Bře 012014
 

Železné hory lákají, přitahují a překvapují

Kam na výlet??? Není jiné volby pro nás než opětovně vyrazit do Železek. Čím více je poznáváme, tím více obdivujeme jejich krásu. Krásu kulturní krajiny, vytvořenou našimi předky. Podle mapy si vytipujeme trasu a necháme se překvapit. Nevolíme cesty lesem, jen když to jinak nejde. Máme raději otevřenou, řídce obydlenou krajinu.

22. února, v sobotu, nebylo zrovna vlídné počasí, ale přesto jsme vyrazili k jihozápadu. Naším cílem byl Štěpánov poblíž Ždírce nad Doubravou. Naproti zámku se dá zaparkovat a dál už půjdeme pěšky po modré turistiké přes Štikov, z Hudče po žluté do Horního Studence a protože se bude stmívat, poslední etapu volíme po silnice před Podmoklany do Štěpánova.

Záznam celé obrazovky 1.3.2014 172612

První část cesty nás vede silnicí přes celou obec Sloupno, a pak ještě dále lesem. Ves je malá a zajímavá. Ve stráních u mnoha domů jsou vybudované kamenné sklípky. Je zde v tomto ročním období bez slunce a zeleně trochu pochmurno a  také vylidněno; ves nám připomíná pohraničí – Sudety. Některé domy, i poměrně velké a zachovalé, jsou opuštěné. Ale jiné opravené a na konci vsi hasiči vybudovali sportovní areál. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 46 obyvatel.

Pokračujeme dál silnicí a z obou stran se noříme do lesa. Zanedlouho míjíme provozní objekty štikovského lomu a zahýbáme do lesa. Neustále stoupáme vyšlapanou stezkou a vlevo, trochu výše, zaznamenáváme omšelé a nepoužívané budovy starých hospodářských dvorů.

Docházíme na hřeben a najednou se ocitáme na ploché výšině a otvírá se nám nádherný pohled do kraje pod štikovským lomem. Nejsme tu sami. Přestože není kdovíjaké parádní počasí, jsou tu zaparkována dvě auta (dá se sem i dojet, nacházíme se v civilizaci). Jeden pár a tři mladíci stojí na hraně lomu a kochají se výhledem do kraje.

sychra

IMG_6226_7_8_tonemapped

Planina nad štikovským lomem

Připojujeme se a vytahujeme naší novou hračku – stativ a fotíme vše, co nás zajímá. Podivuhodné místo. Nevím proč, ale působí na nás mysticky.

IMG_6277_8_9_fused

Pohled od kamenného stolu k vyhlídce

IMG_6176_7_8_tonemapped

Kříž, lípa a přístřešek pro pocestné

štikov2

Pohled od lomové hrany k bývalé osadě, snad dva domy jsou tu obydleny, ale skomírají..

IMG_6183_4_5_tonemapped

Štikovská lípa

Vyhlídku tvoří chráněný okraj velkého opukového lomu na území zanikající osady Štikov. Z okraje lomu je nádherný výhled na Železné hory. V těsné blízkosti vyhlídky najdeme přístřešek pro pocestné, kamenný stůl, kříž z roku 1915 a hlavně Památný strom – Štikovskou lípu.

Štikovská lípa je jednou z pětice památných lip jižního výběžku CHKO Železné hory. Podobně jako u ostatních se i její věk přehoupl přes polovinu tisíciletí a jako u většiny z nich jde o dlouhověkou lípu velkolistou. V jednom se ale liší. Lípa svojí existencí zastavila šíření lomu Sloupno, který postupně konzumoval přilehlou osadu Štikov. Za tento počin roku 2005 obdržela titul Strom hrdina v celostátní anketě Strom roku.

Zůstáváme zde sami a nepospícháme. To se nám ale nakonec stalo osudným. Pokračujeme dál zaoblenou výšinou lemovanou ovosnými stromy a výběžky lesů a čekáme kdy na nás vyrazí ze zálohy pacholek s cepem nebo se z úžlabiny vynoří husitská jízda. Krajina jak z Vláčilovy Markéty Lazarové. Zapomínáme na čas a najednou je půl páté a my se nalézáme jen pár stovek metrů od Štikova. Rozhodujeme se vrátit stejnou cestou zpět , jinak by nás určitě neminula cesta noční krajinou a kdoví , zda bychom se za světla stihli doštrachat na silnici.

IMG_6193_4_5_tonemapped

Opuštěná krajina

IMG_6208_09_10_tonemapped

Čekáme, odkud se vynoří jezdci na koních….

IMG_6217_8_9_tonemapped

Dávají si na čas…

IMG_6214_5_6_tonemapped

Stmívá se, vracíme se zpět

Ale všechno zlé je pro něco dobré. Na štikovské vyhlídce právě zapadá slunce za obzor a jeho paprsky zalévají celou planinu klidným podvečerním světlem. Jsme tu sami a tak se zdržíme až skoro do tmy a pěkně si to užijeme.

IMG_6289_90_91_tonemapped

Zápas slunce na Štikově

IMG_6232_3_4_tonemapped

Rybník, kolem kterého jsme šli při naší minulé cestě, se leskne ozářen zapadajícím sluncem

IMG_6301_2_3_tonemappedodb

Na Štikově je krásně.  Ještě rychle namontovat stativ a vyfotit se.

IMG_6187

Naučná tabule jde zvětšit

 Posted by at 17.48

  3 Responses to “Štikovská vyhlídka”

  1. Dlouho se chystám do lomu u Sloupna. Je to on? ten s hranou u vyhlídky? Pak by tam asi neměla být “opuka”. Možná nějaký křídový slínovec v nadloží, ale těží se tam metamorfované diority a granitoidy. Myslíš, že se tam dá vejít? Nyní, s tou vyhlídkou, je o důvod víc vyrazit tam.

    • Máš pravdu, je to i v textu na informační tabuli – vrestevnatá rula, díky za opravu. Vejít se tam dá, soudím, ale nic bych za to nedala, že tam je zákaz vstupu. Když jsme šli po silnici, slyšeli jsme že se tam pracuje.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient