaničkou i dítě. Řekněte, kdo z vás zaznamenal, jak vypadá onen secesní most, kvůli němuž se, oficiálně prezentováno, Václav Klaus v Chrastavě ocitl?? Ani já ne, a to jsem děvče zvědavé. V médiích všeho druhu se opakovalo pouze několik identických fotek falešného atentátníka, jeho falešné oběti a falešných tělesných strážců. Chrastava se proslavila, ale ne tím, proč tam s velkou pompou prezident zamířil.

Jak tedy ten most vlastně vypadá. Je secesní, ale proč?

Město Chrastava, leží asi 9 km severozápadně od Liberce v nadmořské výšce 295 m a má přibližně 6 tisíc obyvatel.  Městem protéká Lužická Nisa, vlévá se zde do ní říčka Jeřice.

Město patří k těm, která postihla nejvíce ničivá povodeň v roce 2010. Chrastava při ní přišla o devět mostů a pět lávek. Většina z nich už byla obnovena, zbývá dokončit dva mosty, řekl chrastavský starosta Michael Canov u příležitosti zahájení stavby nového mostu secesního počátkem června letošního roku 2012.

Ano, v Chrastavě na Liberecku postavili most nový, ale  na místě starého železného secesního, který v srpnu 2010 vzala velká voda. Rozvodněná Jeřice tehdy podemlela břehy a železný most se sesul do koryta, na břehu se z něj jako zázrakem zachoval jediný sloup veřejného osvětlení. Železobetonovou konstrukci museli rozebrat a rozřezat, aby neblokovala řeku. Zachránit se podařilo sloup a také části zábradlí, které  město na nový most plánovalo vrátilo zpět (zda se tak stalo, ale nevím).

Původní ocelový secesní most přes Jeřici byl postaven v roce 1907.  „Jak jsme zjistili z historických pramenů, nebyl to první most na tom místě,“ uvedlstarosta Canov. Už před ním na místě stály nejméně dva mosty, v obou případech je zničila velká voda. Chrastavští tak zároveň zjistili, že srpnová povodeň nebyla v historii města zase až tak výjimečná. Opakuje se zhruba po sto letech, naposledy postihla město velká voda v roce 1897, kdy zničila most a na jeho místě vyrostl o deset let později právě ten secesní.

A tak vypadá ten zbrusu nový (zdroj ČTK), navěky „poznamenaný“ falešným chrastavským atentátem

– Vzpomeňme při té příležitosti na Chrastavské mosty ještě jednou. Na zcela netradiční Rainišův mos – lanovku, který byl také s velkou slávou radostně otevřen, údajně dnesjiž nefunguje, protože jeho komponenty byly rozkradeny.

zdroje:

iberecky.denik.cz/zpravy_region/misto-zniceneho-secesniho-mostu-roste-novy-20120606.html

http://rozvedena.blokuje.cz/866321-vzhuru-do-chrastavy-php

http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=12498

http://www.archiweb.cz/news.php?type=&action=show&id=10831

 

 Posted by at 6.16

  4 Responses to “Věc Chrastava v jiném kontextu”

  1. Transbordér – Rainišův most – lanovka samozřejmě funguje dodnes a dobře.

    Jinak díky za článek.

    • Bingo, dík moc za nečekaný ohlas a zprávu o fungujícím mostku. To mám radost! A co ta 4 secesní světla??? Jsou podle původního „modelu“???

  2. Já nezaznamenala ani falešného atentátníka ani zbrusunový „secesní“ most, díky tedy za informaci o obém. Už jsem zas trochu v obraze.

    • Je to zvláštní, že to k tobě nedolehlo,Evi, bylo to mediálně srovnatelné s aférou Bin Ladin. Napadá mě, že tvým novým koníčkem, který ti nyní zabírá většinu vplného času, je pohybovat se po městě v anonymitě masky. Je to neuvěřitelná fotka, Chodím se na ni dívat. Jestli se někdy máme setkat, přála bych si, abys mne uvítala u vlaku takto. Byla bych na tebe hrdá a kdybys chtěla, také bych se nějak zmutovala.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz