Čvn 112015
 

6. června 2015 – Soláň,  valašský ateliér u Hofmanů

 

Set203from_IMG_4089

Na kopci Soláň, který se proslavil nebývalou koncentrací výtvarníků i dalších umělců, si pořídil dům i malíř Karel Hofman. Koupil ho vlastně po jiném malíři Aloisi Schneiderkovi, jemuž také učarovalo Valašsko, a přebudoval ho. Dnes zde žije a tvoří Hofmanova dcera, rovněž výtvarnice – keramička Marcela Vajceová a udělala úžasnou věc. Otevřela o víkendech dům a zahradu milovníkům umění a vůbec tohoto kousku země. Provozuje zde malou galerii a tak genius loci tohoto domu žije dál!

Set013from_DSC04660

Roubená stavba Hofmanova ateliéru je umístěna v půvabném a klidném zákoutí těsně pod soláňským vrcholem a poskytuje působivý výhled do karlovského údolí  a na hřebeny Javorníků. Tyto zážitky proměn přírody v čase lze zažít i z terasy domu v 1. poschodí.  Prostorný ateliér sloučený s prodejní galerií,  na terasu navazující, spojuje ve svém interiéru tradiční valašské prvky s moderními a působí velice svěže, ladně a klidně.

Set163from_DSC04610pan

Do zahrady, kde se snoubí příroda s uměním vstupujeme cestou pro pěší vinoucí se rozkvetlou loukou směrem od hotelu Soláň. A přirozené louky nechané „napospas“ až do svého rozkvětu je to, co nás zde i jinde fascinuje a těší.

Set173from_IMG_4080

Fotíme překrásný výhled směřující do údolí Vsetínské Bečvy a dál, ale ještě než zazvoníme u vchodu do domu uplyne moře času. Nemůžeme se odtrhnout od mnoha umně vybudovaných zákoutí rozlehlé zahrady s uměleckými instalacemi a sochami a obdivujeme záhony a skalky, kde se zcela samozřejmě doplňují rostliny pěstěné s těmi planými.

Set183from_IMG_4083

Socha děvčete v medvídkem se dívá na dům

Set233from_DSC04631

Obdivujeme zahradu a ještě netušíme, co nás čeká v domě! Galerie je věnovaná nejen rodu Hofmanů, potažmo Vajceú, ale své místo tu nachází i výtvarníci blízcí cítění výtvarnice Vajceové. A v mnoha případech jsou to i její přátelé z uměleckých kruhů.

Set223from_IMG_4095pan

Skulptura u vchodu do domu

Set243from_DSC04634

Pohled od domu směrem ke vchodu

Set263from_DSC04640

Dvojice ryb před vchodem .. ale kdoví zda to nejsou hafani, mají ocásky…

Set253from_DSC04637

Jedno z mnoha zákoutí zkrášlených paní Marcelou Vajceovou

Set273from_DSC04643pan

Pohled do karlovského údolí a na hřebeny Javorníku

Set263from_IMG_4107

Stoupáme po schodech ke vchodu do chalupy

IMG_4116

Místo věnované malíři Karlu Hofmanovi ( na malířských štaflích) a jeho předkům; vlevo vidíme jeho tatínka a maminku

Set303from_DSC04652

Vlevo malíř Schneiderka, původní majitel chalupy, vpravo Karel Hofman, tatínek Marcely Hofmanové, vdané Vajceové

Dům z roku 1941, originální stavbu s převažujícími prvky lidové architektury, nechal pro sebe postavit podle návrhu brněnského architekta a malíře Jiřího Auermüllera akademický malíř Alois Schneiderka (1896-1958).

Žil v něm až do své smrti. Dědicové prodali v roce 1960 objekt akademickému malíři Karlu Hofmanovi (1906 – 1998), mnohaletému profesoru na Baťově Škole umění ve Zlíně a Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Ten se s rodinou na Soláň přestěhoval v první polovině 60.let minulého století. K domu přistavil atelier, velké části interiérů však ponechal v podobě, kterou jim dal malíř Schneiderka.

Set093from_DSC04684

Pro vynikajícího krajináře a portrétistu Karla Hofmana se dům pod vrcholem Soláně stal velkou malířskou inspirací. Nikdy se nenasytil pohledu z okna jídelního koutu na panorama Javorníků, mnohokrát maloval působivé motivy z nejbližšího okolí domu

DSC04656

Chodba před vstupem do prostorného ateliéru-galerie

Set103from_DSC04687

Prostorný ateliér-galerie je upraven velmi vkusně a s citem pro míru a krásu

Set083from_DSC04681

Set063from_DSC04675

Za života soláňského malíře navštěvovali dům a atelier významné osobnosti české kultury. Hofmanovi spolužáci z Akademie výtvarných umění, např. Bohumír Dvorský, věhlasní teoretikové umění, profesoři V. V. Štech či Jiří Kotalík, častými návštěvníky byli malíř a grafik Jaroslav Králík či zakladatel moderního českého designu Zdeněk Kovář a zpěváci lidových písní Jarmila Šuláková a Luboš Holý. Inspirativní atmosféru doplňovali členové rodiny, kterým dům po celý život reprezentoval mimořádně silné a významné životní hodnoty, jež je spolehlivě orientovaly v jejich převážně uměleckých profesích. Dcery Marcelu a Drahomíru v práci keramické a herecké, předčasně zesnulého vnuka Ondřeje v malířství, zetě Josefa Vajceho v sochařství.

Set113from_DSC04690

Po smrti Karla Hofmana o dům pečuje jeho dcera Marcela, provdaná Vajceová, která uměleckou minulost domu oživuje a vytváří z něj jedno z center kulturního dění v oblasti

Set123from_DSC04693pan

Mimo chalupu, v bývalém dřevníku, vznikla stálá expozice keramiky Marcely Vajceové a obrazů jejího syna Ondřeje Vajceho

Set373from_IMG_4144

Odcházíme “druhou stranou” – hned za vraty se lze napojit na červenou hřebenovku – a ještě monitorujeme další a další zahradní partie této podivuhodné lesní zahrady..

Set403from_IMG_4153

Posezení za domem

Set153from_DSC04702pan

Miniaturní přírodní amfiteátr, kde se dá pořádat koncert nebo svatební obřad

Set433from_IMG_4162

Prodejna a výstavní prostory Atelieru U Hofmanů (stálá expozice obrazů Karla Hofmana, keramiky jeho dcery Marcely, obrazů jeho vnuka Ondřeje Vajceho jsou otevřeny v sobotu a neděli od 10 do 18 hod.).

Skvělé je, že v domě se můžete i ubytovat. Hostům jsou k dispozici dvě stylově zařízené ubytovací jednotky, každá s koupelnou/WC a plně vybavenou kuchyňkou.

Webové stránky Ateliéru u Hofmanů

 

  19 Responses to “Valašský týden 2.”

 1. Dobrý den, to je taková nádhera!!!!! Jak se k vám člověk neznalý nejlépe dostane z Prahy?
  To bych strašně ráda viděla na vlastní oči 🙂

  Ať se vám moc daří, potěšilo to mé srdíčko – hned mám hezčí den.

  Moc pozdravů, Dáša Wagnerová

  • Dobrý den, pokud jedete z Prahy autem, zajedete do Rožnova pod Radhoštěm a pak dál přímo až na Soláň, parkoviště je třeba u chaty Čarták nebo u zvoničky a pak už za hotelem Soláň podle ukazatele dál a dál. Je to jen malý kousek. Vlakem jsem vám poslala příklad spojení na e-mail :). Jsme moc šťastní, že se vám text a hlavně Ateliér zalíbil a zvažujete návštěvu. Máme na tento text neobvykle vysoké návštěvy od doby zveřejnění a vrtá nám hlavou, jak se ten link rozšířil mezi tolik lidí, facebook to tentokrát totiž není… můžete nám prozradit jak jste se dostala sem právě vy?? Díky moc.

   • Dakujem za krasne zabery, az sa dostanem znova na Moravu, urcite si to pozriem, mne to zaslala kamaratka z tychto koncin a velmi ma potesila.Tiez milujem horske prostredie, ved tam aj pri Ziline zijem. Tiez moja vnucka studuje malbu u Vas v Ostrave a pochvaluje si. Nech sa dari!

    • Díky za Vaši návštěvu a osobní vyznání, a též za upřesnění, odkud jste se na tento text dostala. Jsme velmi nadšeni, že jsme probudili zájem o Soláň a jeho krásné zákoutí – Ateliér u Hofmanů. Stojí za to se tam vypravit, a ne jednou; takových podivuhodných míst s výtvarnou tradicí a otevřenou náručí je již velmi málo v tomto rozkolísaném světě. Díky paní Marcele Vajceové, která oázu zpřístupnila veřejnosti.
     A také děkujeme všem, kteří tento link rozšiřují e-mailem. (Nyní už to víme). Stalo se nám to poprvé a je to moc povzbuzující. DÍKY

 2. Dobrý den,
  dnes jsem si otevřel poštu ,kterou mi přeposlala moje žena,což si děláme navzájem a obrázky mi pohladily srdce a nejen to.Ihned se mi vybavila vzpomínka na moje ostravské působení,kde jsem se setkával téměř denně s jistým panem Hofmanem,vrchním z hotelu Atom,který mi svojí profesionalitou a noblesou zpříjemňoval život,stejně,jako mým několika přátelům,kteří tu již nejsou.Nevím,zda jde o přímou souvislost,ale z krátkých rozhovorů jsem přesvědčen,že ano.Vzpomínám rád a s vděčností.
  Přeji krásné dny ve zdraví.
  Otto Turza
  Frýdlant nad Ostravicí

 3. Dobrý den, dostaly se mi k rukám obrázky z vaší expozice na Soláni. Je to nádhera. Platí pořád možnost návštěv, jak je uvedeno, v sobotu a neděli i v měsíci září? Snad ano, když je to stálá expozice. Jen se chci ujistit, abychom nejeli zbytečně. Děkuji K.H.

  • Dobrý den, děkuji za návštěvu blogu a jsme rádi, že jste se rozhodli na Soláň zavítat. Návštěva ateliéru v sobotu a neděli není omezena dobou prázdnin, platí stále. Kdybyste ale chtěli jet na jistotu a namít obavu, zde je kontakr na paní Vajceovou:
   telefon 571 454 075, mobil 604 817 441 e-mail: atelier-hofman@seznam.cz

 4. Dobrý den na Soláni !
  Dlouho plánovanou cestu k Hoffmanům jsem uskutečnil v neděli 4.10. a po kratším bloudění cestami necestami jsem se svým bílým ořem přistál až u chalupy.Byl to teda výkon,oř měl být spíše živý než plechový.Neměl jsem však štěstí na setkání, pro nepřítomnost paní domu,která si údajně užívala v jižních zemích.Dáma,která mě v zastoupení přivítala,byla velmi milá a na můj dotaz,zda si už uvařila moji česnečku,reagovala zpytováním svědomí,což byla sranda.Vysvětlilo se.Pokochal jsem se milým stavením a nádherným výhledem do valašského kraje a prohlédl interiér domu se zajímavou výstavou.
  Budu vzpomínat na příjemný zážitek a krásné prostředí,které zejména městské lidi,tam dole,potěší a přivede na jiné myšlenky,tak vzdálené všedním dnům.Srdečně zdravím paní domu,kde duše pocestných jsou mazány rajským balzámem,jak by možná řekl básník.
  OT

  • Já jsem Vás a Vaše známé prováděla po galerii. Jana Dočkalová-Kobzáňová

 5. Básník by nepoužil druhé stejné slovo v poslední větě.Autorovi se, nevím jak,vloudilo,čímž setřelo pel okamžiku.Autor se omlouvá.
  OT

  • Už jsem to prosím opravila. Asi jste se dověděl to, co i my při naší další návštěvě – paní Vajceová s internetem nekomunikuje a text na blogu ani fotky a česnačku neviděla. Jsem zrovna nemocná, tak se dnes na česnačku chystám, uvařím tu vaši :)..

   • To jsem tedy zvědav,jestli jste dodržela recept a ingredience,protože jinak to není ono.
    Já jsem dnes trochu nachlazený a ráno ke snídani jsem ji vařil,Místo Poličanu od Kmotra/Kroměříž/ jsem použil od stejného výrobce Lovecký plochý salám a to je snad jediná vhodná náhrada.Pomohlo to!
    OT

    • Jojo, s tou šalvějí to bylo těžší, ale nakonec jsem to dotáhla do vítězného konce. Česnačku “Turzovku” ocenil i partner, který to mezitím chytil ode mne. Je to síla – nemoc je fuč!

     • Dobrý večer,
      marně hledám Vám poslaný recept mé česnečky a rád bych jej objevil a zaslal i s Vaším blogem mým dobrým známým v Luhačovicích,majitelům příjemného penzionu Stella.Můžete mi poradit?
      Díky.
      OT

 6. Potěšilo.Ostatně jako ve všech případech.Výsledek je jistý zejména ihned po prvních příznacích onemocnění a to nejlépe jako snídaně.Lze také umocnit předem slušným hltem dobré slivovice nalačno.Šalvěj lékařskou můžete pěstit na zahradě,jako nenáročný keřík,který roste všude a listy jsou pak k dispozici celý rok.Roste čile i v těchto letošních suchých měsících i bez zálivky,což se nedá říci o mých jehličnanech,které postupně všechny prosychají a odcházejí.Smrky mi žere lýkožrout a postupně je kácím.Zdá se,že je zde kalamita.Doufám,že Beskydy to nezničí.Mějte se krásně,tam ve výšinách,mezi šumícími velikány.

 7. Správný název mé česnečky je ” Turzova léčivá česnečka”.Nemá to nic společného s Turzovkou za kopcem,jak by si to někdo mohl vysvětlovat i když tuto vísku Turzo,vážený muž a zástupce krále v Uhrách,kdysi dávno založil.Turzo palatín,neměl rozhodně čas psát ani vymýšlet recepty na jídla,protože celý život převážně bojoval proti islámskému moru,který se šířil Evropou,stejně jako dnes.Jistý Jakubisko a jeho Ehe,ako “umělec”, ve svém filmu o Čachtické paní, zostudil jméno tohoto muže i celého slavného rodu ,který byl na západ od nás znám a proslaven už za dob Karla Velikého,za což byli oba, myslím už dostatečně potrestáni.Přesto dnes všude,kde je jméno známo,pořádají oslavy na Turzovu počest a to jak na Slovensku,tak v jiných zemích.Slováci hovoria ” Jakubisko je hviezda,vysral sa nám do hniezda”.A to je téměř přesně,jako by řekl básník.

 8. Pokud máte bratra a Váš bratr je Doc.Ing.Karel Dočkal,pak jsme krajani.
  Přeji hezké dny.
  OT

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient