
Studnice, Chlum, Krucemburk – mezi poli a lesem..
Solí mého života jsou výlety. Takové turistické a pěší. Ráda chodím do zatím mnou neobjevených míst, ale stejně tak se ráda vracím tam, kde nám bylo hezky. Pondělní výlet byl “nový” a trasa byla určena spontánně pár minut před odjezdem na místo startu… Studnice, po červené do Chlumu a dále do Krucemburku. Odtud zpět na základnu po zelené turistické nebo autobusem.
V Krucemburku jsem byla pouze jednou ale vím, že je tam mnoho zajímavostí k vidění. Tentokrát jsme se ale spokojili s poutavými místy na trase, kříži a pomníčky. Též jeden hřbitov…. Kochali jsme se však zprvu příliš dlouho, a tak jsme poslední kilometry museli pořádně přidat na tempu. Autobus jsme stihli dvěma minutami a Krucemburk nám zbyl na příště…

Ve Studnici parkujeme u budovy, kde má pracoviště místní řezbář motorovou pilou Martin Šustr. Byla jsem se zeptat na to parkování a objevila charismatického muže a vzadu za barákem dřevený autobus (socha)..

Vcházíme do lesa a obrovská turistická značka. Několik kilometrů jsme žádnou neviděli (cesta se vinula mezi poli), tak si té vzácnosti užíváme…

V 80. letech 20. století josef pokorný z Chlumu č. 9 koupil od známého kovové tělo Krista. Zhotovil dřevený kříž, zavěsil tělo Krista a vstyčil tento kříž na pozemku u lesa, kde měl úly se včelami. Dřevo v zemi uhnívalo, proto kříž upevnil na kovové patky.

Litý dekorativní kříž jetelového typu je umístěn na dvoudílném podstavci stojícím na kónicky tvarovaném soklu.
Do 50. let minulého století zde stával dřevěný kříž, který byl nahrazen křížem kovovým. Traduje se, že na tomto místě se zastavilo zpřežení splašených koní, které vezlo na voze děti. Jako výraz poděkování, že se jim nic nestalo, byl prý vztyčen na tomto místě kříž.

Nejvyšší vrch nad Krucemburkem se jmenuje Křížový vrch, latinsky Mons Crucis Hora Kříže) a dosahuje nadmořské výšky 659 metrů. Jméno tohoto vrchu je částečně obsaženo i v názvu Krucemburku. U cesty nad třemi kříži nalezneme žulový pomník,označující místo,kde byl roku 1926 zavražděn místní katolický farář Josef Rohlík.
Dne 25. září 1926 byl při večerní procházce nad Třemi kříži směrem k Farnímu lesu zastřelen. Podezřelým se stal jeho synovec Ladislav Rohlík, který na faře hospodařil, čin mu však prokázán nebyl a byl propuštěn na svobodu. Případ se nikdy nevyřešil.

Nad Krucemburkem byly roku 1778 z podnětu faráře J. Vrby umístěny tři kříže, na oslavu života a paměť krucemburských obyvatel a slávu městečka. Moc utěšené místo, přestože pár kroků odtud se stala vražda..
Zdroje:
http://krucemburk.farnost.cz/?q=node/50
http://www.krucemburk.cz/mestys/o-krucemburku/historie/pamatky-v-okoli-krucemburku
http://www.mashlinecko.cz/kniha.php?x=sakralni_Hlinsko
V Krucemburku je hlavně úžasný rybník Řeka, nejoblíbenější to místo mého staršího jawamotorkářského syna a bývalého manžela. A točej tam všude neméně úžasnou chotěboř.