Dub 172016
 

slavnost dokončení obnovy interiéru

Uplynulo pár dní a jsme zase v kostele. Ve čtvrtek sedmého dubna byl dopoledne slavnostně otevřen rekonstruovaný poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži.  Cílem projektu, probíhajícího v letech 2009-2014 bylo dokončit opravu interiéru této kulturní památky a podařilo se navíc opravit fasádu průčelí a věží.

Ale to není konec práce; skončila jen další fáze kompletní rekonstrukce.  Vyžádala si přibližně šestnáct miliónů korun a Římskokatolická farnost Luže ji realizovala s pomocí tzv. norských fondů. Ve čtvrtek 7. dubna se v kostele konala děkovná mše svatá, kterou celebroval královéhradecký biskup Jan Vokál za koncelebrace světícího biskupa Josefa Kajneka a generálního vikáře Josefa Sochy.

Set073from__DSC9321

Nevím zcela přesně, kdy se s celkovou rekonstrukcí chrámu započalo, ale kdykoli jsem se zde v posledních letech ocitla, tak se tu makalo. Nejdřív hlavně venku, a poté i uvnitř. Ale ještě není vyhráno, je tu stále práce .. jak na kostele.

Mám ten chrám na kopečku Chlumku hodně ráda a beru ho tak trochu za svůj – i když nejsem Lůžák…  Jeho vytáhlá dvouvěžová silueta už zdáli zdraví auťáky i pocestné, protože je vidět takřka ze všech světových stran. Říká se, že kam dohlédnou věže Chlumečku, tam působí zvláštní ochrana Panny Marie. A to se cení!

IMG_4763

Chlumeček od Zdislavi

IMG_4764

Co o tomto klenotu říci? Jsem v rozpacích a váhám, jak podrobně mám téma rozvést. Vždyť z mnoha slov si odnese málo ten, kdo zde ještě nebyl. Zájem o hlubší poznání vyvolá až přítomnost poutníka na místě. Jinak jsou slova o jeho podivuhodné kráse jen planými řečmi.

Set083from__DSC9324

Na Chlumeček je nejlépe přijít kdykoli. Zažít si zde samotu i s rizikem, že se dovnitř chrámu nepodíváte nebo sem zavítat na pouť třešňovou, okurkovou, švestkovou či poslední svatováclavskou. Poutě tu kdysi začaly z rozhodnutí vrchnosti, pronikly ale do povědomí lidu a probudily se k vlastnímu životu.

Pouť … kdo to neví, tak slovo pouť ná symbolický význam. Původně značilo cestu za účelem návštěvy určitého poutního místa, které má náboženský význam.  V symbolickém smyslu je pouť aktem iniciace a zároveň i odevzdání. Vyskytuje se v náboženských vírách, které přiznávají určitým místům zvláštní nadpřirozenou moc či sílu. V křesťanské Evropě se k cílům náboženských poutí, zejména k výročním poutím k místním kostelům, soustředil společenský život. A sjížděli se sem i komedianti se svými loutkami, stánky a podobnými atrakcemi. Časem víra v Boha ochabovala, ateismus sílil a tato tradice se od náboženského původu postupně oprostila. Pouť se tak ve světském světě stala zábavním parkem, kde se lze lidově pobavit, dobře najíst a napít a nakoupit si u stánků rozličné šmé!

Set053from__DSC9315

Zadní schodiště vede k bývalé rezidenci jezuitů. Snad už je o jejím prodeji do rukou církve rozhodnuto. Má zde být hospic… ?

Ale vraťme se k předchozímu odstavci, kde řešíme kdy navštívit Chlumeček. Já sama jsem zde byla nesčíslněkrát, ale interiér chrámu jsem navštívila pouze dvakrát, pokaždé u vzácné příležitosti. Z mého přiznání lze tedy vyvodit, že na Chlumečku je krásně vevnitř i venku a tento fakt lze jen ztěží zpochybnit.

Set063from__DSC9318.jpg

Kostel Panny Marie na Chlumku je typická česká jezuitská stavba z rozhraní raného a vrcholného baroka. Jednolodí s bočními kaplemi a emporami (galeriemi), s bazilikálním osvětlením lodi, užším odsazeným presbytářem a dvouvěžovým průčelím.

Kostel stojí podle nejnovějších teorií na staré vyvřelé sopce. Tedy čedič! Ke kostelu vedou dvě růžencová schodiště po 64 schodech – 63 schodů představuje modlidbu růžence, pět desátků a navíc desátek za duše v očistci (nějak mi to nevychází, musím ty součty ověřit…). Jedny schody vedou k portálu kostela, ty zadní míří k jezuitské rezidenci. Kolem kostela je ambit s 8 kaplemi a balutrádou, 4 kaple jsou rohové a další 4 po delších stranách kostela. Kaple mají bohatě zdobené kamenné portály a na vnitřních zdech jsou nástěnné malby ze života Panny Marie. Tak!

A interiér kostela je doslova skvostný. Obsahuje stylově téměř jednotný soubor umělecké výbavy a výzdoby vzniklý rovněž kolem roku 1700. Nejvíce snad zaujme velkolepá mariánská kruhová zděná kaple, která zabírá jednu osu a závěr presbytáře. Kaple je zaklenuta kupolí s polygonální lucernou a tvoří neobvyklý přístřešek pro milostný obraz.

_DSC9291

Mše začíná..

Set023from__DSC9306_panorama

Nádherná mariánská kaple v nitru kostela a povšimněte si bohatě vyřezávaných rámů – je to rarita!

IMG_8110_1_2

Mariánský symbol – MARIA

IMG_8099_100_101

Pohled do lodi kostela od varhan

IMG_8090_1_2

Křtitelnice

Na kůru naproti kněžišti vás upoutají barokní varhany s bohatě vyřezávanou a vyzdobenou skříní. Varhany jsou na východočeské poměry poměrně atypickým technickým dílem a jedná se patrně o jediné známé dílo varhanáře Jana Josefa Hermana z Chrudimi.

Set043from__DSC9312_panorama

Kruchta a varhany

_DSC9300

Za další zvláštnost se pokládá svatá Cecilie, která hledí z olejomalby na hrajícího varhaníka. Mezi varhanickou a varhanářskou obcí je poměrně známá, protože byla dokonce i leckde publikována, ale málokdo ví, že její originál je třeba hledat právě zde.

IMG_8102_3_4

Detail – varhany

V interiéru kostela nám pak dozajista padne hned do oka něco velmi speciálního…  překrásné ornamentální rámy zdejších oltářů a obrazů. Charakterizuje je bohatý, hluboce prořezávaný akant, místy již s náznaky vrapované stuhy.

IMG_8084_5_6

Pohled do kaple s milostným obrazem, jež vznik tohoto monumentálního sakrálního komplexu inicioval

_DSC9302

Účastníci mše

_DSC9301

Svaté přijímání

IMG_8087_8_9

Kazatelna

IMG_8081_2_3

Interiér chrámu

To snad úvodem… ale ještě jsme se nedostali k historii stavby a k její iniciaci.

Historie tohoto poutního místa začíná v okamžiku, kdy se silně věřící Marie Maxmiliána Eva Terezie Hýzrlová (spíš Hieserlová) z Chodů, hraběnka na zdejším hradě Košumberku, rozhodla zpřístupnit mariánský obraz, který kdysi dostala darem od svého na smrt nemocného bratra, široké veřejnosti.

gnadenbild

Lucas Cranach starší: Poutní obraz P. Marie Pomocné, tzv. Pasovské (1552?), originál se nachází v Innsbrucku.  Pasovská se nazývá proto, že neznámý malíř vytvořil 2 kopie Cranachova díla, jedna u nich je v Pasově, druhá v Luži.

Zbožná hraběnka byla dvakrát vdaná a oba manžele i své tři děti přežila. Z její iniciativy vznikl mezi hradem Košumberk a městem Luže areál se čtyřmi menšími a čtyřmi většími kaplemi. Správu nového poutního místa svěřila jezuitům, které do Luže pozvala, nechala jim postavit rezidenci a všemožně je podporovala, a kteří po necelých dvaceti letech existence kaplí navrhli postavit na Chlumku nový kostel.  Hraběnka ještě stačila uzavřít smlouvu s italským stavitelem Bernardem Minellim, ale bohužel téhož roku umírá a své panství odkazuje jezuitům. Stavba se pak dostává do dlouhodobých obtíží, takže dokončení se Chlumek se dočkal až počátkem 18. století. Pověst a věhlas tohoto poutního místa se však velmi rychle rozšířila, takže původní přání hraběnky Heiserlové došlo svého naplnění.

Texty věnované Chlumečku a jezuitské rezidenci na tomto blogu a fotky na rajčeti:

http://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Luze_vanoce/

http://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/cestou_do_Luze_podzim_2010/

https://rozvedena.blokuje.cz/786623-kostel-panny-marie-v-luzi-a-to-ostatni-php

https://rozvedena.blokuje.cz/den-mezi-zimou-a-jarem

 https://rozvedena.blokuje.cz/luze-dve-prvorepublikove-vily-s-geniem-loci

Odkazy pro ty, kteří se chtějí o Chlumečku a jeho historii dovědět více:

http://www.luze.cz/mesto-poutni-chram-panny-marie-na-chlumku-fotogalerie/

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3600819

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1185264473-poutni-mista/305294341930006-chlumek-v-luzi/     !!!!!

https://deiv.signaly.cz/1110/vitejte-u-nas-na-chlumecku

http://www.prostor-ad.cz/pruvodce/vysocina/luze/obraz.htm

http://www.chlumek.net/JChlumek/index.php?option=com_content&view=article&id=52:poutni-kostel-p-marie-v-lui-vra-nakova&catid=36:historie&Itemid=48

 

 

  4 Responses to “Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži”

 1. Ahoj Zuzi:-))

  dík moc za reportáž nz Chlumku, je to krása:-)) K Chlumku mám silný osobní vztah, tak jsi mě moc potěšila:-))
  Užívej jara, je to krása :-))

  lada:-))

  • Ahoj Lado, děkuji také. Za tvůj ohlas. Mohu-li se ti svěřit, mrzí mne jedna věc. Prosila jsem faráře z Chlumečku, jestli by mi neposkytl dvě informace. Neozval se mi. Kdyby to byl první případ tohoto druhu, ale stalo se mi to v poslední době cca půl roku potřetí. Ptám se na drobnost a nic. Mám dojem, že je to s tou slušností nějaký špatný… ne u každého, ale tohle mě fakt překvapilo. Omlouvám se, že s tím votravuju, když to nikoho možná nezajímá. Ty mé zkušenosti. Zůstává ve mně hořkost a přemýšlím, jestli já sama jsem v tom smyslu důsledná :). Krásné jaro přeju, Lado. Z.

 2. To je velký poutní kostel!

  A kde je ta sv. Cecílie?? Nevšimla jsem si jí.

  Třeba tomu faráři nedošel mail… teď se mi stalo, že asi pět mailů, co jsme odeslala a mám v odeslaných, nedošlo! Ze seznamu cé zet.

  • Liško, prosila jsem ho i o tu fotku sv. Cecílie, nevyfotila jsem si ji… moje chyba. Ale požádala jsem ještě někoho o tu službu, tak uvidím, zda se dotyčnému podaří moje přání splnit :)…
   Je to s tím mejlem divný, ještě na to mrknu… většinou nedojde protože je něco špatně na mý straně… teda vždycky to tak je… 🙂

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient