Říj 242018
 

začátky představení v 19:00, divadelní kavárna otevřena od 18:00
rezervace na: www.orfeus.cz

 


[BLÁZNIVÁ LOKOMOTIVA – premiéra 1. listopadu 2018]
úterý 23. 10. / 19:00

   PREMIÉRA   
Carl Sandburg: Neočekávej příliš mnoho
Scénické čtení věnované jednomu z nejpopulárnějších amerických básníků. – Teď, když je alespoň na chvilku po volbách, promluvíme o lidech i my. Promluvíme večerem scénického čtení, věnovaným Carlu Sandburgovi a dílu, které se opírá právě o jediné téma: o lid. Lid – slovo natolik opotřebované, že se člověk nad jeho významem ani na chvíli nezamyslí. Spíše jej hodí někam za hlavu. Ale je to i název Sandburgovy sbírky: Ano, lid. A Sandburg je přinejmenším velký básník. Lid tedy musí něco být Něco. Pojem lidu je s ním úzce spojený: Jak píše Richard Crowder v knize Carl Sandburg, byl to první básník moderní doby, který používal jazyk lidu jako téměř jediný výrazový prostředek… Sandburg vstoupil do jazyka lidu; nevnímal ho jako vědecký fenomén nebo zajímavost… Byl mu blízký.čtvrtek 1. 11. / 19:00     PREMIÉRA   
Stanisław Ignacy Witkiewicz: Bláznivá lokomotiva
Divoká jízda lokomotivou, kde nic a nikdo není tím, čím se zdá. – Dva nejvýznamnější zločinci své doby, soupeřící o přízeň krásné ženy, unesou lokomotivu, aniž by měli zcela jasný plán. Chtějí především přivést k absurdní dokonalosti své kriminální ambice v situaci kdy: „všechny sféry zločinu jsou již vytěžené“. Lokomotiva se řítí krajem, její bláznivé tempo zvyšuje napětí, vyvolává chaos, stupňující se rychlost rozjetých mechanismů hrozí vykolejením a katastrofou. Tento základní dějový rámec plný absurdit a iracionality je použit jako základ pro filozofické promluvy a četné slovní i situační gagy, jejichž fantasknost se prolíná s až mrazivě ironickou trefností. Všechny použité prvky a znaky hry směřují k divokému rozehrání posledních „pár minut před katastrofou“.

úterý 6. 11. / 19:00
Stanisław Ignacy Witkiewicz: Bláznivá lokomotiva (1. repríza)

čtvrtek 8. 11. / 19:00
Stanisław Ignacy Witkiewicz: Bláznivá lokomotiva (2. repríza)

neděle 11. 11. / 16:00
Pohádka z dračí sluje
O tom, že vypravit se na draka se strašákem do zelí je na draka. A že na hlupáky je někdy kromě fištrónu zapotřebí pořádná dávka křenu. A možná přijde i drak! Pro děti od 4 let. Délka představení je 40 minut. (Hrajeme v Divadle Troníček, Vladislavova 22, Praha 1)

úterý 13. 11. / 19:00
Jeden spolu domeček šnek a šnekna nemívá
Scénické čtení z české barokní literatury. – Přijďte se zaposlouchat do barokní literatury… Klíží se vám víčka už jen při té představě? Tak bděte – i v baroku se lidé chtěli bavit, třeba u morbidních a krví nasáklých příběhů o pekelných bytostech, zkazkách o povětrnosti žen a ochablosti mužů nebo u pijáckých historek pijanských pijáků – dozvíte se, co slyší odkvétající ženy ve zvuku kostelních zvonů, a že i obcování s ďáblem může mít jistou estetickou úroveň. Posaďte se do naší krčmy a vyslechněte vyprávění a bezbolestně pronikněte do barokní literatury – což zní intelektuálně, ale nebojte se – my jsme taky jenom lidi.

sobota 17. 11. / 15:00
Noc divadel 

úterý 20. 11. / 19:00
Radu Ţuculescu: Kravinec uprostřed cesty 
V české premiéře uvádíme hořkou satirickou komedii předvádějící lidskou vychytralost, která se neštítí ve jménu zisku jakékoli amorálnosti. Komedie ze života zapadlé vesničky kdesi v Evropě, jejíž obyvatelé, snažící se pomoci jednomu z nich, se postupně mění v touze po zbohatnutí a zviditelnění se za každou cenu. „Jsme svobodní, máme nápady, mrkev a cibuli, tak proč toho nevyužít.“ Otázkou zůstává, kam až jsou schopni kvůli tomu zajít.

čtvrtek 22. 11. / 19:00
Stanisław Ignacy Witkiewicz: Bláznivá lokomotiva 

čtvrtek 29. 11. / 19:00      PREMIÉRA   
Dimitre Dinev: Kůže a nebe
Hra bulharského dramatika reflektuje nejen syrovost válečných konfliktů v Evropě v devadesátých letech, ale také témata současné evropské politické situace. Lidskost a dialog překlenuje propast životní zkušenosti a sbližuje lidi dějinnými okolnostmi postavené na opačné konce názorového spektra. Jsou-li naše pozemské schrány vězením naší skutečné existence, je možné z takového vězení utéci, začít nový vysněný život, a přitom všem ještě předat zprávu o nás samotných? Setkání žoldáka se zlodějkou okrádající padlé napovídá, že možností takových útěků je překvapivě mnoho. Pokud spolu totiž dva lidé mluví, vždy hrozí nebezpečí, že si porozumí víc, než by si kdy mysleli.


Divadlo Orfeus Plzeňská 76, Praha 5 Praha 150 00 Czech Republic
divadlo@orfeus.cz | http://www.orfeus.cz

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient