Srp 182013
 

taková malá procházka

Jednou z perel Solné komory (Solnohradska)  je dozajista i  letovisko Bad Ischl, lázeňské to město v rakouské spolkové zemi Horní Rakousy v okrese Gmunden. Nachází se na soutoku řek Traun a Ischl,  v nadmořské výšce 468 m. Pojedete-li sem autem od “našeho” Almünsteru, dívejte se pozorně vlevo na řeku Traun. Těsně před vjezdem do  Bad Ischlu zahlédnete na ostrůvku uprostřed řeky velký krucifix, ale nepoměrně lépe je viditelný až při návratu zpět kdy ho uvidíte z ánfasu a bez clony stromů. A večer je osvícený! Tedy.. osvětlen.

Město má cca 14 000 obyvatel a je největším městem okresu, to znamená větším než okresní Gmunden! Město není velké a jeho společenské centrum se dá obejít a poznat do jedné hodiny. Jeho milý maloměstský noblesní půvab, poklid, krása květinové výzdoby a také malebnost okolní krajiny ho šlechtí a předurčuje k místům, kam se budete dozajista rádi vracet. Já jsem zde tuším pošesté!

A jak vůbec vznikl věhlas místních lázní? Na počátku 19. století, tehdy to byl jen Ischl, zde objevil doktor Josef Götz léčivé účinky místní vody. Ta totiž obsahuje až 27 % rozpuštěné kuchyňské soli. Kúrami ovšem léčil zprvu jen místní horníky, kteří trpěli dnou a revmatismem.

O světovou proslulost lázní se zasloužil teprve dvorní lékař habsburského domu Franz von Wirer, jenž rozšířil pověst Ischlu do celého světa. A do lázní začali přijíždět bohatí hosté, čímž nastal rozkvět města. Když zde císař František Josef I. slavil v hotelu Austria zasnoubení s Alžbětou Bavorskou, zvanou Sisi, a o rok později si v Ischlu zařídil svou letní rezidenci (palác dostal svatebním darem od maminky a upravil ho, nejenom do půdorysu písmene E jako Elizabeth – Alžběta), byla proměna na proslulé lázeňské středisko dokonána.

císařské villy (Kaiservilla) je muzeum. Byla však přístupná i za života Františka Josefa. Ten svolil, aby za jeho nepřítomnosti byl do objektu (včetně jeho soukromých pokojů) volný vstup.  Dnes dává návštěvníkům, a nejen monarchistům, někdejší letní sídlo panovníka spolu s přilehlým parkem, jedinečnou možnost nahlédnout do dob habsburské monarchie. Interiér totiž zůstal takřka nezměněn. Ovšem park je lesoparkem, nečekejte honosné umělé francouzské kompozice. A připravte se, že do villy i do parku se platí vstupné. Nevím jak to bylo za časů Franze Kaisera, ale dnes to tak je!

Tu čas svůj kalup náhle ztišil,
do starých kronik tajně nazírá…
Ach, jak čarokrásně je v Bad Ischlu
ve vzpomínce na Sisi a Franze Kaisera…!

Jak jsem říkala, ocitla jsem se zde poněkolikáté, už to ani nespočítám.  Ostatně na blogu jsou o tom důkazy, třeba zde o návštěvě Kalvárie.  Tentokrát jsme byli s Milošem limitováni časem a BI jsme poctili svou návštěvou třikrát v krátkém intervalu obzvláště proto, abychom se pořádně vymáchali v místním lázeňském centru. Na nic jiného nebyl čas, měli jsme prozaičtější úkoly….

Není to na první pohled právě laciné; za čtyři hodiny ráchání a vodních masáží tryskami v bazénech zaplatíte každý cca 16 Euro, vyberete-li si tu skromnější variantu. Však poznáte-li zdejší rozkoše obou vnitřních bazénů s horkou slanou vodou a dvou venkovních s vodou sladkou osobně, zjihnete a rádi se sem, jak to bude možné, opět vrátíte. To se nedá vyprávět, to se musí prožít!

Poslední, sobotní, pobyt zde jsme si zpříjemnili procházkou městem a návštěvou zdejšího hřbitova, nejhezčího na světě, jak si ho cení místní patrioti. A nejen oni. I já jsem z něho zůstala paf. Možná někdy ještě uvidím hezčí, nebo budu na vážkách … hřbitov sv. Šebestiána v Salzburgu je stejně krásný, ale již nežije, je opuštěnější, s patinou… a to mám také moc ráda, a tak vlastně nevím.. Rozhodně budu pátrat dál, který hřbitov je nejhezčí na světě, to vám slibuji. U nás zatím vede hřbitov v Janovičkách, který navštěvuji často a vzápětí za ním hřbitov sv. Václava v Chrudimi. Ano, také máme krásné hřbitovy. A to jsem ještě neviděla Olšany!

https://rozvedena.blokuje.cz/543771-cesta-popis-a-fotky-php

https://rozvedena.blokuje.cz/543642-kouzlo-samoty-na-janovickach-php

https://rozvedena.blokuje.cz/vanocni-svodka

https://rozvedena.blokuje.cz/713055-hrbitov-sv-vaclava-chrudim-php

https://rozvedena.blokuje.cz/710213-kdyz-na-vylet-tak-do-chrudimi-php

Ale již vzhůru za zážitky z rakouského Bad Ischlu!!

Fotky vložím za chvíli, zkolaboval mi systém.

Zatím si je můžete prohlédnout na rajčeti, ale už jsou i tady.

IMG_3736

Nenápadná budova EurothermeResort s bezbariérovým vstupem. Rozbřeskne se vám, až vstoupíte do samotných lázní. Velkorysé a velkolepé řešení včetně propojení s moderním hotelem vás překvapí. A nebudete se zpočátku moci nasytit tím vším, co lázně nabízí. Budete jak malé děcka přebíhat od bazénu k bazénu a zkoumat kde jsou jaké trysky a masážní stanoviště.

IMG_3737

Jen kousek od nádraží a lázeňského resortu se rozprostírá malý parčík věnovaný císaři. Hostí několik soch a laviček, opodál už vykukuje Trinkhalle, kde jsou i Informace.

IMG_3739

Dnes Trinkhalle pro veřejnost nefunguje, koná se zde svatba. Ženich a nevěsta jak by vyskočili z Formanova filmu Amadeus. Líbezné figurky. Ať se mají rádi navždy!

IMG_3741

Užijte si nevěstu a ženicha i zepředu

IMG_3740

A ještě jednou si prožijte jejich štěstí..

IMG_3742

Pokračujeme dál a cestou potkáváme často místní občany v krojích. Ženy i muži jsou v nich velmi sexy. Není problém sehnat dirndl nebo kožené kalhoty. Specializovaných obchodů je všude jak naseto. A prodávají i textilní náhražky ALPINE s dekorem kožených kalhot a padacím mostem. Je to asi hygieničtější verze. I když … není to ono.. ne, není.

IMG_3743

Skupinka zezadu. Tady pánské ponožky nikdo neřeší, pane Škromachu.

IMG_3744

Jsme na křižovatce u řeky Traun. Dáme-li se doprava, dojdeme záhy k lázeňskému parku. Nebo můžeme jít po nábřežní promenádní Esplanadě, kde to žije kavárnami a venkovními zahrádkami. A tímto záběrem také začíná série zahradnických kompozicí.

IMG_3745

Zjišťuji, že zde voskovky moc nefrčí, vlastně vůbec. Místní zahradník je asi nemá rád. Ale nízké žluté afrikány mu lhostejné nejsou! Uvidíte příště.

IMG_3746

Volíme chůzi po Esplanadě. Podíváme-li se přes řeku, hned za mostem vlevo vidíme villu Lehárovu, dnes jeho muzeum. Lehár zde žil několik desetiletí a jeho operetám se tu dařilo.

IMG_3791

Z Esplanády nás zlákal vpravo jakýsi průchod a zkoušíme, kam vede. Bylo to šťastný nápad. Zavedl nás na zahrádku místního muzea a dál míří přímo k lázeňskému parku. To ovšem ještě nevíme a obdivujeme římskou plastiku. Připomíná mi profláknuté komárkovské motivy jeho grafik. Ovšem tohle mne dojímá. Že by to byl náhrobek milenců??? Tedy horní část náhrobku??

IMG_3792

Zahrádka městského muzea s bustou Brahmse, fontánkou s mořskými koníky a lavičkami je velmi malebná

IMG_3793

Návštěvnice si se zalíbením problíží bustu Brahmse, kterého jsme my zdálky považovali za Marxe, kamaráda Engelse.
IMG_3795

Fontána s mořskými koníky (slaná voda – sic!) a v pozadí busta pána s mohutnými vousy a nemalým knírem

IMG_3796

No řekněte sami, jako by Marxovi z oka vypadl!

IMG_3797

Kolem procházející pán se usmívá, zastavuje a Milošovi sděluje, že jest onomu pánovi, tedy Brahmsovi, podoben. To se musí zdokumentovat. Podoba věrná, ale něco málo přece jen schází…

IMG_3805

A již jsme v lázeňském parku, kterému vévodí Kongresový a divadelní dům. Záhony zase v jiné barevnosti.

IMG_3799

Lázeňský park; fontána a záhony před Kongress & TheaterHaus

IMG_3803

Kongress & TheaterHaus

IMG_3804

Ukázka parkové úpravy

IMG_3810

Kouzelná kompozice olemovaná obyčejnými, ale svou zářivou žlutí nenahraditelnými, afrikány

IMG_3807

Zblízka pro vaši inspiraci

IMG_3809

V pozadí busta Lehára

IMG_3819

A jedeme “domů”

 

 Posted by at 15.12

  2 Responses to “Rakousko – letovisko Bad Ischl”

  1. I really like your writing style, great info, thank you for putting up gkgebdgeecafadde

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient