Pro 312012
 

a pár fotek

Svátky jsou málem za námi, ale dnes o půlnoci nás ještě čeká jedno dobrodružství. Dostala jsem pozvánku na “půlnoční Baldu“, Víme kdy a kde, ale to je všechno. Čekají nás na Baldě nová neočekávaná setkání, a to si nelze nechat ujít!

Konec roku jsme trávili s Milošem, a ačkoli to byla hlavně příjemná doba poklidu, každý den jsme paty z domu vytáhli a absolvovali i několik výletů. A bojovali také celý týden s nachlazením. Nevyléčili jsme ho, ale udrželi na snesitelné hranici a nepadli.

Náš stromeček se jmenuje asi smrk pichlavý. Je tak hustý a krásný, že byl po vzájemné dohodě ozdoben pouze elektrickými svíčkami. Prý jen tak neopadá, a tak máme naplánováno, že tu zůstane až do března. Snad do té doby u něho strávíme hezké chvíle s vánočními dárky, na které dosud nebylo moc času.

Také betlém jsme si postavili, ale kochat se s ním budeme také až po svátcích. Nyní na to vážně není čas. A bude vůbec někdy??? Ale betlém stojí a dotváří vánoční atmosféru. Je dobré ho jednou za rok vytáhnout z krabice na světlo boží.

O výletě do Luže jsem již psala (v souvislosti s novoročenkou), cestou jsme navštívili hřbitov na samotě v Janovičkách, s kostelem který se opravuje a později jsme stihli i místo s dalekým výhledem : Poklonu nad Střemošicemi. Také jsme se prošli krásným parkem se vzrostlými stromy při Hamzově léčebně. Procházeli jsme se liduprázdným areálem zcela sami a přemýšleli jaké nepřístojnosti bychom zde mohli konat!  Jen vzadu jsme v jednom pavilonu za sklem uviděli dva pacienty. Seděli, čekali a vypadali jako dvě figuriny.

Na tomto hřbitově je pohřben i spisovatel Jiří Šotola, autor knihy Tovaryšstvo Ježíšovo, pojednávající o historii pobytu jezuitů na košumberském panství.

Podvečer na Pokloně – zvané též Boží oko (asi 8 metrů vysoký trojboký sloup Nejsvětější Trojice z první poloviny 18. století. Je postaven na opukové stráni, která je chráněným územím. Sloup je ozdoben barokními plastikami. Z místa se nabízí nabízí krásný pohled na Luži, Košumberk a do dalekého okolí a váže se k němu několik pověstí). Dobrou zprávou je, že Poklona je zrestaurována. Vše je jak má být. Nechybí barokní plastiky ani Boží oko na samém vrcholku sloupu.  Více fotek z výletu na rajčeti.

Další větší akcí byl výlet do Slatiňan. Klasika: zámecký park, Kočičí hrádek, Rajnišova rozhledna Bára 2, Kochánovské rybníky a občerstvení v kultovní restauraci Monako. Fotky všech míst jsou na blogu již několikrát, tak přidám dnes jen pohled na  jezírko v zámeckém parku a kapličku tamtéž.

Chodím sem každý rok několikrát již mnoho let a o této kapličce jsem nevěděla, je skrytá. Objevila jsem ji zcela náhodně studiem plánku zahrady… a to jsem si myslela, že už mě zde nemůže nic překvapit! Více fotek na rajčeti.

Další velký výlet se uskutečnil včera. Se strejdou a tetou z Kolína  jsme se sešli v Polné. Co všechno jsme navštívili a zažili se dozvíte zítra. Už se musíme chystat “na Baldu”. Abychom,  až přijedeme, hned mohli hupsnout do postele.  Hezký nový rok!

 

 

Dobrá zpráva:

 Posted by at 20.41

  2 Responses to “Vánoční svodka”

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient