Pro 012019
 

pár fotek, pár básniček..

 

 • Chodím do náměstí kolem pekařství. Od jisté doby se zde každý den objevuje jiná básnička. Zkraje to byly říkanky o pečivu, a když vyschly zdroje a došla inspirace, tak se sortiment rozšířil na všechno. Nejsem na těch básničkách závislá, ale někdy jdu kolem a cosi ofotím. Zdá se, že v poslední době paní prodavačka zaznamenala všeobecný pokles slušnosti. Ale to my také, no ni?

 

IMG_20191111_133651  IMG_20191126_134342IMG_20191125_113549 

 • Překvapena nejsem, po odchodu Gabriely Koukalové to s naším biatlonovým týmem jde s kopce. Jakoby se to rozpadlo, ztratilo energii a kolektivní touhu po vítězství. Jen Markéta Davidová zachraňuje dobrou pověst tohoto sportu, ve kterém jsme byli za dob Koukalové tak dobří… Ničemu se nedivím. Systém se hroutí a proč by neměl ve sportu…

Tomu lazaretu co sem trenéři přivezli nevěřím… nemají natrénováno a bude to jen horší. Ale střílet snad mohli, no ni, to by je tak neunavilo… Dnes ani raději v přímém přenosu neprozradili na kterém místě dojel Moravec, mám pocit (84)

… Pamatuji sezónu kdy to zkraje také nešlo, ale trenéři říkali, že natrénováno kluci a holky mají, a že se to časem projeví. Také že jó. Ale nyní tomu snad nikdo nevěří. Dobrou náladu tak rozdávají jen vysmátí hlasatelé (kromě decentního Masaříka) a pak i samotný sportovní tým, který připravuje veselé výstupy (Šlesingrovo loučení s místy a kolektivní focení, zatím). Loni to bylo ještě strašnější, to závodníci mezi sebou na hotelu soutěžili v trapných disciplinách. I když mám Star dance ráda, letos jsem soutěž kvůli Koukalové ignorovala, kdyby bylo po mým, měla být na sněhu. Ale biatlon jsem si hodně zamilovala a obejít se už bez něho nedokážu, tak budu koukat, i když je to hodně smutný. Nejtrapnější jsou rozhovory s aktéry po výkonu, to se i za ně stydím.

 • Galerie Kodl měla dnes na Žofíně aukční den. Dražily se krásné obrazy. Nejvíce mne zaujal Čapek a Špála, nejdražší byla Toyen..

galerie_img_2758

Josef Čapek(1887–1945) – Červený motocykl

technika:olej na jutě,  datace:1937, signatura:vlevo dole, rozměry:53 x 76 cm,  vyvolávací cena:7 000 000 Kč

galerie_img_2662

Václav Špála (1885–1946) – Lázně Sliač

technika:olej na plátně, datace:1937, signatura:vpravo dole, rozměry:50 x 62 cm, vyvolávací cena:1 000 000 Kč

galerie_img_2768

(Marie Čermínová) Toyen(1902–1980)  –  Ráj černochů

technika:olej na plátně, datace:1925, signatura:vlevo dole, rozměry:49 x 69 cm, vyvolávací cena:18 000 000 Kč

galerie_img_2787

Znáte tenhle motiv?? Visel za mého dětství snad na každé škole:  Šiškin – Ráno v borovicovém lese , tak ten obraz se zde také dražil a poprvé jsem se podívala na podrobnosti o něm. Nezdálo se mi to košer, Šiškina jsem jednu dobu obdivovala a sehnala jsem si jeho monografii a tohle vypadalo spíš jako skica, a také se mi nezdálo, že by se objevil u nás na aukci…

Ivan Ivanovič Šiškin(1832–1898) – Jitro v borovém lese

technika:olej na plátně, datace:1889, rozměry:30,5 x 42,5 cm,  vyvolávací cena:1 900 000 Kč

IMG_20191201_143918

Moje knížka, tiráž a detaily malby

IMG_20191201_143937

IMG_20191201_143624

IMG_20191201_143649

Ten slavný obraz má své heslo na Wikipedii, tak jsem se šla podívat a dověděla se, že autoři jsou dva! Šiškin namaloval přírodu a medvídky  Konstantin Apollonovič Savický. Na obraze byly dvě signatury, ale sběratel Pavel Treťjakov (Moskva – Treťjakovská galerie!, zde je obraz umístěn)  Savického podpis setřel tak, aby byl autorem obrazu jen jeden z nich, a to Šiškin!

Podívejte se na stránky Galerie Kodl a dnešní aukci, krásné obrazy..

 • Končí rok a já uvažuji co chvíli, jaký projekt zvolit pro ten příští. Uvažovala jsem o fotografii a krátkém textu, ó jak nejsem originální, jsem si uvědomila před chvílí.. Na ARTU šly Události v kultuře a s takřka totožným projektem se přihlásil David Macháček (pro mne neznámé jméno, neznámý člověk). Ale to co ukázal mne fascinovalo. Velmi působivé fotografie architektury nebo krajiny provázené poetickým dvojverším… tak co s tím… jeho dokonalosti zdaleka nedosáhnu, ale půjdu do toho. Ještě to promyslím…

Den po dni Davida Macháčka – Každý den jedna fotografie a k ní jedno dvojverší. Z drobné radosti se časem a důsledností autora stal autentický záznam, který má svůj specifický fotografický i poetický jazyk.

Vyšla kniha v Kosmasu a v Opavě byla letos i výstava!  David Macháček je investigativní novinář, který několik let pracuje jako reportér v pořadu Reportéři ČT v České televizi a svůj fotodeník si vede už 6!!!! let. Úžasné. Jsem nadšena. Samozřejmě i nápadem, ale nejvíc jeho uměleckým  provedením. Fascinující!!
stažený soubor

  6 Responses to “Posbíráno”

 1. Jo! Davida Macháčka a jeho fotodeník znám. Úžasný. Vše fotí mobilem a v minulosti jsem si četla o něm rozhovory. Ty jeho dvojverší dávají těm obyčejným fotkám život, příběh, hloubku. Zvnitřnění.

  • Tak vidíš Barčo, já na něho ještě nenarazila… a 6 let to existuje! Jsem z toho vedle. Zdá se mi, že jeho dokonalosti nedosáhnu, totiž ten jeho styl je pro mne nejnejnej, jo! teď se říká nejvíc!! Krása v obyčejnosti a ty verše, máš pravdu… ale zkusím fotodeník, každý den, já řád potřebuju, jsem rozháraná bytost :)), taková každodenní umělecká povinnost má něco do sebe. Jen se do toho zamilovat!

   • tady jeho již ukončený blog:

    https://davidmachacek.wordpress.com/

    Teda Zuzi, jsi na sebe krutopřísná 🙂
    Jedna věta každý den a ještě k tomu fotodeník – smekám!

    • Barčo, nesmekej, ještě jsem ani nezačala :))

    • Kouknu na to, ale dnes už do toho nepůjdu, musím skládat rozloučení, tam bych se určitě zdržela..

    • Barčo, díky za odkaz, je to obdivuhodné, každý den a tak kvalitně, je to umělecký projekt a je dobře, že se dočkal takové publicity (výstava,kniha,blog). Jeho vidění světa je mi podle fotek velmi blízké, ale na něho fakt nemám. Verše ve zkratce, takové zdrcnuté haiku… když bych byla poctivá a neflákala to, určitě by se to ale vyvíjelo. Ještě nevím…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient