Bře 182021
 

náš výběr

Před Miláčkem jsem chodila do kina akorát ve Zlíně, do „Baťova“ legendárního Velkého kina pro více jak 2000 diváků, a že v tu dobu bylo na co koukat, to si pište! Pak velká mezera a s M. slavný návrat do kina a také jsme ledacos z vybraných lahůdek filmového plátna shlédli doma, z videopřehrávače.

Jednou nás napadlo si napsat seznam filmů spatřených a postupně jsme aktualizovali. Určitě jsme na něco zapomněli, ale je pravděpodobné, že právě ty nejmenované filmy za moc nestály. Nejraději jsme jezdili do kina v Chrudimi, kde se v té době promítalo výjimečně v odsvěceném kostele sv. Josefa patřícího do objektu bývalého kapucínského klášteru. A pak do Hradce Králové Bia Central a v Pardubkách do multikina?? (toho, kde mají v poslední řadě zdvojené sedačky na tulení).

Filmy pro nás NEJ:
Vykoupení z věznice Shawshank
Mistr
Strýček Búnmí (výjimečné!!)

Podzimní sonáta
Fontána
Dogville
Turínský kůň
Na zlatém jezeře
Tak jako v nebi
O těle a duši
Zimní spánek
Tenkrát v Anatolii
Zeď (2012)

Pošli to dál
Případ pro začínajícího kata CZ
Nevinní se špinavýma rukama
Kukuřičný ostrov
Americká krása
Rodinný portrét
Lulu na mostě
Náš domov (Nosso Lar)
Kde lišky dávají dobrou noc
V písku
Toni Erdmann
Tři billboardy blízko Ebbingenu
A jitra jsou zde tichá (první verze)
Faunův labyrint
Maják
Kobry a užovky CZ
Cesta (2009)

Četa
Pieta (Kim Ki-duk)
Schmitke CZ
Balada o bombardérovi (seriál)
Místo u moře

Poslední adresa
To je náš svět
Glory
Zúčtování
Proti přírodě
Modrý Max
Wind River
Nabarvené ptáče CZ
Gran Torino
Paterson
Maratónec

Poklady pod sněhem
Počátek
Černé zrcadlo (seriál – hlavně počáteční díly)
Sin City – město hříchu
Bez motivu

Seznam doplňuji : Snílci, Nejvyšší nabídka, Výchozí bod a ve sci-fi Solaris (sovětská i americká verze)

Sci-fi a kosmonauti:
Rudá planeta
Zdrojový kód
My z budoucnosti 1 a 2
Ztracen ve vesmíru
Marťan
Mad Max
Ikárie XB1

Veselohry:
Happy Go Lucky
Svéráz ruského rybolovu
Kick ass 2

Filmy jsme si vybírali pečlivě, ale někdy se i zuzi utne a bylo zklamání (třeba Mapy ke hvězdám).

Filmy v seznamu jsou velmi různorodé, ale všechny v nás vyvolaly silné emoce. Některé nás zaujaly svou artistností. Na jiných se nám líbila atmosféra ať už pohodová nebo záměrně depresivní, chytře napsaný scénář, překvapivý závěr. Na ohromení z některých filmů rádi vzpomínáme. Během nočních jízd z kina jsme zprvu nebyli schopni vyprodukovat jedinou myšlenku, o čem to vlastně bylo. Až po dlouhých minutách mlčenlivé jízdy a úporného přemýšlení se dostavily první nápady, které jsme si sdělili, rozvíjeli, přestože jsme ještě netušili, kam nás zavedou. Úplné pochopení skrytého poselství jsme pak cizelovali několik dní mnoha společnými diskuzemi. Byla to taková malá intelektuální dobrodružství, která nám dnes schází.

Uhodnete film?
Poznámky k filmu Nabarvené ptáče

Každý film ze seznamu podle našeho názoru něčím vybočuje z běžné komerční produkce. Tučně jsou zabarveni moji favorité.

Barčo, tenhle text je hlavně pro Tebe!

 Posted by at 20.24  Tagged with:

  9 Responses to “Tipy na filmy – spatřené cca 2013-2020”

 1. Jaký jsi měla pocit z toho Nabarveného ptáčete?
  Teď někdy to budou dávat na ČT, ale vzhledem k těm recenzím a ukázkám vlastně ani nevím, jestli se na to chci dívat.

  • Mě uchvátila už kniha: https://rozvedena.blokuje.cz/635582-zuzi-doporucuje-last-moment-php a film je stejně dobrý jako kniha, ba ji ještě povýšil. Je to natočeno se vší věrností a pečlivostí, historickými detaily a Marhoulovi se film velice povedl. Líbil se nám oběma. Byl úchvatný se vším všudy a právě o něm platí to, co jsem psala výše. Jeli jsme autem domů a byli jako praštěný pytlem. Vůbec jsme nemluvili, člověk si musí od těch emocí odpočinout a nechat to v sobě doznít. Nebo jak bych to řekla. Na přibylovským kopci jsme si vyměnili pár vět a doma jsme se k tomu filmu ještě vraceli a rozebírali ho. Je krutý, ale je pravdivý. Myslíme si, že není doceněný. Vložila jsem ještě do textu kartičku s našimi postřehy z toho filmu, nechci to ale opisovat a popisovat, když jsi to ještě neviděl. Neboj se. Ta krutost je ze života.

   • Jo, díky.
    Já nemám strach z té krutosti v tom filmu, spíš z její bezobsažnosti a prvoplánovosti.
    Tak uvidíme….každopádně Markétu Lazarovou to asi nepřekoná a tak nějak si představuji filmovou a historickou “baladu”, ke které se i tento film hlásí.

    • No, tak dej vědět. Já o tom nic nečetla, myslím kritiky a tak, nechci se dát ovlivnit, ale zaslechla jsem, že divákům vadí krutost, drsnost. A že kvůli tomu odchází z kina. Teď to dávali začátkem března v televizi, že by opakovali?? Myslím že to bylo po ČS lvech.

    • Markétu Lazarovou to nepřekoná, ta je z jiného těsta. Nedostižná. Je to nebe a dudy. Já bych ani Ptáče historickou baladou nenazvala v jejich porovnání. Je to studenější a sled obrázků, jako v knize. A není tam nikdo, kdo by ti přirostl k srdci. Sleduješ dokonalé dílo, ale srdce je zaťaté, řekla bych. Někdy si i na chvíli oddechneš, ale další nemilosrdné prostředí tě zase vrátí zpět. Oba filmy se povedly.

 2. Ahoj Zuzi,

  Už to tady čtu. Panejo, toho je….
  Díky.

 3. Zuzi, sleduju druhou řadu seriálu Černého zrcadla – výborný.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient