
veselý a s překvapením
Krásný slunečný den vylákal pět čundráků a jednoho miláčka na výlet do Podskaly (nebo též Podskalí). Už jsem tam dlouho nebyla, ale nic se nezměnilo. Snad jen zasvěcení kostela … z Kostela sv. Jana Křtitele se stal kostel p. Marie pod Skalou (využito atraktivity 60metrového strmého opukového srázu, zasvěcení “podobojí”, tak i tak). Tam jsme šli po naučné stezce, zpět jednoduše po modré.
Zaklikněte a jste v reálu
Začínáme na chrasteckém náměstí a máme štěstí, můžeme projít zazimovaným zámeckým parkem, který má i v tomto zdánlivě neatraktivním reálu své kouzlo, posuďte sami..
Pohled ze zahrady na zadní část královéhradeckého biskupského zámku
Nejdu zde poprvé, a také na blogu mám tuto cestu několikrát zdokumentovanou, tak fotíme jen občas.
Tentokrát se ale stal zázrak. Kostel sv. Markéty v areálu bývalého benediktýnského kláštera (zničeného husity v čele s Žižkou, kteří tudy táhli na Rychmburk) je otevřen a bude přednáška a malý varhanní koncert. Do tohoto osamělého kostela se podíváte totiž jen na objednávku. Provede vás pan Miroslav Pošvář z Chrasti, varhaník kostela sv. Markéty.
Trojlodní kostel – barokní bazilika – je zdánlivě prostý, ale překvapuje svou velkorysostí – na postranní lodi navazuje za oltářem chórový ochoz a zvláštností je neobvykle široký ochoz galerie v patře s arkádami. Po tažení husitů roku 1421 zde zůstaly jen rozvaliny a kostel byl znovu vybudován v letech 1696–1721 na místě původního klášterního kostela. V podlažickém klášteru byla napsána největší ručně psaná kniha světa Kodex gigas řečená ďáblova bible. Byla odvezena Švédy za třicetileté války jako válečná kořist (tehdy už součást kunstsbírek císaře Rudolfa II.). Švédové nám ji nechtějí vrátit, ale v chrasteckém muzeu je alespoň její maketa.
Pohled do hlavní lodi kostela
V roce 2004 sem byly převezeny rozebrané varhany z Javorníku u Trutnova. Miroslavem Pošvářem znovu sestaveny, varhanářem Ivanem Červenkou opraven hrací stůl, nové píšťaly dodal Jan Kubát z Kaňku. Slavnostně požehnány biskupem Dominikem Dukou v pátek 23.září 2005.
Ochoz v patře, zajímavostí jsou cihlové dlaždice na nichž lze pozorným zrakem objevit otisky stop po domácím zvířectvu.
sv. František z Assisi (zbytky oltářní architektury uložené v kostele)
Retro točité schodiště vedoucí na kůr a ochoz v patře kostela
Jedna ze čtyř rozměrných fresek v ambitu s výjevy umučení Páně. Pod nimi na prkénkách česky napsané modlitby.
Za oltářem v ambitu jsou boční oltáře Ukřižovaného a Bolestné Panny Marie
Starobylá socha sedící madony
Loučíme se s kostelem a odcházíme směrem na Podskalu. To už ale nefotíme.. naposledy při návratu “bruslící” kačeny na namrzlém Horeckém rybníku… Jedeme k nám na kávu, čaj a cukroví. Nečekané. Moc příjemný a veselý výlet v milé společnosti. Dostali jsme od Buldoka novoročenky a od Čendy s Radkou dvě umělecky tvarované lžíce z třešňového dřeva. A také recept na drobné výletové perníčky do pytlíku a kandovanou dýni, co chutná jako papája. Ujedla bych se toho. Obojího.
Kolem je navíc morseovkový vzkaz. Ještě jsem ho nevyluštila, ale chystám se na to. Musím si najít klíč, už jsem ty kombinace teček a čárek zapomněla. 3.1. – mám to: Tvařte se optimisticky, nic vás to nestojí a naserete skeptiky.
Buldok je šikovný..
.. a Čenda z Pomezí taky!
Odkazy na texty z blogu zuzi:
http://rozvedena.blokuje.cz/808854-penzion-california-v-podskali-php
http://rozvedena.blokuje.cz/tajemny-kriz-zahadny-balvan-a-zapomenuta-jeskyne
http://rozvedena.blokuje.cz/?s=podskala&searchsubmit=
http://rozvedena.blokuje.cz/tri-vylety-o-vikendu#more-931049
odkazy na stránky o podlažickém kostelu sv. Markéty a Podskalí:
http://www.mestochrast.cz/assets/File.ashx?id_org=5379&id_dokumenty=9571
https://prostor-ad.cz/pruvodce/vysocina/podlazice/podlazice.htm
http://depositum.cz/knihovny/pamatky/tiskclanek.php?id=c_4792
http://www.farnost.katolik.cz/chrast/dok/historie%20kostela.pdf
https://www.turistika.cz/mista/podlazice-kostel-sv-markety/detail (zde kontakt na prohlídku kostela)