Čvc 152013
 

Kalvárie a vila Stefana Zweiga

Navštívili jsme na jeden den rakouský Salzburg  (česky Salcburk) a nafotili cca 400 fotografií. Snad se s tou množinou dokážu poprat!

Salzburg je se svými cca 150 000 obyvateli čtvrtým největším městem Rakouska a říká se, že hned po Vídni je městem nejhezčím. Snoubí se zde krása přírody s krásou civilizace a kulturní kořeny s průmyslem solných dolů, které daly městu jméno Salz – sůl. Dominantou města jsou dva kopce, dvě zalesněné a nezastavěné hory – Kapucínská a  Mnišská, protkané sítí cestiček, které od sebe dělí řeka Salzach.

IMG_3128

Mapka Salzburku, lze zvětšit, vidíte dvě zelené hory, dominanty města?? Obě jsme navštívili.

IMG_1848

Kapucínská hora focená z vyhlídky terasy u muzea moderního umění na Mnišské hoře. Tato vyhlídka je považována za nejkrásnější v tomto městě. A já nejsem proti,

IMG_3182

Opačný gard. Pohled z Kapucínské hory na Mnišskou horu, táhnoucí se od pevnosti Hohensalzburg až k západnímu konci Starého města, vlevo galerie moderního umění (2004), kde je ta kouzelná vyhlídka z předchozí fotky

IMG_3080

Kapucínskou horu si přiblížíme. My jsme navštívili Kalvárii,vedoucí ke klášteru kapucínů, tak typickou pro rakouská městečka, a našli branku vedoucí k vile v zarostlé zahradě, kde prožil svá nejkrásnější léta spisovatel Stefan Zweig.

IMG_3081

Ještě větší přiblížení. Vpravo klášter a vlevo prosvítá v zeleni část střechy Zweigovy vily. Nikdy ji nespatřím, Zweig ji v roce 1936 prodal soukromému majiteli.

IMG_3163

Vstup na kalvariengergweg z Linzer Gasse

IMG_3167

Pohled zpět na první kapli kalvárie

IMG_3165

“Křivý” pohled od první kaple kalvárie směrem k hoře

IMG_3170

Některá sousoší kalvárie, polychromované dřevo

IMG_3169

Detail

IMG_3168

IMG_3171

Zhruba v půlce trasy cesta prochází branou domu a stáčí se doprava

IMG_3228

Pohled zpět.. kdopak tady asi bydlí…?

IMG_3178

Zde se cesta stáčí

IMG_3180

A již jsme takřka u cíle. Poslední kaple kalvárie a zdůrazněný vstup k vlastní Kalvárii. Nad ní je kapucínský klášter s kostelem a kaple Božího hrobu

IMG_3225

Zde situační foto. Vlevo branka do zarostlé anglické zahrady Stefana Zweiga, vedle vpravo kaple a schody vedoucí k vrcholu Kalvárie

IMG_3226

Vila není absolutně mezi stromy vidět, snad na podzim….

IMG_3194

Obcházím zahradu ze všech stran; výše, za klášterem, objevuji místo, ze kterého je vidět část střechy…

IMG_3189

Pohled od branky

IMG_3193

Až nad klášterem je stranou, bokem domu, umístěna brána pro vjezd vozidla. Dům a zahrada se zdají bez života… chtěla bych se tam podívat, dům se mi jeví ponechaný na pospas patině stáří, stejně jako zahrada. Je to nesmírně tajemné, lákavé a krásné. Pro mne vzrušující.

IMG_3187

Ještě jednou pohled na branku. Nikde nikdo. Klid. Ticho.

IMG_3185

Poslední stoupání ke Kalvárii

IMG_1929

Kalvárie

IMG_3191

Busta Stefana Zweiga u zdi kapucínského kláštera, mimochodem má p.č. 6, vila SZ 5, je níže.

IMG_3192

Detail jeho tváře a ruky

stegan zweig salzburg

Bonus, našla jsem na webu historickou fotografii Zweigova domu v Salzburgu. Škoda, že se tam nikdy nepodívám. A pravděpodobně ani do jeho domu v Latinské Americe, kde skončil svůj život v roce 1942 sebevraždou, společně s druhou manželkou Lotte. Z tohoto jeho posledního domu bylo nedávno zbudováno Zweigovo muzeum.

Životopisné citace, úryvky:

… Když konečně válka skončila, neviděl Zweig budoucnost příliš optimisticky. Dobře si uvědomoval, že končí jedna epocha a to nejen pro Rakousko, ale i pro něj samého. Rozhodl se pro návrat do poražené vlasti a začal budovat nový život. Roku 1920 mohl konečně legalizovat svůj vztah k Friderike, se kterou již několik let žil, a která byla již od roku 1913 rozvedená, ale podle tehdejších rakouských zákonů mohla druhé manželství uzavřít teprve nyní. Společně se nastěhovali do nově zakoupeného domu v Salcburku. Přes všechny politické a hospodářské zmatky ve vnějším světě, je teď jeho vnitřní svět uspořádán a život cele soustředěn na práci.

…Na přelomu dvacátých a třicátých let byl Zweig na vrcholu tvůrčích sil, dokonale ovládal své řemeslo, které se již dávno stalo uměním, měl krásný dům, oddanou a inteligentní ženu, své přátele mezi představiteli evropské duchovní elity, své čtenáře na celém světě. Patřil mezi nejvíce překládané autory německého jazyka. Byl volný, zdravý, úspěšný. Přesto byl ale znepokojen složitou mocenskou hrou té doby a cítil skryté nebezpečí války. A tak se vší rozhodností i uměním psal díla zaměřená proti válce, násilí a zákulisní politice.

…Politická situace se přiostřovala, Hitler byl jmenován říšským kancléřem a ve Zweigově životě nastal zlom, začaly pro něj zlé časy. Politický neklid v Rakousku mu znemožňoval práci a tak se v říjnu 1933 rozhodl odjet do Anglie.

…Na přelomu let 1933 a 1934 pobýval Zweig krátce v Rakousku, ale pokračující politické pronásledování a policejní prohlídka jeho domu, ho utvrdily v rozhodnutí opustit Salcburk a vrátit se do Londýna. Přestěhoval se nejdříve sám, bez manželky, která ho ale často navštěvovala. Sama mu na výpomoc při jeho literární práci obstarala sekretářku Lotte Altmannová. Tato pětadvacetiletá, křehká a nesmírně pilná žena byla nabita obdivuhodnou energií a to i přesto, že trpěla astmatickými záchvaty. Stala se pro Zweiga nepostradatelnou pomocnicí a později i něčím víc.

…Zweigův neklid se projevoval i tím, že často měnil místa svého pobytu, jakoby se snažil někde zakotvit a najít ztracenou rovnováhu. Po krátké návštěvě Vídně se opět vrátil do Londýna a začal vážně uvažovat o prodeji domu v Salcburku. V létě 1936 se zúčastnil mezinárodního sjezdu PEN-klubu v Jižní Americe, krátce pobýval též ve Španělsku, zmítaném občanskou válkou.

…V listopadu 1937 naposledy navštívil Vídeň, aby ještě jednou spatřil svou matku, svou rodinu, svou vlast. Tušil, že to všechno je ztraceno a tak konečně prodal dům v Salcburku a rozhodl se pro život s Lotte.

Život Stefana Zweiga mne velmi zaujal, víc než jeho dílo, ráda bych se k němu vrátila na knihovnickém blogu, jestli chcete, můžete si přečíst základní informace na webu znojemské knihovny (odtud jsem také čerpala předchozí citace), já jsem se už ale propracovala dál do hloubi sítě a objevila “poklady”.  Ale znáte mě; snadno se nadchnu pro cokoli a pak mám problém se k určité věci znovu vrátit, protože se nadchnu zase pro něco jiného. Stále je čemu se divit a nechat se okouzlit je tak snadné.

 

 

 Posted by at 19.06

  One Response to “Salzburg – Hora kapucínů”

  1. […] zase jsme v Salzburgu. Jak jste si nedávno přečetli a možná si ještě pamatujete, dominantou města jsou dva kopce, dvě zalesněné hory – […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient