
spíše tedy povánočním
Chtěli jsme se vidět, být spolu aspoň chvíli ve svátečním čase, a tak jsme se sešli po vánocích v Českých Budějovicích. Zorka, Honza, Emma a já. Bylo to krátké, ale nadupané setkání. Já s Honzou jsme přijeli ze severu vlakem a Zorka s Emmou z Rakouska autem. Ubytování jsme si sehnali v hotelu U Tří Hrušek a mohl tam být v pokoji s námi i pes Pluto, jak uvidíte na fotce. Byla to dobrá volba. Nesmírně příjemné prostředí a jedinečná neopakovatelná snídaně (tedy jedině TAM opakovatelná) nás nadchla a příště už nic jiného hledat nebudeme. A určitě si to teď na jaře zopáknem. Máme jeden rest – navštívit zámek Hluboká i zevnitř, nejen ho okukovat zvenku! Nikdo z nás ho dosud nenavštívil. Nevadí že je veřejně profláklý, to vůbec nevadí. Protože to stojí zato. Okouzlilo nás i jeho okolí a zahrady. To byla náplň našeho druhého dne, kdy jsme se pozdě odpoledne zase rozešli. Den předtím byl ale také fajn. To jsme se veselili na budějickém náměstí na vánočních trzích. Nic jsme nenakupovali, zato jsme si s Honzou užili ruské kolo a pak jsme si dali několikrát různé dobroty, pro nás nevšední, vzácné. Vzpomínám si na pěkně přeplácané vafle se šlehačkou. No, to bylo něco. A poté bonus – proběhli jsme si muzeum, už moc času nebylo. A tak se mrkněte na fotky. Já jsem tentokrát nefotila, jen jsem si o to řekla, když se mi něco líbilo. Prostě jsem si to užívala.










Saul mě vyprovokoval a napsala jsem do muzea ohledně exponátu – obsazeného vozíku výše. Ozval se mi hnedle Mgr. Tomáš Svoboda, vedoucí programového a propagačního oddělení Jihočeského muzeum v Českých Budějovicích.
Uvedený exponát byl součástí výstavy Keltové na jihu Boiohaema, která se konala u nás v muzeu v termínu 8. 5. 2024 – 5. 1. 2025. Šlo o kopii kultovního vozíku ze Strettwegu v Rakousku.
popis: Kultovní vozík ze Strettwegu je bronzový kultovní vůz z období zhruba 600 př. n. l. Byl nalezen jako součást knížecího hrobu východohalštatské kultury ve Strettwegu u Judenburgu v Rakousku v roce 1851. Kromě vozu byly nalezeny další hrobové předměty, jako jsou šperky, bronzové amfory, železné zbraně a součásti koňského postroje. Kultovní vozík se skládá ze čtvercové otevřené základní desky se čtyřmi paprskovými koly. Ženská postava je cca. 32 cm vysoká, držící ve zdvižených rukou mísovitý předmět; stojí uprostřed vozu. Součástí původního uspořádání byl i rituální kotel, který byl nesen právě touto postavou. Krom ní je na vozíku řada dalších postav v podobě stojících jezdců a zvířat zpodobňující jeleny a koně. Zobrazený výjev je interpretován jako obětina. Vůz pravděpodobně sloužil jako kultovní předmět. Originál kultovního vozíku ze Strettwegu je vystaven v nově upraveném archeologickém muzeu Universalmuseum Joanneum na zámku Eggenberg ve Štýrském Hradci.











A přece jsem fotila! Poslední dvě fotky jsou moje.


Ten vozíček, co tě zaujal je bronz z Afriky.
Ahoj Saule, já si myslím, že tam bylo napsáno rekonstrukce archeologického nálezu keltského nebo skytského válečného vozu, teda toho malého předmětu. Je to docela komplikované, proto mě to zaujalo. A klidně bych to přisoudila i nějakému současnému „Rónovi“, jak je to umělecké a zemité.
Aha, máš pravdu, teď to tam vidím částečně napsané.
Ta Afrika mne napadla, protože tam dělali hodně podobné bronzové figurky, tuším v Ghaně.
A já mám to africké primitivní umění moc rád.
Saule, napsala jsem do ČB a popis exponátu jsem doplnila do textu. My jsme měli málo času do zavíračky, ale chtěli jsme všechno vidět. Odshora až dolů. Takže máme vjemy spíš jen vizuální :).
Super, díky 😀
a jsme v obraze!!