Další dva dny – dva dny bez trosek a smeťáků a furt houbaříme
Novohradky – 6. den – úterý 29.10.2024 /Kaplice a Pižmový rybník
Dnes nejprve nákup v Kaplicích a máme kliku, přišla smska, že máme opravený noťas. Po vyzvednutí změna plánu. Zpět na základnu a poflakování se lesem, hledání hub a relax u Pižmového rybníka, kde to máme rádi. Doma velké vaření – bramboračka a tuňákový salát a také krájení hub. Sušíme je na dvou dlouhých radiátorech a pořád jsou plné. Ubíráme a doplňujeme. V lese jsem objevila přírodní figurku – takový smrkový samorost, který mi připomněl Svitavy a sochu Osvobození (Josef Kadlec 1948) a odhozenou masku Vřískot.
Plakáty v Kaplici. Půjdeme na farmářské trhy a přednášku Milana Koželuha. Ta tu sice avizována není, ale zrovna má nějaké turné po okolí, tak jsme si vybrali Velešín a Kapličky a Boží muk. Těšíme se, že MK – legendu Novohradek uvidíme v akci naživo.
Novohradky – 7. den – středa 30.10.2024 / … a hurá do civilizace – naučná okružní stezka z Benešova nad Černou – BDNH (Brána do Novohradských hor / 8 zastavení)
Vypravovali jsme se strašně dlouho. Ráno jsem sešla do suterénu a poprvé zapnula erární pračku. Prý pere jednotně 2,5 hodiny ať zvolíte jakýkoli program. Ale to jsme se dověděli až poté. Tak jsme čekali a čekali. Další neplánované zdržení bylo v Benešově v charitním krámku. Sekáče jsou moje vášeň a prozkoumat nový sekáč je pro mě povinnost. Tenhle byl netypický. Malinký, bez převlékací kabinky, ale narvaný lacinými kousky dobré kvality. Navíc milá prodavačka. Koupila jsem miláčkovi triko a teplé prádlo s tím že se sem ještě vrátíme. Následoval zajímavý hřbitov – byl při cestě a konečně jsme vyrazili na stezku. Těch cca 10 km jsme docházeli s vyplazeným jazykem, aby nás nezastihla tma. A jako na potvoru byl závěrečný krátký výstup doslova vražedný. Ještě že bylo čeho se zachytit. – A zase den bez vajec. Od pondělka nelze pana Beneše (našeho domácího) zastihnout. Chová v areálu slepice a ty mají nejlepší vejce na světě. Takové posádkové.
Naučná stezka vůbec nenudila. Zastavení byla zajímavá a „díky“ časovému presu jsme ani blíže některé lokality neprozkoumali. Vrátíme se. Trasa byla vedena skvěle – rozmanitý terén a dokonce jsme se jednou ztratili. Nemám naučné stezky moc ráda, ale tuhle nevymyslel žádný nudný patron. Doporučuji. Mrkněte na mapu, zatoulali jsme se i mimo – na Zaječí vrch s vrcholovým zajícem a zase se poslušně cestou po vrstevnici vrátili na naučku zpět. Šli jsme jí od konce jen tak pro zajímavost..
Fotky se nakliknutím zvětší, vyzkoušejte :).
Vrcholové skalisko se zajíci a Stifterův lesní pomníček. – Literární Šumavu reprezentují především dvě významné osobnosti – Karel Klostermann a Adalbert Stifter. Německy píšící básník a spisovatel Adalbert Stifter je znám spíše v německém jazykovém prostředí. Se Šumavou ho spojuje velká část jeho tvorby a původ.
Benešovský mlýn je vodní mlýn, který stojí na říčce Černá. Od roku 1990 je chráněn jako nemovitá kulturní památka České republiky. Mlýn je postaven na místě staršího železného hamru, ze kterého se dochovaly sklepy, základové zdivo a štola s náhonem. O mlýn se nikdo nestará, rozpadá se. Škoda ho. Další podobně zchátralý objekt je bývalá Huť Gabriela, jedna ze zastávek naučné stezky.
Fotky jsou poněkud rozházeny, ale až tamtudy půjdete, tak si to v hlavě srovnáte :). To garantuji. Vaše zuzi.