Lis 232013
 

a zase ti sochaři….

Fuj!!, to jsem se lekla, když jsem spatřila tento šílený pomník.. kde jsem jenom toho chlapa viděla??? A je to vůbec pomník, není to jen busta položená na zemi, aby si do ní každý pro štěstí kopl?? A myslel to autor vážně? Není to jakási haškovská humoreska či co??

haskuv pomnikNad některými moderními sochami zůstává můj rozum stát v údivu. Tohle mi přijde hodně zrůdné, ale uznávám, že zrůdnost dnes přitahuje a někomu může tento objekt, inspirovaný prapra..olméckými sochami-hlavami, připadat sympatický svou pochybnou inovací. Ale ještě stále víme o co jde. Je to taková “přijatelná moderna”, masám přístupná.

olmeci hlavy

Již staří Olmékové ve střední Americe…

Ještě něco k té formě. Nedávno jsem se zaujetím četla v textu popularizátora architektury a historika umění Zdeňka Lukeše několik antických zásad, jak vytvořit klasickou sochu a kam a jak  ji umístit. Zamýšlel se nad tím, zda znají dnešní absolventi sochařství tyto principy klasické sochařské tvorby a zda by uměli navrhnout figurální pomník tak, aby to nebyla groteska? Píše, že v Praze 19. století to umění klasiky ještě sochaři ovládali…. Cituji:

 Ovládali dokonale všechny finesy klasického sochařství, které jsou už bohužel dávno zapomenuty. Patřily k nim zásady, že figura má být výrazně nadživotní (žádný skřítek, jako nový pomník Edvarda Beneše před Černínským palácem), má stát na vysokém soklu (ten pak musí být vždy vyšší, než plastika na něm umístěná), přičemž materiál soklu má být z méně ušlechtilého materiálu, než vlastní socha. Konečně věděli, že pomník musí mít tzv. krytá záda – stojí před budovou, nebo – je-li třeba v parku – za ním musí být stromy nebo keře.

Přečetla jsem si text pod obrázkem a byla jsem doma.

hasek---vnuk

Haškův vnuk

Nejen geneticky modifikované organismy – už máme i geneticky modifikované sochy! Ta hlava je tesána podle vnuka spisovatele Haška, kterého znám z televize a fotek. Účinkuje při výročích a spravuje Haškův odkaz. Ano, znám je notoricky oba. Vnuka Haška a také vnuka Josefa Lady. To jsou dva potomci, které média recyklují vždy, nastane-li nějaké slavné výročí. A to se za ty roky člověku s vizuální pamětí vryje do podvědomí…

Ještě k té soše… papaláši doufají a nejen to, oni věří, že ta socha přitáhne lidi na Vysočinu –  Lidé už nejezdí pouze za samotnými památkami, ale chtějí slyšet nějaký autentický příběh,” řekl u sochy Tomáš Čihák, ředitel krajské organizace Vysočina Tourism  s tím, že pomník odpovídá současnému trendu propagace určitých míst v souvislosti s významnými osobnostmi. 

Ano, být trendy… to už jsem také mnohokrát slyšela. Ale abych z toho nedělala grotesku já sama, přečtěte si něco seriózního,  cituji deník České slovo:

Žulový portrét spisovatele Jaroslava Haška s názvem Hlava XXII, který byl dnes  (27.4.2013) odhalen na křižovatce silnic z Lipnice na Dolní Město a Světlou nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, přispěje ke zvýšení zájmu českých i zahraničních turistů o návštěvu Vysočiny.  (Tak pravil Čihák) .

Takzvaný geneticky upravený Haškův portrét vytvořil sochař Radomír Dvořák. Netradiční osmnáctitunový pomník vysoký 2,65 metru je složený z osmi částí, přičemž segmenty levého oka a úhlopříčné části temene hlavy jsou sejmuté a leží opodál. Na hladkých vnitřních stěnách segmentů je vysekaný citát z Haškova nejslavnějšího díla Osudy dobrého vojáka Švejka v deseti jazycích.

Pomník s názvem Hlava XXII odkazuje na světoznámý protiválečný román Josepha Hellera Hlava XXII. Literární kritici prý Hellera po vydání románu upozornili na to, že se dostal blízko ke Švejkovi. V pokračování Hlavy XXII, románu Zavíráme, nechal Heller svého hrdinu se Švejkem debatovat.

A další fantasmagorie…. tedy název sochy ..Hlava XXII..  a vzhled sochy..  jako když peče kočička s pejskem dort… takové asociace a provázanosti mi přijdou neadekvátní a úchylné. Ten příběh mě tedy nebere.  Musela opravdu kvůli tomu vzniknout tato podivná socha? A nemá dokonce něco společného s Cimrmanem? Nedivila bych se, kdyby měl ten příběh pokračování… Cimrman do každé dědiny, jedno z hesel dneška.

Ach jo… zanedlouho bude mít Brno konečně svého “recyklovaného” Jošta!  Abychom tuto causu nepustili ze zřetele. To nesmíme odhalení zmeškat, mistr Róna prý už finišuje, socha vzniká.  V celé kráse měl být Jošt odhalen do roku 2014, ale nějak se to protáhlo. Na Brno bude vzhlížet z výšky 6,5 m a dlohé nohy – 2,7 m , vyrábí sochař zvlášť.

vizualizace-rona-brno-jost-socha_denik-380Jezdecká socha vyroste na Moravském náměstí do konce října 2015. „Je to alegorie odvahy. Brno tak definitivně dokončí rekonstrukci náměstí,” sdělil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Výroba bronzové sochy bude stát skoro sedm milionů korun.
Čtěte více na: http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/socha-josta-uz-vznika-dlouhe-nohy-sochar-vyrabi-zvlast-20130717.html
Ještě než pojedeme do Brna, navštívím v nejbližší době Rožnov pod Radhoštěm, působiště sochaře Maria Kotrby. Hlavní účel návštěvy bude sice pokoření Lysé hory, nejlépe prý ve sněžném hávu?!, ale na sochy a ateliér sochaře také nezapomeneme. To mi připomíná jeden rest (dálniční sochy!), večer opravím…

 

 

 

 

 Posted by at 13.57

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient