Bře 112015
 

aneb to nejlepší ještě stihnete..

Přečtete-li si jakoukoli divadelní nabídku tohoto originálního ansámblu vymykajícího se díkybohu veškerým divadelním klišé, zatoužíte jistě nějaký vybraný kousek repertoáru shlédnout. Měli bychom si takových jevů, které nezapadají do dnešní průměrnosti, vážit. Máte-li ještě v sobě jiskru a jste-li schopni se nadchnout, přijďte. Jste-li už leklými rybami vláčenými bouřlivými vodami kapitalismu, tu vám nepomůže už vůbec nic.
Podívejte se také na blog principála Radima Vašinky v Divadelních novinách. Není pilným bloggerem, ale jeho poslední vyjádření stojí za přečtení.
DIVADLO ORFEUS – sekce Krytové divadlo (to je živý odkaz)
21. sezóna 2014|2015
 indexPraha 5, Plzeňská 76

Rezervace možná telefonicky, e-mailem nebo přes www.
> mobil: 604 909 517
> elektronická pošta: divadlo@orfeus.cz
> internetová stránka: www.orfeus.cz
> spojení: metrem k „Andělu“, pak tramvají č. 4, 9, 10 a 16 směr Motol, stanice „U Zvonu“
> začátky představení: od 19.00 hod., otevřeno od 18.00 hodin.

 

BŘEZEN 2015
pá. 6. 3. – A. P. Čechov: Labutí píseň & S. Mrožek: Kouzelná noc
A. P. Čechov – pro tuto často uváděnou humoresku jsme zvolili poněkud výstřednější formu osobitého tvaru, vycházející z žánru divadla u stolu, za stolem, kolem stolu, na stole, pod stolem a pod. Naše půlčtená verze navíc vylučuje diskontinuitu výkonu našeho principála, a navíc přenáší inscenační důraz na slovní přetlumočení smyslu tohoto dramatického šperku. Uvádíme ve zkušebním provozu, jako předskokana večera místo skupiny Vohnutej Kabát.
Slawomir Mrožek – Kromě všech prvků, zdůrazňujících osamělost jedince v současné společnosti a ztíženou schopnost dorozumění, je ve hře ukryta i jakási posmutnělá poezie člověka, stereotypem života už poněkud okoralého, unaveného, odevzdaného, zaskočeného připomínkou světa, který měl svoji vůni (šeřík? fialky?). Přesto přese všechno jde o veselohru! A to značnou.
V obou komediích jsou v souhrnu k vidění I. Hýsková (m.o), M. Rotter, R. Vašinka, M. Součková, T. Rychlý, J. Vaculík. Režie Radim Vašinka.
út. 10. 3. – L. Ferlinghetti, R. Vašinka: Je svět opravdu báječné místo k narození, kde se dají dělat legrační kousky a milostné kousky a psí kusy…a vonět ke kytkám a okukovat sochy a dokonce i myslit a líbat lidi…a tancovat a chodit plavat do řeky a na pikniky…?
Střet, či vlastně spíše setkání, Ferlinghettiova a Havlova vnímání současného světa, jehož poněkud neutěšený zmatek ztvárňuje pak Ferlinghettiho komedie, do níž jsme nainstalovali i kolemjdoucí hypotetické postavy, nejen Ferlinghettiho a Havla, ale i Ginsberga, Nerudy, polámaného mravenečka, spolu s tlučením o mříže a do bubnu, za doprovodu břeskných amerických pochodů a Radeckého marše. Přítomna bude i vizuálně narušená Socha Svobody. I s hořící fakulí. Na jevišti se vyskytují: J. Čemusová, I. Hýsková, M. Rotter, M. Součková, J. Šourek, R. Vašinka, L. Vašinková a P. Veselý. V hlavní roli Jan Vaculík . Režie Radim Vašinka.
po. 16. 3. – René de Obaldia: Mopslíkem z lásky
Tři groteskní příběhy prodchnuté bezelstným milostným vzplanutím, bigamií, nevěrou, trojúhelníkem i sebeláskou korunuje nečekaně šťastný zločin! Hořkosladké a černohumorné hříčky Zářná dvojčata, Velkovezír a Eduard a Agrippina francouzského dramatika a básníka nikdy neztrácí komediálnost, vtip a humor, a čím černější, tím lépe. Jsou to vždy dva muži a jedna žena, jejichž propletenec, z počátku romantický nebo aspoň snesitelný, se chtě nechtě mění v truchlohru. Nebohé postavy jsou vrženy do absurdních situací, aby následně byly nuceny jednat ještě absurdněji neřkuli ztřeštěněji. Autor si v těchto jednoaktovkách rád a s lehkostí hraje s jazykem prostřednictvím hříček, odboček či literárních narážek. (Uvádí Bluud Teátr v režii Štěpána Smolíka.)
st 18. 3. – František Halas: Do výšky volím pád (Pták hlas Pták svoboda Pták prostor)
PREMIÉRA – Svůj letitý dluh básníkovi se principál konečně po dlouhém váhání odhodlal i splnit, byť svůj návrat k autorovi svého mládí plánoval v mnohem velkolepější podobě. Do svého výběru zařadil i méně frekventované mladistvě anarchistické verše, předcházející onomu Halasovi „klasickému“, veršům tesaným z žuly. (V rámci cyklu našich i světových velikánů poezie.) Účinkuje Radim Vašinka.
pá 20. 3. – A. P. Čechov: Labutí píseň & S. Mrožek: Kouzelná noc
st. 25. 3. – Jaroslav Seifert:  Jiskřivé zrcadlo života
Další z principálových inovací pořadů  autora, kterému se věnuje s neumdlévající umanutostí už dobrých 40 let. Bez jímavého tremola, kudrlinek, a sentimentálního sebedojímání. Jen snad po těch letech s přesunem důrazu z jednoho verše na jiné, jak už se nám mění život pod rukama a jak se věkem mění i interpret sám. Účinkuje Radim Vašinka.
pá 27. 3. – O Jančuškovi a Marčušce, Princezna-ptáček, Jak Rom vyhrál husu a jiné literární skvosty.
Večer romských vyprávění se pomalu, ale jistě propracovává mezi naše nejúspěšnější literární pořady! Diváci běžně žasnou! Nejen nad příběhy samotnými, ale i nad jejich traktováním – principál v mentálním převleku za Roma by se mohl stát cikánským baronem! Fenomenální večer s bouřlivým ohlasem! Celkem dost úchvatné. A na nádherně vyzdobené scéně našeho svatostánku. To vše v přednesu Radima Vašinky, který bude i osobně přítomen, nepoznatelně zmaskován za starého Roma!

 

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient