Čvc 282016
 

Studnice, Chlum, Krucemburk – mezi poli a lesem..

Solí mého života jsou výlety. Takové turistické a pěší. Ráda chodím do zatím mnou neobjevených míst, ale stejně tak se ráda vracím tam, kde nám bylo hezky. Pondělní výlet byl “nový” a trasa byla určena spontánně pár minut před odjezdem na místo startu…  Studnice, po červené do Chlumu a dále do Krucemburku. Odtud zpět na základnu po zelené turistické nebo autobusem.

V Krucemburku jsem byla pouze jednou ale vím, že je tam mnoho zajímavostí k vidění. Tentokrát jsme se ale spokojili s poutavými místy na trase, kříži a  pomníčky. Též jeden hřbitov…. Kochali jsme se však zprvu příliš dlouho, a tak jsme poslední kilometry museli pořádně přidat na tempu. Autobus jsme stihli dvěma minutami a Krucemburk nám zbyl na příště…Krucemburk

Set113from_IMG_0031_panorama

Ve Studnici parkujeme u budovy, kde má pracoviště místní řezbář motorovou pilou Martin Šustr. Byla jsem se zeptat na to parkování a objevila charismatického muže a vzadu za barákem dřevený autobus (socha)..

Set133from_IMG_0037_panorama

Tahle krásná panoramata jsme ulovili hned za Studnicí. Nádherné scény. Polní cesta a zralé obilí…

Set043from_IMG_0010

Toho motivu se nelze nabažit. Slunce svítí jak o život a lány čekají na svůj kombajn…

Set013from_IMG_0001_panorama

Zleva směs hrachu a ovsa, vpravo obilí (neidentifikováno)

IMG_0046

Vcházíme do lesa a obrovská turistická značka. Několik kilometrů jsme žádnou neviděli (cesta se vinula mezi poli), tak si té vzácnosti užíváme…

Set163from_IMG_0048

Příjemné trochu si ulevit ve stínu…

Set173from_IMG_0051

Jsem všímavá. Trochu dál od cesty vidím kříž, na mapě chybí..

IMG_0054

V 80. letech 20. století josef pokorný z Chlumu č. 9 koupil od známého kovové tělo Krista. Zhotovil dřevený kříž, zavěsil tělo Krista a vstyčil tento kříž na pozemku u lesa, kde měl úly se včelami. Dřevo v zemi uhnívalo, proto kříž upevnil na kovové patky.

Set193from_IMG_0058

Vycházíme z lesa a stoupáme k osadě Chlum

Set203from_IMG_0061

Blízkost obce avizuje hřbitovní zeď

Set213from_IMG_0065

Hřbitov v Chlumu

Set223from_IMG_0068

Procházíme okrajem Chlumu…

Set233from_IMG_0071

Krásně opravená chalupa a zahrada je pěkně vyšperkovaná lidovými motivy…

Set243from_IMG_0074

Majitel si se svým dílem pěkně vyhrál…

Set243from_IMG_0074_panorama

Je zde i zákoutí s křížkem

Set033from_IMG_0083

Polní cesta za Chlumem míří k osamělému místu se stromy a křížkem

Set043from_IMG_0086

Litý dekorativní kříž jetelového typu je umístěn na dvoudílném podstavci stojícím na kónicky tvarovaném soklu.
Do 50. let minulého století zde stával dřevěný kříž, který byl nahrazen křížem kovovým. Traduje se, že na tomto místě se zastavilo zpřežení splašených koní, které vezlo na voze děti. Jako výraz poděkování, že se jim nic nestalo, byl prý vztyčen na tomto místě kříž.

IMG_0089

Nejvyšší vrch nad Krucemburkem se jmenuje Křížový vrch, latinsky Mons Crucis Hora Kříže) a dosahuje nadmořské výšky 659 metrů. Jméno tohoto vrchu je částečně obsaženo i v názvu Krucemburku. U cesty nad třemi kříži nalezneme žulový pomník,označující místo,kde byl roku 1926 zavražděn místní katolický farář Josef Rohlík.
Dne 25. září 1926 byl při večerní procházce nad Třemi kříži směrem k Farnímu lesu zastřelen. Podezřelým se stal jeho synovec Ladislav Rohlík, který na faře hospodařil, čin mu však prokázán nebyl a byl propuštěn na svobodu. Případ se nikdy nevyřešil.

Set053from_IMG_0090

Nad Krucemburkem byly roku 1778 z podnětu faráře J. Vrby umístěny tři kříže, na oslavu života a paměť krucemburských obyvatel a slávu městečka. Moc utěšené místo, přestože pár kroků odtud se stala vražda..

Zdroje:

http://krucemburk.farnost.cz/?q=node/50

http://www.krucemburk.cz/mestys/o-krucemburku/historie/pamatky-v-okoli-krucemburku

http://www.mashlinecko.cz/kniha.php?x=sakralni_Hlinsko

 

 

 

 

  One Response to “Po červené do Krucemburku”

  1. V Krucemburku je hlavně úžasný rybník Řeka, nejoblíbenější to místo mého staršího jawamotorkářského syna a bývalého manžela. A točej tam všude neméně úžasnou chotěboř.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient