Čvc 082012
 

a žádnej mindrákMindrák… náhodou jsem na to slovo narazila v populárně-naučném textu Spolupráce duše s tělem (Martin Srb, ČRo Leonardo). Ano, zajímají mne i takové informace. O mindráku jsem už pěkně dlouho neslyšela, to slovo jakoby z běžné mluvy vymizelo. Ano “pěkně vypointovaná” slova nebo sousloví se objevují, člověk je užívá nestřídmě až se se jimi přesytí, začíná se jich štítit a tak se  ztrácejí, aby po čase opět vylezly na povrch. Co takový šibal, super, nyní mediální kýč… a určitě… určitě prožívá nyní svůj zenit, drželo se pěkně dlouho na výsluní! Ale k mindráku…

Text začíná úvahou o zdraví a nemoci, jaké složky se na našem zdravotním stavu účastní. Jsou 3 – složka biologická, sociální a psychická a nověji i složka 4. – životní prostředí a tento konglomerát lze nazvat jedním termínem: hovoříme o bio-psycho-eko-sociální modelu.  Máme dbát na svoji vyváženost, nepřeceňovat své schopnosti, dlouhodobě se nevystavovat emoční tenzi (napětí) a věnovat pozornost svému tělu. Jinak dochází postupně a nenápadně k biochemickým změnám v organizmu a jednoho dne se pohár naplní a s člověkem to sekne. Ono se to řekne, ale člověk se s tím musí safra poprat… emoční tenze… to mám být bezduchou fogurou a jak se přizpůsobit dnešní dravé době??? Flegmatici, co si chrání patřičně své zdraví a jsou emočně otrlí a nikam se nederou, jak to skloubit??? Stát se takovým správným stoikem, na to je kolikrát celý život krátký… ach jo, mám z té doporučené ochrany zdraví akorát mindráky… není lepší nic nevědět??? A čílit se jako postaru??

Nelze prý podceňovat  u žen ani význam hormonů, hromadné užívání hormonů ve formě antikoncepce a též oblast narušené hluboké intimity, související s  gynekologickými obtížemi. To beru.

Závěr textu pojednává o bludném kruhu depresí, který může vyvstat u dlouhodobě nemocných pacientů a tím dále posílit jeho “tělesnou” chorobu. Docentka Bendová uvádí tzv škálu SASA (spánek, anhedonie – neschopnost radovat se, těšit se z příjemností, sebehodnocení, apetit).  U depresivních pacientů se vyskytují poruchy spánku, emočního prožívání, poruchy sebehodnocení čili “mindráky” a poruchy chuti k jídlu. Pokud lékař zjistí, že pacient má 3 ze 4 těchto příznaků, lze uvažovat o depresi.

A tak rychle ruce pryč od svých mindráků a vyrovnejme se. Alespoň v neděli.

Odkaz na nový text na blogu: Čtěte knihy jsou zdravé – tudy prosím a nechte se překvapit

 

 Posted by at 11.37

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient