
OPUS 13 PALACH
Vyrazili jsme do Prahy. Těšíme se. Otakar Dušek je značka. Dobrá značka zaručující kvalitu a komplexnost. ..A srdečné zacházení.
Ani OPUS 13 se nelišil od jeho předešlých 12 projektů. Dvanácti medaili, každá jiná, všechny stříbrné, kromě té dvanácté, ta se vypařila, ztratila, nebo ji vidí jen ten, kdo nelže a nekrade???
Od poslední „ukradené“ medaile uběhly jen dva roky a něco, ale tahle nová – medaile palachovská, se tvořila ještě dávno před ní. Aby s ní byl Otakar stoprocentně spokojen, musel se vrátit zpět ze dvou slepých uliček, dvou technologií zpracování stříbra. Ty nevyhověly snaze o absolutní věrnost předloze – posmrtné masce Jana Palacha, z které Otakar použil Palachova ústa.
To vše a ještě více jsme se dověděli ze stejnojmenného autorského filmu OPUS 13 Palach.
I ten je samozřejmou součástí projektu a líčí fakta související s Palachovým činem – sebeupálením. Promlouvají k nám dokumenty i ústa pamětníků. Palachův bratr, ošetřující lékařka popáleninového centra, sochař Olbram Zoubek, který Palachovi posmrtnou masku sejmul a Otovi nyní nezištně poskytl.
Záběry vztahující se k Palachovi a událostem tehdejší doby střídají sekvence, popisující cestu od nápadu k realizaci této neobvyklé medaile. A zaslouží se dodat, že těch nezištných, pomáhajících medaili na svět, bylo víc, než jen v první fázi sochař Olbram Zoubek.
A také se ocitáme v Legerově ulici, kde v Borůvkově sanatoriu, 3 dny po svém hrdinském činu, Palach umírá. A to se vracíme zpět do nedávné doby, kdy 19. ledna 2014 Otakar s četou svých přátel instaluje bez povolení úřady na tomto nyní prázdném zdevastovaném domě památník ve stylu street art dvěma mužům, kteří zde podlehli svým zraněním. Palachovi a knězi Toufarovi.
Filmové svědectví o tomto počinu – 38 hřebů pro Josefa Toufara a Jana Palacha – jsme také měli možnost shlédnout. Záznam předcházel videoprezentaci OPUS 13 PALACH.
Podívejte se na medaili, a já vám pak povím, jak na mne působí.

Pohled do otevřené etue. Jsem ráda, že na mě nekouká černý samet. Medaile je vyrobena unikátní technologií, 3D skenováním s následným frézováním bloku stříbra o váze cca 1,5 kg. Tato technologie v tomto oboru ještě použita nebyla.

Líc medaile – Medaile váží přibližně 670 gramů. Cena jedné je 69.000 korun. Celkový náklad bude činit symbolicky 69 kusů

K Palachově výroku na rubu medaile Otakar Dušek dodává a vysvětluje:
“Chtěl jsem tím projektem v téhle době vyjádřit, že je nezbytně nutné si čin Jana Palacha připomínat. Bota ruského vojáka zase šlape po cizí zemi a Češi se chovají tím nejodpornějším způsobem, kterému říkají zachování dobrých česko-ruských obchodních vztahů. To je přece něco, co se nedá tolerovat. Ten kluk přece pro tohle umřel.”
Styl Dušek. Nic se neopakuje, těžištěm uměleckého díla je tentokrát jednoduchý nápad, který se nese neskutečně lehce. Je to nápad, který se snesl z nebe a Otakar ho ztvárnil. Je dobře, že ho nezavrhl. Žádná upocená mnohomluvná medaile snažící se vecpat do sebe vše a nic nevynechat.
Komu patří ústa, víme. Jméno a datum čteme na jednoduché leštěné kovové obdélníkové etui se zaoblenými hranami. Ne nadarmo připomíná kazetu na chirurgické nástoje, ona jí skutečně je. Decentní, uměřené, ne laciné, ale ani ne pompézní. Tak, jak to má být. Neupozorňuje na sebe, ale má svou střídmou krásu. Uvnitř sedí v prohlubni černého, ideálně hladkého lůžka – obyčejné průmyslové výplni evokující bezděčně strukturu porézní vyhořelé hmoty, kus stříbra. Musíme ho vysvobodit ze svého zajetí, abychom si mohli medaili prohlédnout. Líc tvoří věrný detail popálených úst oběti se stíny zdůrazňujícími jejich plastičnost. Na nepravidelně, zemitě zpracovaném rubu, kontrastujícím s chladnou hladkostí etue a neosobní plochou lůžka, stojí Palachovo poselství:
Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na který právě stačí…
Fotky z vernisáže medaile a autorský film Otakara Duška OPUS 13 – Palach, který k medaili nedílně patří

Momentka před zahájením… Ota Dušek prochází mezi námi a vítá se s hosty

Húúú, je zde i známý typograf Jan Solpera, který Otu Duška učil! A má džíny, jak si všiml miláček, který také zvolil neformální oblečení. Pan Solpera nosí džíny rád. Nosí je za VŠECH okolností a patří k nim i i kožené boty, kožený opasek a džínová košile. Říká se tomu Solperova uniforma. – Nedaří se nám však vyfotit ho s ánfasu, protože pan profesor neustále konverzuje se dvěma hipstery sedícími vedle něho a k nám je obrácen z profilu..

Konečně, Jan Solpera z ánfasu, a ti dva charismatičtí hipsteři, jak jsem je otipla, jsou jeho žáci a současně i spolužáci Otakara Duška. Oba jsou významní grafici. Vyšší se jmenuje Petr Štěpán, a je v současné době členem týmu Studia Najbrt; Mikuláš Macháček, obrácený k nám profilem, působí na FaVU VUT v Brně, a mimochodem Studio Najbrt bylo také jednu dobu jeho působištěm.

A nejen s ní, ale také s jejím autorem, Otakarem Duškem. Vida, mysleli jsme si, že se tentokrát moc nezasmějeme, ale nakonec došlo i na to 🙂

Malé občerstvení, a jak je zvykem u Dušků, stylové. Jan Palach prý měl rád pomazánky, tak jsme si jich dopřáli co hrdlo ráčilo
Za tmy se vracíme domů a v intimním prostoru auta, kde nás nic nerozptyluje a nikdo nevotravuje, si jako vždy, když někam spolu jedeme, povídáme. Tentokrát zabrousíme i na závažnější téma a zvažujeme, kdo by si v současné době zasloužil medaili. Je to blbý, ale nikdo nás nenapadl. Ale určitě jsme na někoho zapomněli..
Rozhovor s Otakarem Duškem natočený před prezentací Palachovy medaile, rozhodně si poslechněte
Více fotek z akce OPUS 13 – PALACH a povídání o návštěvě Prahy ( kino Světozor atd…) bude následovat…
Zdalipak sis v intimním prostoru auta vezla domů i tu medaili?
Nevezla; už neinvestuji ani nesbírám. Hmotné statky už pro mne nejsou perspektivní, raději nějaké pěkné případně vzrušující zážitky.
[…] 17. ledna proběhla v Praze prezentace projektu OPUS 13 – PALACH – můžete se k této události vrátit zde. […]
[…] http://rozvedena.blokuje.cz/otakar-dusek-potrinacte-a-zase-skvele […]