Čvc 202013
 

Šebestiánský hřbitov v Salzburgu

 

V Salzburgu jsou dva pozoruhodné historické hřbitovy: Petrský hřbitov (Petersfriedhof) a Šebestiánský hřbitov (Sebastiansfriedhof).

Petrský hřbitov jsme navštívili před pětinebo šesti lety, ano, uvědomuji si to zcela přesně, vždyť my jsme se fotografovali i před tou fontánou, největší barokní fontánou v Evropě a můžeme říci i na světě. A poté jsme vystoupali pěšmo na starobylou pevnost na Hoře mnichů a pod horou se nalézal okouzlující Petrský hřbitov, který jsme po prohlídce pevnosti navštívili. Fotky bohužel nemám, protože loni mi syn kompletně vybílil komp se vším všudy, možná u Zorky by se něco našlo…

Tentokrát však byl naši cílem ten druhý krásný… Šebestiánský hřbitov. Dostali jsme na něho tip a také návod k cestě. Vlastně to bylo velmi jednoduché. V pěší zóně, v ulici Linzer Gasse, kde jsme před cca hodinou  branou vešli na Kalvariengergweg a stejnou cestou sešli dolů, jsme pokračovali stále dozadu – ven z města a po 100-200 metrech jsme narazili na kostel sv. Šebestiána, jiný tam nebyl. No a na veřejích objektu jsme objevili návod kudy kam.

IMG_3229

Orientační cedulka na vratech

IMG_3230

Jeden ze tří vchodů na hřbitov

Iniciátorem vzniku hřbitova sv. Šebestiána byl salzburský arcibiskup Wolf  Dietrich von Raitenau. Stavbou pověřil italského architekta Andrea Berteleto a  byl dokončen v průběhu pěti let – 1595 – 1600.

Hřbitov má takřka čtvercový půdorys s vnějšími rozměry cca 90 x 80 metrů a je obklopen ze všech stran klenutým podloubím, kde napočítáme celkem 87 sloupů (hmm, Gaudí jich má v Síni sta sloupů v Parku Güell 86!).

IMG_3232

Křížová chodba (ambit), otevřená do dvora arkádami

IMG_3233

Arkády

Hřbitov je navržen ve stylu Campo Santo ( italsky “svaté pole”). Hlavním znakem je uzavřená klenutá chodba čtvercového půdorysu obklopující areu hřbitova;  charakteristické je otevření křížové chodby do prostoru dvora arkádami (připomíná „rajskou zahradu“ v klášterech). Prototypem nebo lépe řečeno vzorem pro Sebastiansfriedhof byl hřbitov přiléhající ke katedrále v Pise.

IMG_3258

Hrobky v arkádách jsou rozmanité; obyčejné, obvyklé a někdy i bizarní – překvapující

Stavitel Berteleto zemřel v roce 1602 a měl čest být prvním pochovaným na tomto hřbitově, a hrob arcibiskupa Wolfa Dietricha (iniciátora stavby), který zemřel v roce 1617, se nalézá ve výstavné kapli sv. Gabriela uprostřed hřbitova.

IMG_3235

Kaple či mauzoleum, jak je libo

IMG_3248

Budova má kruhový půdorys s připojenou obdélníkovou apsidou (“oltářištěm”) Plášť budovy je rozdělen toskánskými pilastry. Kopule mauzolea je mírně prohnuté a má malé vikýře s okny v podobě býčího oka. Na štítě vstupního portálu je znak arcibiskupa.

IMG_3269

Nádherná “orientální”mozaika, zcela netradiční v křesťanské kapli, v našem povědomí spíše “koupelnová”

Kaple sv. Gabriela, nazývaná také Mauzoleem arcibiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau,  byla postavena v letech 1597-1603 podle plánů Elijaha Castello. Dovnitř jsme se nepodívali, pouze nahlédli objektivem fotoaparátu. Interiér kaple je skvostně obložen v orientálním stylu barevnými dlaždicemi, a kdo se zajímá o architekturu a umění, objeví zde i jiné zajímavosti.

Jistou pozoruhodností hřbitova je také hrob rodiny Mozartovy (spolu s rodinou Nissen, Weber, Dopler), kde je pohřbena manželka-vdova po slavném skladateli, otec Leopold Mozart je ale uložen v „hromadném hrobě“ v kryptě podloubí.

IMG_3273

Hrob rodiny Mozart, Dopler, Nissen, Weber, (ano, evokuje jméno hudebního skladatele Karl Maria von Weber, ale on tu pohřben není)

IMG_3279

“Hromadný hrob” v podloubí, zda je právě zde pohřben Leopold Mozart ale nevím.. možná je takových v křížové chodbě hrobů víc..

IMG_3280

Detail artefaktů strohé výzdoby hromadného hrobu

Hned vedle jednoho ze vchodů na hřbitov, poblíž bočního vchodu do kostela, jsme objevili hrobku  známého alchymisty, astrologa, lékaře a vůbec pozoruhodného člověka zvaného Paracelsus. Zemřel v roce 1541 v Salzburgu za nevyjasněných okolností a byl nejprve pochován na hřbitově chudých; později byly jeho ostatky přeneseny do vedlejšího kostela sv. Šebestiána a jeho hrob byl opatřen náhrobní deskou.

IMG_3282

Paracelsus

Miloše hřbitovy nebaví, a tak jsem si staré hroby a jejich náhrobní kameny prohlížela sama. O výzdobu se již pravděpodobně žádní potomci nestarají, přesto je hřbitov udržován ve velmi přijatelné formě v zelenozeleném tónu. Pouze na „hrobě Mozartově“ upoutá barevný akcent červených voskovek. Nejen zde, ale i jinde, letos červené voskovky frčí! A ne pouze na hřbitovech. I v truhlících na okenních parapetech a na parkových záhonech. Taková obyčejná kytka… tipnete si co bude hitem v Rakousku v příštím roce?? Já si netroufnu.

IMG_3240

Kapradí, břetan, konvalinky..

IMG_3265

IMG_3259

IMG_3250

Kostel sv. Šebestiána

IMG_3234

Ze všeho nejvíce mne ale upoutala kamenná pítka pro ptáky na hrobech, někdy již zakomponované v náhrobním kameni a někde dokonce i s malým poklopem na panty (na „hrobě Mozartově“).

IMG_3249

IMG_3236

Různé tvary pítek

IMG_3243

IMG_3245

IMG_3244

IMG_3246

IMG_3277

zavírací pítko u Mozartů

IMG_3278

Pítko otevřené, jsou tam i drobné mince

Jsem ráda, že se turisté v Salzburgu tlačí v ulicích a místní Kalvárie, Šebestiánský hřbitov a MdM Münschberg (Galerie moderního umění Hora mnichů) zůstává stranou jejich zájmu. Ne však našeho, a tak si můžeme ty oázy klidu ve víru velkoměsta hezky prožívat. Ze Salzburgu mi chybí už jen povídání o výstavě Katze a visutých zahradách salzburských. Ale doma je velmi rušno. Slétla se sem skoro celá rodina a další přílety očekáváme v brzké době. Nevím nevím zda něco v dohledné době zplodím. Návštěvníci odcházejí na kutě velmi pozdě, déle než já, a tak včera dokonce objevili to, co mi zůstalo zatím utajeno. V horní části zahrady mají vpodvečer rejdiště netopýři. Klidu na soustředěné blogování ubylo, snad poránu by se dalo něco stvořit… dnes jsem vstala kolem šesté hodiny, abych tento text dokončila.

Více fotek ze hřbitova sv.  Šebestiána

Přečtěte si i text o hřbitovech pražských. Víte, že v Praze je víve než 70 hřbitovů? A že existuje možnost jejich prohlídky s průvodcem? A že je lepší si adoptovat hrob českého buditele než zvířete v ZOO – zůstane vám totiž navěky!  Čtěte zde

 Posted by at 20.01

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient