Čvn 032024
 

Hurá na Mandelstein!

Dnešní trasa má svůj vrchol na hoře Mandelstein (n.v. 874 m) a kromě cesty na česko-rakouský přechod se odehrává v Rakousku.

https://mapy.cz/s/fodudutovo

Autem úzkými silničkami, kde se sotva vyhnou dvě auta jedoucí proti sobě, natož pak auto a autobus, jako se to stalo nám a museli jsme hodně couvat.., až do hraniční osady Šejby. Zaparkovali jsme na parkovišti u lesa a po silnici pokračovali k hraničnímu přechodu s Rakouskem. Dalo se zaparkovat i tam, je to tam moc hezké a takové sousedské. Navíc s neobvyklým otevřeným objektem přátelství. Velmi milé a i po letech nenarušené vandaly. ..Ale holt jsme to doma neošetřili jaksepatří.

Jak je u nás zvykem, miláčkovi se zase něco potentovalo s trasou v mobilu, ale na to už jsme připraveni a zvládáme to s tím mým. Dnešní trasa má svůj vrchol na hoře Mandelstein a návrat bude v podstatě – kromě jedné výjímky – totožnou cestou.

Turistická cesta nás vede lesem nelesem, kulturní krajinou, nahoru a dolů, z kopce do kopce a těch cca 14 km (tam a zpět) je hned od hranice lemováno mnoha shodnými lavičkami s rozmanitými hesly, které někdy ano a někdy ne jsou pro nás srozumitelné. Jsme po včerejší túře na Kamenec unaveni , a tak toho dobrodiní rádi užíváme. Někdy na slunci, jindy ve stínu. Nelze je fotit všechny, i když i to by bylo téma! Ale někdy jindy. Také lovecké kazatelny již nefotím, jsou tu fakt na každém kroku. A dost vysoko. Nenašla jsem odvahu je blíže prozkoumat, i když jednou jsem už zdolala půlku žebře. Ale vzdala jsem to. Jsem posera. Mám ještě týden času to napravit. V Rakousku nejsme určitě naposledy.

Mandelstein je krásná hora s kamenitým vrcholkem a nabízí široký výhled až do Česka a na Novohradské hory. Cesta na úplný vrchol s vrcholovým křížem vede kolem malé kaple a míjíte zastavení, která vás seznámí se zajímavostmi kulturního prostoru Waldviertel/jižní Čechy. Vyhlídková plošina byla postavena v roce 2013.

Tolik oficiality. Teď osobně. Pod kapličkou, která je zasvěcena odsunutým sudetským Němcům, jsem napočítala deset ministolečků s lavičkami. Jsou pravděpodobně určeny pro starší účastníky mše. Usadí se kolem nich cca 80 osob. Možná ale 40, simulaci jsme nezkoušeli. Vyhlídková plošina opodál za můstkem je nápaditá a moc šikovně vymyšlena a dalekohled funguje zadara. Na orientační tabulce jsou označena jména obcí v pohraničním pásmu – česky a německy. Po odsunu se z vrcholku Mandelsteinu chodili lidé dívat na svou vlast a vesnici údajně i každý den…

Je zde i naše oblíbená lavička, tak posvačíme. Udělala jsem 3 obrovské turistické burgry. Dalamánky natřené pomazánkovým máslem proložené volským okem, osmahlými pikantními párky, Hermelínem, plátky čerstvé okurky a listy salátu. Mňam! To nás definitivně zlomilo a v posedávání na lavičkách jsme pokračovali cestou zpět až k hranicím. Po návratu domů jsme si museli vzít kapsle na trávení (miláčkův léty osvědčený výrobek s batain-hydrochloridem, on je chemik tak si to dělá sám) a šli jsme spát bez večeře.

Objevem byl čerstvý příhraniční nápis na vozovce Miluji tě v němčině se srdcem. Mám náhodou fotografický důkaz, že ráno tam ještě nebyl!! A večer jsme v každé obci, kterou jsme projížděli, pozorovali v jejím centru sousedské hemžení. S jídlem a pitím. Když už to bylo poněkolikáté uvědomila jsem si, že jsou čarodějnice. A podobně tomu bude i zítra – na cestách budeme potkávat výletníky – páry i samotné holčičky. A všichni mají s sebou psy. Kromě kluků na bruslích (jsou tu mezi pastvinami krásné rovné asfaltky) a holek na koních. Slunce plane, vítr vane. Ale to až zítra.

Co dodat?? Snad ještě že jsme v Novohradkách skoro sami, turistická sezóna ještě nenastala. A tak si toho klidu, míru, slunce a jara užíváme. Obdivujeme krásné lesy nepostižené kůrovcovou kalamitou, pastviny a louky s osamělými stromy, stará stromořadí nejvíc s javory klenem a mléčem. Je tu kouzelně- miluju to tu!!!

Dnes to nebyly typické Novohradky … ten téměř nedotčený kraj rozlehlých lesů, sluncem prozářených luk, šumějících potoků a hladin rybníků zrcadlících modrou oblohu… dnes to byla upravená rakouská civilizace. A i ta má cosi do sebe. AHOJ!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient