ocení každy milovník kráných věcí
V neděli navečer jsme dorazili do Altmunsteru a ješte jsme byli přesvědčeni ke krátkému výletu na blízký vrcholek Kalvarie. Váhali jsme nejdříve, ale zvlaštní stav viditelnosti na dálku v ovzduší nás přesvědčil. Byl takovej divnej čas. Kolem osmé večerní. Blížila se bouřka, někde uz pršelo a jinde svítilo slunce a hlavně ta zostřená viditelnost, ta ná s lákala na tu vyhlídku, jak už jsem říkala. A nakonec jsme zažili jeden z vyjímečných přirodních vyjevů, na který nás upozornil Miloš, protože ho tyhle věci z profesního hlediska zajímají a ví toho o obloze víc než my. My mužeme obdivovat, ale od něho víme, že to co jsme pozorovali, byla velká vzácnost a štěstí.
Již při výstupu na kopec Kalvarie, jsme koukali na oblohu, osvicený Traunstein za jezerem, a fotili. Nahoře u kaple Kalvarie jsme videli hodně do dálky a tvary mraků se stále měnily a kdo se díval pozorně, uviděl i dve duhy. Už zde nás Miloš upozornil na mraky zvané ….. připominající ženská ňadra. Ovšem to nebylo nic proti tomu, co nás čekalo pri sestupu z Kalvarie druhou stranou. Opět se otevřel jiný pohled na oblohu a oblaka připominající ňadra spíše evokovala chuchvalce bílé cukrové vaty, od nejmenšího chomače k tomu nejohromnějšímu. Tak si to vychutnejte i vizuálně a nakonec něco vzdělávacího.
Normální mraky mají plochou základnu. To je proto, že vlhký teplý vzduch stoupá, ochlazuje se a při specifické teplotě, která zpravidla odpovídá určité výšce, kondenzuje do vodních kapiček. Jak vodní kapky rostou, tak vznikají neprůhledné mraky. Za určitých podmínek však mohou vzniknout mraky s členitou základnou, které nazýváme mammaty. Mají vzhled ženských prsů (mamma znamená v latině prsa) směřujících ze základny mraku k zemi. Vypadají zvlášť dramaticky při bočním osvětlení zapadajícím sluncem. Jedná se o impozantní, krásný nebeský úkaz a zaroveň velmi vzácný meteorologický jev. Podmínky pro vznik těchto mraků se vytváří nejčastěji za silných bouřek, na bouřkových mracích cumulonimbech, které se v těchto případech nazývají cumulonimbus mammatus. V méně výrazných formách a ještě řídčejii se vyskytují i na jiných druzích mraků (stratocumulech, altocumulech, altostratech, cirrech). Nejčastěj je lze pozorovat po silných bouřkách. Jsou vždy předmětem pozornosti a proto se snímky těchto vzácných mraků vyskytují hlavně na webech “lovců bouří”.
Mechanismus vzniku těchto mraků zatím není zcela objasněn. Existuje 10 hypotéz, my se zde spokojíme s populárním vysvětením. V průběhu vývoje mraků mohou vzniknout oblačné kapsy s velkými kapkami vody či krystaly ledu, které při vypařování sestupují pod základnu mraku a formují tyto mammaty. Takové kapsy se mohou vyskytovat v turbulentním vzduchu při bouřkách. Zformování mraků do těchto mammatů vydrží od 15 min do maximálně několika hodin.
Krása. Taky by to mohla být tizianovská kadeř na ohanbí.
Mohla, taková stařecká 🙂
zuzi, nádhera. je to příroda? nebo photoshop? 🙂
Je to pravé, nečekaný a neskutečný zážitek!
To snad není možný! Vypadá to jako namalovaný. Na barokním obraze.
Tak tak, a člověk by to nepokládal za skutečné..
v Pa 29.5 2015 jsme mraky Mammatus mely primo u domu na českomor.vysočině-bohuzel fotil to manzel na mobil a nemuzu sem dat fotku ale nikdy pred tim jsme to nevidely a byla to naaadhera !!!
Díky, ani nevíte jakou jste nám udělala radost!!! Že jste si všimli takové krásy na obloze. A představte si, že v pátek jsme ji pozorovali a vyfotili také!!Nezávisle na sobě, já ve Skutči u domu a přítel v krouně, tedy také na Vysočině. Mám kaput komp, ale možná to ještě stihnu dát na web z přítelova noťasu. Tak se mrkněte na poslední příspěvek..
[…] Rádi sledujeme malebná oblaka na obloze, která dotváří charakter krajiny anebo jsou krásná sama o sobě. Ten druhý případ nastal v pátek 29.5. 2015. Já jsem fotila doma na zahradě a miláček nezávisle cestou ke mně. Jednalo se o stejný meteorologický jev, jaký jsme popsali v srpnu roku 2013 v Rakousku. […]