Dub 082019
 

4. den / 28. 4. 2018

1. den Uscie Gorlickie

Zatím dobrý. Je ráno, hranici přejíždíme ve známém sedle Dujawa a přes  již několikrát navštívená místa se silnicí 977 blížíme ke Gładyszówu. Tam odbočujeme doleva na Smerekowiec a zanedlouho zastavujeme u benzínky v obci Uście Gorlickie.

Je krásné bezoblačné počasí a cca 25 km od “domova” snídáme s velkou chutí produkty, které nabízí pumpařská lobby a užíváme si chvilku klidu u prefabrikovaného kapučína. Je nám to vzácné, protože jsme doteď “doma”  v Chmelové šmudlali jednoduché snídaně a svačiny na cestu a nyní se necháme rádi obsloužit. A od toho ta dovolená je, no ni?? Však nám ten “dnešní první” neuteče, máme to jen pár kroků…

Set143from__DSC4725

Dosnídáno a jsme zde, u vojenského hřbitova číslo 57, jak nám napovídá původní kamenný terčík. Na první pohled hřbitov připomíná nedaleký Smerekowiec s evidenčním číslem o jedno menším – 56, kde jsme byli předevčírem.

Set043from_IMG_5075

Oba jsou ve vsi, na rovině u hlavní silnice, sousedí v jedné linii s místním farním katolickým hřbitovem a mají jakousi štábní kulturu – náhrobky jsou sestaveny do řad. A dřevěné náhrobní kříže mají stejnou půlkulatou a  podtočenou plechovou stříšku  Tady však podobnost končí. Smerekowiec je umělecky o hodně výše, i když mě mrzí, a to už odbočuji, že jeho neobvyklá balustrádová kamenná ohrada je po sto letech poněkud zapadlá v terénu, a proto její krása zaniká. 

Set153from__DSC4728_panorama

Hle, je to on! Hřbitov obdélníkového tvaru  s plochou okolo 425 m², vstup je řešen bokem, jakousi otevřenou předsíní, kde je umístěna i jedna ze dvou hlavních dominant hřbitova – dřevěný kříž s kulatou plechovou stříškou, zdobnější a rafinovanější než u křížů na pohřebních polích.  Hřbitov obepíná ze tří stran jednoduchá kamenná zeď – uprostřed její zadní stěny vystupuje do výše jakási kamenná deska připomínající mi zdálky tvarem loretánskou kapli – to je ta druhá dominanta. Zde bylo vyryto poselství, nyní však zcela nečitelné, jehož znění jsem na webech z kterých čerpám, nikde neobjevila. A neuvádí ho v “naší bibli” ani Matúš Dulla. – V přední části, podél silnice, je hřbitov oplocen spíše dekoračně než užitně dřevěnými plotovými rámy. Snad aby sestava 4 řad náhrobních křížů, obrácených čelem k silnici, mohla sledovat co se venku, za zdí, děje…

Tento hřbitov, nebereme-li v potaz hezkou jednoduchou předsíňku s typickým Jurkovičovým křížem, mě tak trochu nudí a uspává. Když jsem se v duchu zabývala přípravou textu, myslela jsem si, že budu raz dva hotová. Žádný problém, žádné poselství, žádná delikátní rafinovanost.  Ale jak jsem se zmýlila… narazila jsem časem na některé nesrovnalosti, které jsem se pokusila dát do pořádku.

Set043from__DSC4695

Otevřené předsálí hřbitova s dominantním dřevěným křížem v lidském rozměru na jednoduchém nízkém soklu. Ze střechovitě zvýšené zídky za křížem vyčnívá cínový uzavřený kruh s ozdobným baldachýnem obepínající latinský kříž jednoduchého tvaru s minimální řezbou na hranách, časem ještě navíc sešlou. Vlevo kovová identifikační tabule hřbitova s názvem, číslem, architektem a údajem o pochovaných vojácích. Již jsme se s podobnými tabulemi setkali, ale nejsou jednotného druhu. Někde zcela chybí.

Porovnáním fotografií původního kříže z roku 1917 (http://www.sekowa.info/index.php?go=17&id1=38&ido=202), s křížem z průvodce Matúše Dully a svou fotkou, jsem vydedukovala, že dřevěný kříž je stále ten původní, nyní tedy stoletý!!

Set133from__DSC4722

Poškozená kamenná deska, momentálně bez poselství, je milosrdně pokryta rašícími popínavkami a budí ve mně zdání prázdné loretánské jeskyně. 

Set023from_IMG_5068 - kopie (2)

Detail latinského dřevěného náhrobního kříže. Je jednoduchý, zcela postrádá řezbářskou dekoraci. již jsem zmínila jeho dole podtočenou plechovou stříšku,  je hodně podobná té z vedlejší vesnice – ze Smerekowiece. 

Na fotografii Matůše Dully z roku 1993 chybí identifikační tabulky, kdy došlo k nápravě jsem nezjistila. Jsme ale moc rádi, že jsme se jich dočkali… teď zbývá už jen obnovit poselství! Snad se někde jeho text objeví!

Set013from__DSC4686_panorama - kopie (2)

Celkový pohled na hřbitov, v pozadí hřbitov farní

Set053from__DSC4698_panorama

Na hřbitově je pochováno ve 2 masových a 45 individuálních hrobech 59 vojáků, padlých v březnu – květnu roku 1915. Hroby jsou uspořádány ve 4 pravidelných řadách. Pochováno je zde 13 ruských vojáků a 46 vojáků rakousko-uherské armády.

Údaje o počtu identifikovaných vojáků jsem nikde nenalezla. Proto jsem věnovala velkou pozornost prohlídkám fotek a jiných dostupných dokumentů. Zjistila jsem tedy nepřímo že ze 13 ruských zde pochovaných vojáků jsou jménem a svou příslušností známí dva, každý z nich má svůj hrob, ostatních 11 leží v masovém hrobě.

Zjištění totožnosti a příslušnosti k pluku u rakousko-uherských vojáků je takřka pravidlem, ale stejně se i mezi nimi naleznou neznámí vojíni. Odečteme-li z počtu samostatných hrobů 2 ruské, zůstane nám pro 46 rakouských vojáků 43 individuálních a jeden hrob masový. Nemůžeme ale říci, kdo kde leží, protože na jedné z fotek jsem rozeznala i samostatný hrob pro neznámého rakouského vojáka…  takže výpočtem vychází, že v druhém masovém hrobě spočívají 3 rakouští vojáci.

Set033from_IMG_5072 - kopie

Jaro na hřbitově – žluté pampelišky a modrý zběhovec plazivý. Někde u plotu rozeznávám i bílou barvu květů. Domnívám se, že se jedná o řeřišnici luční.

Set113from__DSC4716_panorama - kopie

A ještě jedna věc mě zarazila. Na polských webech se popisuje a opisuje, že zde stojí latinské a lotrinské kříže (lotrinský kříž na rozdíl od patriarchálního má spodní rameno stejně dlouhé jako horní), ale skutečnost je jiná. Všechny kříže jsou latinské, i ty kde jsou pochováni ruští vojáci.

Set073from__DSC4704_panorama - kopie

Pohled ze hřbitova směrem k silnici

uscieg57_duze

Historická fotografie z webu http://www.sekowa.info/index.php?go=17&id1=38&ido=202 je stranově obrácená

 

plan57

 


img104

 

 Půdorys hřbitova převzat z knihy-průvodce Matúše Dully, vpravo původní nákres z krakowského archivu (zdroj http://www.sekowa.info/index.php?go=17&id1=38&ido=202)

Set013from_IMG_5065

Fotka přes zeď 

Set063from_IMG_5081_panorama

Na farním hřbitově se buduje

Více fotek na rajčeti:  https://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Uscie_Gorlickie_57._-_Jurkovicovy_hrbitovy_v_zapadni_Halici

a nezkomprimované fotky si můžete vychutnat zde: https://www.zonerama.com/521125003/Album/5366325

Prameny:   Matúš Dulla:  Vojenské cintoríny v západnej Haliči: Dušan Jurkovič 1916/1917 (ISBN 80-88675-80-4)

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

http://www.sekowa.info/index.php?go=17&id1=38&ido=202

A příště Rotunda! vaše zuzi

 

  4 Responses to “Uście Gorlickie [57.] – Jurkovičovy hřbitovy v západní Haliči”

  1. Nazdar Zuzi!
    Obdivuji tvoji praci na Jurkovicovych hrbitovech. Asi byla popudem, ze jsem v letos v cervenci jich hodne navstivil. Tento byl muj prvni. Hrbitov je v podstate ve stavu, ve kterem jste jej nasli vy. Jenom vedle na civilnim hrbitove opravovali strechu.
    M.

    • Ahoj Mirku, to jsem ráda, že tě můj blog inspiroval k osobní návštěvě, tak to bylo myšleno…..ozývám se až nyní, v srpnu a září jsem dovolenkovala, střídavě týden venku a pak týden doma poflákat dům a zahradu atd… a blog ustoupil skutečným zážitkům. Děkuji za zprávu.

  2. Ve skutečnosti je to s pohřbenými trochu zamotanější: V hromadném hrobě č. 40 leží 11 neznámých ruských vojáků, hrob č. 39 je hrobem společným a jsou v něm pohřbeni 2 identifikovaní příslušníci F.J.B 20 (myslivci). Po jednom neznámém R-U vojákovy je pohřbeno v hrobech 27 a 29. A jeden identifikovaný voják je pohřben na místním hřbitově, tedy mimo hřbitov vojenský, alespoň to říká složka ke hřbitovu 58 + 1. Případně byl na hřbitov přenesen až dodatečně, jde o Andrease Turka, dle označení jednotky možná civilní pracovník, tak možná proto ho nepohřbili přímo na vojenském hřbitově ale někde na civilním.

    • Děkuji vám za váš zájem a upřesňující komentář. Místa posledního odpočinku vojáků byla budována provizorně a po definitivním vybudování hřbitova docházelo k exhumaci jejich ostatků a uložení do hrobů, které nacházíme na hřbitově dnes (kromě vyjímek kdy při pozdějším obnovení hřbitova došlo k chybnému umístění cedulek). Při studiu různých pramenů jsme mnohdy nacházeli rozdílné údaje a vždy jsme se snažili přiklonit ke zdroji z věrohodného archivu. Vaše upřesnění a vysvětlení ráda vítám, protože našim hlavním zájmem je architektura. Jsme obdivovatelé krásy Jurkovičova díla a jeho splynutí s krásou krajiny, respektive místa, které Jurkovič zvolil. Je to něco naprosto neuvěřitelného a úžasného.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient