Čvn 082024
 

Autem Malonty pak po značce celý den– cíl Dopler alias Jelení vrch, cestou vyhlídky, turistické přístřešky, zaniklé vsi Ludvické hory, Jednoty, Ludvíkov. A opět další postesknutí .. ty silnice…

více podrobností na mapy.cz

Autem dnes jen velmi krátce oproti dřívějším neurojízdám do Pohoří. Ty úzké silnice jsou vražedné, páč někeří jezdci jezdí jako hovada a stačí jeden vůl a je vymalováno.. Malonty (jak tajemně to zní) jsou vlastně hned za rohem.

Krajina je v Novohradkách malebná jak nikde, vše je zatím tak nějak postaru a zatím sem investoři pronikají jen spoře. Proto je tu tak krásně a úzké silnice nám zas až tak nevadí. Jen že se Em nemůže tak rozhlížet jak já když se musí soustředit na silnici. Louky střídají lesíky a osamělé stromy či skupiny stromů a oblé kameny, tak typické pro zdejší krajinu. Jsou všude, nejvíce snad v lese a dřívější osadníci z nich stavěli svá obydlí a lemovali jimi cesty a tesali z nich podél cest kamenné křížky. Nemohu si pomoci, je to jako od krajinného architekta. Ojediněle je v současnosti místo rozlehlých pastvin vidět i oplocené ovocné sady ve stádiu zrodu. Ty jinde všudypřítomné pravoúhlé háje rychle rostoucích dřevina na masu tu podle mě zatím nejsou. Líbezná krajina. Ale pokrok už táhle i sem. Za Malonty jsme dnes cestou spatřili novou domkovou čtvrť, takovou jakoby satelitní. Ale pravděpodobně to ještě není až takový kobercový nájezd. Osamělost míst a jejich jistá nedostupnost pro civilizační vymoženosti zatím brání bohatcům zneužít tuto takřka nedotčenou boží krajinu. Ale Jiřická nádrž se svojí rybolovnou tuto hranici protrhla. Chceme se tam podívat, tj. vniknout, někdy ve všední den, jinak je to tam hlídané a zaplocené. Uvidíme.

Trasu máme dnes docela nenáročnou, po naučné stezce z Malont výstup na Jelení vrch – Dopler. A po hřebínku zpět na silničku do Malont. Asi 12 km, ale na nás je to zde akce na celý den (i když opatrně, vyrážíme každý den kolem poledního). Zastavujeme, rozhlížíme se, meditujeme, zkrátka nespěcháme. Kam taky?

Dnešní vycházka nás vedla hlavně místy s dalekým výhledem. U druhého zastavení s výhledovou tabulí jsme si všimli, že autorem trasy (scénář a realizace) je Milan Koželuh. Znalec Novohradek, jejich utajených koutů. Člověk, na něhož dříve nebo později narazíte, pokud se chcete o Novohradských horách dovědět více. Jako my. Já ho „objevila“ pro sebe Na Nové Vsi (U Něničků jak říkají místní), kde mají k nahlédnutí i jednu z jeho knih.

Informačních panelů, které se nacházejí v místech panoramatických výhledů je 5. U Jákla, U Ludvických Hor, Nad Vaněčkem, Jednoty a Doppler Jelení Vrch (tam ale nebylo nic vidět pro vzrostlé stromy). Míjeli jsme několik křížků, z nichž jeden ani nebyl uveden na mapě. A také místa rozvalin kamenných domů bývalých osad vyhoštěných sudetských Němců. Je dojemné vidět umírající ovocné stromy, které ještě přežívají nebo i ty už zborcené a zpřelámané, ležící na zemi, obrostlé mechem a lišejníkem. Ještě tu jsou. Stejně jako střepy talířů a hrnečků a rzivé zbytky nářadí a smaltovaných nádob, shromažďovaných návštěvníky těchto míst obvykle na jednom místě.

Celou cestu zpět po hřebeni Doppleru hledám horečně podél cesty vpravo a vlevo místo U pěti baráků, jmenované na jednom z panelů na jeho úpatí. Ještě v 50. letech zde ty domy stávaly a jejich zbytky tu ještě jsou stejně jako plodící ovocné stromy. Ale stezka vznikla v roce 2008 a dnes je 2024. Nic jsem neobjevila, bohužel a jsem z toho smutná.

A poslední várka fotek, pokochejte se panoramaty, to uklidní, ponořte se do té atmosféry a buďte v pohodě.

A určitě se vám stýská po pohledu z okna. Tentokrát bude podvečerní…

HOTOVO. Ještě přidám seník a hájovnu pod Doplerem, zvanou podle posledního majitele Mášovna. Další výlet bude z Pohoří lesy na Kapelníkův rybník nebo také Kapelunk (něm. Kapelung), který bývá považován za jednu z nejkrásnějších novohradskohorských plavebních klauz (vodní nádrže budované v letech 1778-1783 pro usnadnění plavby dřeva po řekách Černé a Malši a Pohořském potoku). A našli jsme také viklan, který je stejně jako Kapelunk stranou značených cest.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient