Lis 032013
 

Co to asi znamená??

a kam jinam nás ještě nohy zanesly…

Vracím se ještě k minulému prodlouženému víkendu, k malému výletu pondělnímu. Nechtěli jsme se tentokrát nějak moc unavovat a spíš si jít dříve lehnout v plné svěžesti, s tím, že zítra nás opět čeká šichta a miláčka navíc ranní přesun do Rožnova. Nechtěli jsme dlouhou túru, ale nelákalo nás ani doma lenošit. A tak jsme si jako záminku vybrali vyhledat krásný kamenný kříž v lese na Tarabce, známe ho z jediné fotky na internetu. Ale nevíme, kde přesně ho máme hledat, protože údaje na mapách, které mám doma, se různí a nikde se o něm blíže nepíše.

Do navigace jsme si dali obec Travná s tím, že se optáme místních a snad nám někdo poradí s přesnou lokací této památky. Podvolili jsme se trase nabídnuté navigací a cestou do Travné jsme dvakrát zastavili. Poprvé na vršíčku u kostela na Včelákově, kochali jsme se výhledem do krajiny a oblaky, a podruhé v lese mezi Včelákovem a Trhovou Kamenicí. Zdálo se nám, že by tam mohly růst hřiby. Mohou, ale jak jsme se záhy přesvědčili, také nemusí.

V Travné, malé obci, nikdo po silnici nekorzoval, a tak nebylo koho se na křížek zeptat. Na konci Travné jsme se otočili a zamířili nazpět. Intuitivně jsme zvolili jednu z možností a v lese mezi Kameničkami a Nasavrky opravdu na křížek s velkou radostí narazili! To bylo slávy! Je opravdu pěkný, starý, a barokní jako z příručky! Jen o něm nevíme vůbec nic. No, snad bude vědět o jeho historii někdo vzdělanější… zeptáme se. Jak se říká – za to nic nedáme.

Les poblíž křížku byl takový houbový, a tak jsme opět provedli zevrubný průzkum. Tentokrát tam hřiby rostly, ale někdo nás předešel. Takže nic.

Sběračskou náladu jsme si spravili až v blízkých Nasavrkách, kde jsme v místní Kaštance po sezóně paběrkovali jedlé kaštany. Příští týden budou v rizotu spolu s dýní a dýňovými semínky. To bude jistě velká pochoutka, okoření-li se ten pokrm přiměřeně něčím voňavým. Recept jsem objevila na internetu.

Cestou domů neočekávaně zasvítilo slunce a ozářilo smutnou podzimní krajinu do zlatova. Zastavili jsme a několik záběrů nafotili.  – Tak si to zrekapitulujeme:

IMG_5417

Kostel na Včelákově, snad se někdy podívám i dovnitř, dnes jsme “z pekla štěstí” neměli..

IMG_3153

Jeden z výhledů včelákovských

IMG_5415

Další včelákovský.. na horizontu se objevuje několik horských dominant, ví bůh co to je za pohoří.. že by Orlické hory??

IMG_3150

Miloš objevil zvířata na zeleném pažitu. Vypadá to na srnky.

IMG_5423

Kříž na Tarabce. Velmi starý kříž. Nese letopočet 1776. A nic víc.

IMG_5430

Krásný, že??

IMG_5428

Přežil zde věky! Kdyby tak mohl vyprávět.. ráda bych si jeho svědectví poslechla.

IMG_5437

Kaštanka v Nasavrkách, již po sezóně. Zkusíme pozdní sběr. A vyšlo to. Nějaké plody si domů vezeme. I s návodem jak péct kaštany v mikrovlnce.

IMG_5435

Nejmohutnější kaštan se nazývá Knížák. To si jistě prosadili zdejší konceptuální umělci!

IMG_5438

Máme ho! To je on: Nejmohutnější kaštan Milan Knížák

IMG_3163

Poslední várka fotek z podvečerním osvícením krajiny do zlatava

IMG_5448

Jak už jsem jednou řekla: nefotit by byl hřích

IMG_5446

Nejen tato fotka, ale i ostatní z této podvečerní série nejsou nijak upravené. Takhle kouzelně to zkrátka skutečně vypadalo. Stačilo jen zastavit, otáčet se a mačkat. Všechny záběry pocházejí z jednoho místa u silnice na Ležáky.

IMG_5442

Malebná krajina

  Více fotek na rajčeti

 

 

 

 

 Posted by at 19.31

  4 Responses to “Tarabka..”

  1. Kostel se mi MOC líbí. Je krásně nepřeplácanej.

  2. Ve Včelákově máme naše milé kamarády. Kostel známe i zevnitř… musím napsat bohužel- v lednu jsme tam absolvovali pohřeb jejich syna 🙁 Jinak malebná vesnička- škola, kostel, hřbitov… předpisově. Josef Lada by měl radost 😉
    A nedaleko i Ležáky-taky stojí za návštěvu. Mrazilo mě i po těch letech…
    Krásný kraj se zajímavou historií.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient