Čvc 022017
 

už vím co je to za ptáka!!!

Jakpak je to dlouho??? No prostě při předposlední návštěvě doma jsem tak nějak pomalu a ponenáhlu pozorovala na zahradě cizího ptáka. Nejdřív jsem ho vůbec nespatřila, byl sakra opatrný. Objevoval se kvečeru a bylo ho jen slyšet. To byl ale hlas! Skřehotalo to skoro jako straka, hrůza… Myslela jsem si, že je to jen taková náhoda a nic stabilního, ale to jsem se spletla.

Při dalším příjezdu domů se už pták víc osmělil, a dokonce jsem ho i zahlédla… měla jsem tip, ale chtěla jsem ho vyfotit, abych měla jistotu. I začala jsem se tomu pozorování věnovat. Chce to jen trochu klidu a času. Posadit se pod přístřešek a splynout se zahradou. Být její součástí stejně jako ten pták. A pak se začnou dít věci. Zjistila jsem, že zahradu už neokupují kosáci, ale tihle střídmě ale přesto výrazně zbarvení jedinci. Není tu jen jeden, ale hned několik a chovají se tu jako doma. Už se nestydí, jsou na svým. Rýpou se v zemi, cákají v koupadle.. prostě dělají vše stejně jako předtím sympatičtí kosáci. Jen nejsou až tak ochočení, jsou plašší. A zvuky vydávají nejenom ty skřehotavé, paleta jejich hlasového projevu je rozmanitější…

Vyfotila jsem jednoho a už mám potvrzeno co jsem si myslela – je to Drozd kvíčala. V životě jsem ho neviděla ani neslyšela až nyní u mne v zahradě. Přečetla jsem, si o nich… prý má štěbetavý hlas… no to teda nevím, ještě to budu monitorovat..

IMG_2752

IMG_2749

IMG_2751

Více o kvíčale zde: http://www.chovzvirat.cz/zvire/1587-drozd-kvicala/  a je to dost zajímavé…

Chtěla jsem se ještě na něco zeptat. Nevíte náhodou kde se to natáčelo?? Nějaký zámek nebo hrádek v pískovcových skalách… Zkusila jsem se poohlédnout po možných lokalitách, ale nic podobného jsem v Česku neobjevila. Mrkněte na to, třeba jste tam někdy byli..

 

  8 Responses to “Nový pták”

 1. Grébovka

 2. Drozd kvíčala, hned mě napadlo.
  Já ho viděla na jaře na náměstí ve Stachách a smála jsem se, jak to tam má obešlápnutý. Vypadal jako místní král, všechno to tam zkontroloval :- ))
  (Měla jsem tehdy podezření, že je to drozd kvíčala a podle knížky byl. Knihy o ptácích jsou bezva, protože se tam často do češtiny přepisuje jejich hlasový projev a to je dost sranda. Čvííít.)

  • Přesný… jako král… kosáci, co je kvíčaláci odstavili, byli přítulnější. Už je tu moc nevídám, je to tady samá kvíčala. Zatím je pozoruju a mám pocit, že se se mnou moc kamarádit nebudou, ale moje zahrada a koupadlo jim je dobrý!!!

 3. Aháá! To v Praze né, ale je pravda, že jsem ve Stromovce taky viděla kvíčaly!
  Možná to souvisí se strakama – žerou kosům vejce i mladý a možná si na kvíčaly netroufnou, nevím. Tak přišly neohrožené kvíčaly s chováním králů 🙂

  • Jo… ano! Byla to tady zjara samá straka na zahradě, ale přišlo mi, že s kosáky se tak nějak snesou. Pak najednou jsem je začala postrádat… kde jsou straky, kam se poděly?? Kosáků ubylo a když se tu objevily kvíčaly, po kosácích je skoro veta. Kvíčaly jsi vystihla dokonale. Co bude dál??? Ještě loni se tu proháněla hejna vrabců, měli zázemí v břečťanu. Letos je vidím ojediněle… No, ale sousedi nám za plotem chpvají slepice a černá prasata v jedné ohradě. Vůbec to kupodivu nesmrdí a je to zábavné sledovat.

   • Tady máme tady stračí rodinku. Už několik let. Ale na populaci jiných ptáků to moc vliv nemá, asi jak jsme na kraji u pole a křovinatých humen, tak je dost místa na rozmnožování se pro všechny. Kvíčalu jsem tady na našem “ptačím stromě” (stromokeř plané švestky s krmítky pro ptáky) už viděla taky, ale spíš v zimě, při krmení se s ostatními ptáky.

    • Jo, k tomu se připojuju, jestli to mohu posoudit, tak i když jednu dobu, tedy delší dobu,ke mně straky zalétávaly každodenně a kosi byli v pohodě, cítila jsem to tak. Ale tihle kvíičaláci to je jiná… na klíčových místech zahrady kosi už moc nepracují na žížalách, ale jedna rodinka tu bydlí v břečťanu a zrovna vychovává mládě, je tlustší než štíhlí rodiče, nebo načechranější, ti tu operují na okraji teritoria. Kvíčaly tu někde musí hnízdit, ale nevím kde, zřejmě u sousedů, tam je nevyužívané zahrada – džungle, přečetla jsem si o nich, že hnízdí v kolektivu… ale kdovíjak to je, teď se ta zajetá pravidla rychle mění. U lidí a možná i trochu u ptáků…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient