Úno 012014
 

důstojně, diverzně a ilegálně

1

19. ledna roku 2014 uplynulo 45 let od smrti Jana Palacha a na minutu přesně od jeho skonu vzniklo v pražské Legerově ulici, v budově  tehdejšího Borůvkova sanatoria, pietní místo v streeartovém duchu. Jeho tvůrcem a realizátorem je Otakar Dušek, nejvýznamnější český medailér současné doby, před dvěma lety v únoru oceněný v  Teylers Museum v Haarlemu, v Holandsku, Cenou Jaap van der Veena pro nejlepšího medailéra světa.

Pietní místo je dvojpamátník, protože v Borůvkově sanatoriu, patřícímu paradoxně  k těm nejlepším pro prominenty režimu,  zemřel v roce 1950 i Josef Toufar, farář z obce Číhošť, v souvislosti s událostí, která vešla do obecného povědomí pod názvem Číhošťský zázrak.  Je zajímavé, že na tento příběh Otakar reagoval i nakloněním kříže před datem Toufarova úmrtí.  Kdyby to nebylo nemístné, nazvala bych ten detail vtipným.

O tomto novém duálním pietním místě jsem se nedověděla z médií, ale zpětně přímo od hlavního aktéra Otakara Duška.

 3

Já v neděli udělal takovou diverzní akci a rád bych se s Vámi o ní  podělil. Vytvořil jsem pietní místo Jana Palacha a Josefa Toufara v centru Prahy. Původně jsem se snažil celou věc udělat legálně, ale bylo to zakázáno. Proto jsem se vrhl do ilegální akce. Prakticky nikoho jsem nezval, protože jsem předpokládal, že se celá věc nepodaří, zadrží mě policie a pietní místo nevznikne. Byli jsme ale  tak dokonale sehraná parta, že policie nestihla ani zareagovat. Za čtvrt hodiny bylo vše hotovo.

Upřímně jsem očekával, že se o danou věc alespoň trochu budou zajímat novináři, aby se nikdo nerozhodl celé to pietní místo zlikvidovat. Moje jméno v tom vůbec není podstatné. Jde mi jen o to, aby zůstalo zachované místo v této podobě.

OTAKAR DUŠEK INSTALACE palach toufar STREET ART

Street art znamená fofrem instalovat a rychle zmizet

OTAKAR DUŠEK INSTALACE palach toufar STREET ART

Otakar Dušek, muž v zelené pracovní haleně, a jeho přátelé. Street art nemusí být vždy akcí mladých provokatérů v kapuci

OTAKAR DUŠEK INSTALACE palach toufar STREET ART

Poslední úprava. Otakar instaluje vlajku, využívá původní fasádní držák žerdě.. a určitě nenechal nic náhodě.

A přece se točí!!! Reportáž z akce odvysílala NOVA, nalaďte si 33:45

http://tn.nova.cz/zpravy/tv-archiv/televizni-noviny/televizni-noviny-br-tn-19-1-2.html

.. a na co máme ČT ART, když ne na TO??

OTAKAR DUŠEK INSTALACE palach toufar STREET ART

Tak ať nám to tady hodně dlouho vydrží – farář Toufar to jistí seshora..

 Posted by at 13.32

  7 Responses to “Palach a farář Toufar mají od 19. 1. 2014 nové pietní místo v centru Prahy”

 1. Milá Zuzi:-))

  tak za toto info velikej dík !!!! Myslím, že mými silami bych se k tomuto, nedostal.

  Josef Toufar je absolvent chotěbořského gymnázia. Já taky:-))

  Jeho cesta ke kněžství byla velmi náročná. Musel těžce válčit s matematikou na havlbrodském gymnáziu. Po přestupu na gymnázium v Chotěboři nakonec maturitu dal.
  Myslím, že právě ta jeho trnitá cesta ke kněžství, je tím, co stojí za pozornost v souvislosti s jeho mučednictvím. Náročně se probojovak ke kněžství a to ho nakonec stálo život.
  Tyto věci se nechají částečně dogooglit. Velmi cenný pramen je skvělý Almanach chotěbořského gymnázia (2013).
  Josef Toufar je mi díky těmto skutečnostem velmi blízký. Jelikož jsem věřící a občas v těžkých životních situacích, neváhám se k Josefovi obracet o přímluvu u Boha. Snad po přečtení tohoto (http://christnet.cz/clanky/5140/nikdo_a_nic_nebrani_lidem_aby_se_k_toufarovi_obraceli_o_pomoc_uz_ted.url)
  Panu Duškovi jsem za jeho počin velice vděčný. Dušek dokázal vycítit , co je důležité a podle toho jednal. Místo v Legerově ulici bude pro mě významné.

  A Tobě Zuzi velký dík za to, že na svůj blog dáváš opravdu ty nejluxusnější věci:-))

  Měj se krásně !!!!

  lada:-))

  • Lado, děkuji moc za tvoji reflexi a názor; vážim si toho a jsem tomu ráda. Jen jsem smutná, že nemám větší moc, abych “odklela” to zjevné přehlížení Duškových úspěchů a akcí v českém mediálním rybníčku.

 2. Zuzi,
  to je bezvadný!! Díky.

 3. Ano, právě startujeme a vyrážíme do Prahy, jedním z cílů je i toto místo.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient