Kvě 192013
 

Samý mravenci…

Ještě jeden návrat k Saulu Bassovi.  Moji zvědavost vzbudila informace, že Saul Bass – filmový grafik titulků a vizuální poradce natočil v roce 1973 vlastní film Fáze IV, žánf sci-fi. Film jsme stáhli, ale v původním znění. Miloš nepovažoval za nutné ho opatřit titulky, protože při jeho zběžné prohlídce tam nespatřil nic jiného než němé mravence. Spokojila jsem se s tím vysvětlením a doufala, že jestli tam někdo z nich anglicky promluví, Miloš mi to přetlumočí do češtiny.

Film jsme tedy minulý týden shlédli. Byl rozdělen do 4. fází a skutečně tam mravenci dostali stejný prostor jako lidé – výzkumníci. Komunikace nakonec nechyběla, i když zásadní složku filmu netvořila;  děj se dal víceméně odvodit i z filmového obrazu.  A možná právě proto jsme byli i drobet kritičtí.

Filmový příběh byl jednoduchý. V pouštní krajině se objevili inteligentní a člověku nebezpeční mravenci. Dva vědci se rozhodli mravence studovat přímo na místě, k čemuž vytvořili “obrněnou” laboratoř.  Divák tak měl možnost vidět scény z tohoto specializovaného pracoviště, takřka vědecky dokumentární dlouhé “hrané” záběry ze života mravenců a třetím prostředím, kde se část film odehrávala, byla malá farma ohrožená mravenci se třemi obyvateli – jedním z nich byla krásná mladá nezadaná dívka.

Po několika peripetiích, kdy mravenci postupně ovládají pole a kosí farmáře, zůstane v laboratoři se dvěma vědci, z nichž jeden je mladý a atraktivní, i mladá farmářka, která podivně přežila mravenčí nájezd na rodinnou farmu. Je nasnadě, že vztah se začíná probouzet, jenže na to není moc času, protože mravenci pronikli už i do vědeckého modulu a kontaminovali vedoucího. Jeho ruka začíná mohutně bytnět a svědět, soudě podle jeho reakcí. nevypadá to dobře.

Situace se stává čím dál více neudržitelnou, mravenci nabývají vrchu,  a dívka, která je tak trochu zoufalá a mimo, se z “bezpečí” modulu vydává do pouště. Za ní odchází vedoucí a nakonec laboratoř opouští i mladý výzkumník, aby je hledal. Pak nastane střih a nastává fáze IV.. Mladý muž nachází v poušti jakýsi mravenčí trychtýř obřích rozměrů a neváhá do jeho hlubin nenávratně sklouznout. Z písečné duny na jeho dně se vynořuji ruce a postupně i dívka, kterou hledal. Zase střih a pak už vidíme jen šťastnou dvojici sledující západ slunce na poušti. Došlo k jejich zotročení těmi bídnými mravenci.

Kdyby film nenatočil sám Saul Bass, což mu dodalo jakousi auru zvláštnosti, nebyl by už dnes moc zajímavý. Filmové řemeslo pokročilo, napínavé situace jsou napínavější a sofistikovanější, děj je většinou propracovanější, a výzkumná technika, která ve filmu účinkuje, je legračně staromódní. Jen ta dívka je konstantně krásná bez ohledu na čas. Myslím si, že tento film nemá na to říkat si nadčasový na rozdíl od Saulových grafik, log a animací.

faze4

Phase IV  –  (Phase Four) / Fáze IV.

USA,  délka: 93 minut, děj: „Pouštní mravenci se sjednotili a vyrazili proti lidem!“

Režie: Saul Bass, Hrají: Michael Murphy , Nigel Davenport a Lynne Frederick..

Interiéry filmu se natáčely v  Anglii a exteriérech v Keni, přestože se film odehrává v arizonské poušti ve Spojených státech.  Film byl kasovní propadák.

 Posted by at 18.20

  One Response to “Saul Bass podruhé a naposledy”

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient