
– vyprávění pana Františka Brychnáče
František Brychnáč byl můj otec. Den, kdy zemřel, mám dodnes v paměti, i když už je to tak dávno .. bylo mi tehdy 6 let. Bydleli jsme v té době v Tisovci, v novém, ale ještě nedostavěném domku, kam jsme se přestěhovali z obecní hájenky ležící na samotě pod Panským lesem mezi Dřeveší a Tisovcem, kde se narodila a prožila své dětství a mládí moje maminka. Tatínek pocházel ze Švihova.
Byl jsem doma s maminkou a mladším bratrem, když se ta tragická událost stala. Odpoledne přišel za tatínkem jeho kamarád – Jiří Výborný, učitel v malotřídce v nedaleké Dřeveši, kam jsem měl po prázdninách nastoupit do 1. třídy… Byl z něho cítit alkohol, na ramenou pušku a přemlouval tatínka, aby s ním šel do lesa na lišku k nedalekému Prachařovu lomu v Borovině. Oba byli členové lovecké společnosti Tisovec
Lom byl už velmi dávno opuštěn, těžní jáma zatopena a všechna lomová zařízení a budovy zmizely. Že se tu kdysi dávno těžilo, tak o tom svědčily už jen mohutné haldy kamene zarostlého mechem. V jedné z nich se usídlila liška a na tu se tatínek a jeho kamarád toho dne vypravili. Navzdory tomu, že ho maminka prosila, ať nikam nechodí, že se jí zdál varovný sen.
Přešla hodina, možná o něco víc, a z lesa se ozvala rána. Maminka řekla: „Tatínek střelil lišku“. Po chvíli práskla rána z pušky podruhé a maminka jakoby věděla, že je zle. Když viděla oknem, jak přichází děda s čepicí v ruce, začala plakat. Její domněnka se potvrdila. Tatínek už nežije…
Co se tam tehdy vlastně stalo je dodnes záhadou…. Tatínek střelil z vrcholu haldy lišku a sestoupil dolů. A pak práskla druhá rána. Ta pro tatínka smrtelná. Jiří Výborný vypověděl, že usnul na posedu naproti haldě, a když se probral, viděl dole nějaký pohyb a vystřelil. Zasáhl svého kamaráda rovnou do srdce. Vyšetřilo se, že k výstřelu došlo nešťastnou náhodou a vrah zůstal nepotrestán
Starší syn, pojmenovaný po otci František, dodnes vzpomíná, jak tato tragická událost ovlivnila negativně celý další život jejich rodiny. Dvě malé děti, nedostavěný domek a maminka zůstala na vše sama. Byla tehdy tak mladá. Nebylo lehké překonat tuto ztrátu a s bolestí a trpkým pocitem jisté nespravedlnosti žít dál. Pan učitel Jiří Výborný, jehož rukou František Brychnáč dne 4. července roku 1959 ve věku 29 let zemřel, byl tehdy přeložen jinam, a tak se s ním malý František alespoň nemusel každý den setkávat…
A les bude dál šumět – jeho píseň o kráse života..
(Záznam vyprávění Františka Brychnáče, lesního u a.s. KINSKÝ Žďár nad Sázavou)
pozn. Na dvou hřebech býval truhlík na květiny
Jéje, já to četla skoro celé, jako bys to psala ty, a myslela, že to byl tvůj tatínek. Uf.
Ahoj Liško, napsala jsem to já, tedy zpracovala do té formy, pan Brychnáč mi to vyprávěl do telefonu a pak mi text ještě skouknul, abych tam neměla chyby a doplnil.
Dobrý den, neměla byste na pana Františka kontakt? Dohledávám rodokmen svého rodu a moc rád bych si s panem Františekem promluvil. Děkuji, Břichnáč
E-mail: petr(zavináč)brichnac.cz
Dobrý den, kontakt jsem už bohužel nenašla, zkuste to u jeho zaměstnavatele uvedeného dole v textu.
Už jsem našel. Děkuji
Tak to jsem ráda :).