Kvě 102023
 

.. jako za starých časů plných naděje, touhy a nadšení!!

A o tomhle to dneska bude: pátračka, oblaka a vesnický industriál. A ještě nějaké bonusy – kůň, kolotoče a bouda.

Blížil se první máj a abychom něco nezmeškali, vydali jsme na prvomájový výlet o den dříve. Vybrala jsem Předhradí, hrad Rychmburk a to z tajného důvodu. Pátrám po místě z fotky kamaráda Jirky. Má ji nadepsanou Rychmburk a nikdo neví kde to je. Ale mám tajný cemperovský tip. “Vydáš se cestou podél starého opevnění nad řekou směrem ode vsi a když dojdeš na konec, tak tam to je” . Nebylo.

Nejprve jsme tak trochu kopírovali žlutou turistickou vedoucí k rybníku, pak zahnuli k silnici a dali se po zelené přes les Malhošť k lesu Borek a tam volně pod hrad a cestou kterou známe už od dětství nahoru do příkrého kopce ke hradu. Riskli jsme to, hradní branka by podle všech indicií měla být ještě zavřená, ale hurá, nebyla!

Na nádvoří se hodovalo, ve vsi byla pouť, tak jsme se trochu připojili, dali kávičku a já jahodový zmrzlinový. Pak jsme šli do vsi, do Panské zahrady, hledat branku abychom se dostali za zeď a šli podél bývalého panského statku až k tomu údajnému zátiší. OK, krásná cesta, krásný den, ale zase nic. Říkám si, kdepak je David? velký znalec vesnic i přírody? A najednou je David před námi a fotí si přes opukový plot pěkné zátiší s branou. Tak se dovolím a zmáčknu to taky tak a ukazuji inkriminovanou fotku. A zase nic a prý nemá koho by se zeptal, protože to tu nikdo nezná lépe než on. Není to neskromné a pyšné konstatování ale holý fakt. Na Davida nikdo z nás nemá.

Jdeme podhradím k silnici a jen tak nazdařbůh lesíkem na cestu od Borku k Malhošti a stejnou cestou zpět. Tak se mrkněte na fotky. Jsem taková nezbednice. Mám ráda místa kde je čurbes a na bývalém jezedáckém dvoře, dříve panském, nyní jánevímjakém, jsem se cítila ve svém živlu. A také mám ráda krásná oblaka. A těch jsem si dnes užila plnou prdel!! Přátelé!!

Jdeme na to. Rozklikněte si.

ahoj zuzi!

  11 Responses to “Někdy se nic neděje, ale dnes se dělo.”

 1. No, vy se máte!
  Mě to počasí na cyklovýlety v sobotu sice moc nevychází, ale improvizuji a ty prodloužené víkendy jsme taky vytěžili co to šlo.
  Rychmburk samozřejmě znám a byl jsem tam 😀

  .

  • No vida, máš to tady docela projetý :). Mimochodem, když jsme zabočovali k lomu pod Předhradím, seděl tam na kraji lesa zády k nám starší osamělý cyklista, mobiloval a zadní světlo pod sedlem mu blikalo. Napadlo mě— to je Saul a chvíli jsem tomu i věřila, ale nebyl jsi to ty, tenhle měl bílýho bíbra, tys hladce oholen podle fotek. Stejně jsem se ho ale zeptala s úsměvem: Nejste Saul?. On slušně pozdravil (což jsem já opomněla) a nechal si zopakovat otázku. Prostě jen jsme tak lehce zakonverzovali a zase šli dál…

 2. Tak pokud pán v cyklopřevstávce nekouřil, nebyl to Saul.:-)
  Asi ti budu muset poslat nějaké aktuální foto.
  Jedno nedávné atraktivní z Aksamitovy brány u Koněprsukých jeskyní z letoška mám.
  Akorát tam je zajímavá jen ta brána.
  Já jsem tam dal utahanej a nasranej mobil nějakým angloslečnám a ony hned začaly ” cheeeeeez”
  Tak jsem to řekl a vypadám jak debil 😀
  Ale zrovna plánuji letní cykloexpedici přes Itálii a Francii, tak tak tam snad něco vyberu.

  No a zítra počasí zase na hovno!

  • No, podle fotek máš ostře řezané rysy, a nějak mi fakt uniklo jestli jsi se na nějaké náhodou neusmíval, myslím že ne. Tenhle cyklista byl spíš takový vyměklý a navíc ten bílej bíbr. Ale už jsem byla na tu otázku nachystaná, tak jsem se zeptala i když jsem věděla… No, teda, to si plánuješ cyklistický lahůdky? Pojedeš sám? Bude to něco jako ta populární svatojakubská cesta?? My se zítra chystali někam za Poličku /Telecí, Jimramov../ ale ještě to zvažujeme. Ráno mně přivezl pan Doležal další hračky na malování, a také se začalo umírat a to znamená psát projevy. Teď byl dlouho klid, celostátně prý – říkal výrobce rakví, co se stavil na kus řeči.

   • No, to jsem trochu nadsadil s tou “expedicí”.
    To bude jen taková lehká projížďka z Pisy do Nice, nějakých 400km po rovince podél pobřeží. To bys ušla i pěšky:-)
    Ale těch zahraničních cyklocest mám letos v plánu víc.
    A to camino do Compostely mi taky začíná nahlodávat.
    Ale to vůbec nevím, jestli na kole, nebo pěšky, odkud…
    Tak to nechám ještě uzrávat a někdy v budoucnu se tam možná vydám.
    Ale já už beru každej výlet jako takovou pouť.

    • Tak to bude příjemný výlet po rovince a nemusíš spěchat :). Já se držím teď při zemi, ale měla bych se víc odvážit, všechno záleží nebo leží? na mně. Compostela je pro mě už asi nedosažitelná, ale existuje i více jiných variant, když jsme byli před x lety v Lužici, už tehdy tam něco takového propagovali, nějakou spojnici, a to mě zaujalo. Také mám v hlavě Váchalovu cestu, šli ve trojici z Litomyšle do Litomyšle ( https://www.rml.cz/cs/muzeum/portmoneum/pruvodce.pdf ), to mě láká pro začátek asi nejvíc, je to blízko. Jak píšeš tu poslední větu.. to je dobrá myšlenka a jestli se fakt tak cítíš, jako opravdovský Saul, tak vznosně :), tak to ti můžu jen závidět, mně se to taky někdy stává, ale to se musím oprostit od reality, která mě stahuje k zemi…

     • “Jak píšeš tu poslední větu.. to je dobrá myšlenka a jestli se fakt tak cítíš, jako opravdovský Saul, tak vznosně…”

      Ale no tak:-)
      To o nějaké vznosnosti přece vůbec není.
      Spíš přesně naopak.
      Hezký příklad je pater Lizna, který se na camino vydal s nevyléčitelnou rakovinou.
      https://www.rozhlas.cz/pater-frantisek-lizna-a-jeho-poute-8015453
      Podívej na datum článku a tento “boží muž” zemřel-tuším- loni.
      Ale ani o tom to není.
      Na pouť se člověk vydává z různých důvodů.
      A nakonec zbyde jen překvapení .
      Neznám nikoho, kdo by se na takovou cestu vydal a zažil celkově překvapení nepříjemné.

     • Zítra :), dnes už něpremávam….

     • No, nějak to nesleduji, ale mám poslední dobou pocit, že je ta cesta hodně populární, vydávají se tam kromě těch “obyčejných ” lidí co si třeba chtějí na chvíli odpočinout a vysadit, i různé celebrity, které možná sledují i podobný cíl. Zdá se mi, že je už překompostelováno. Dcera chtěla zažít něco podobného tak jsem jí před několika lety vymyslela menší trasu od nás do Moravské Třebové. Ale přišel kovid a nic. V mládí jsem zažila několik osamělých čundrů(asi 3, jeden z nich na Brdech)a nejlepší na nich je, když někoho potkáš a můžeš si povyprávět. Proto bych já volila nějakou českou variantu, abych se domluvila. Jsou cesty kolem hranic země i různé spojky na tu kompostelskou.Páter Lizna byl velmi odhodlaný a cílevědomý. Také na chůzi věřím, ale už mám problém s koleny. S takovou zátěží na zádech bych váhala. Pro začátek bych se odvážila na tu Váchalovu stezku. Každá taková zkušenost z osamělé pouti určitě člověka povznese a myslím to v kladném slova smyslu. Je to vybočení a zkouška, jak se s tou nekomfortní situací srovná.
      Také jsem jednu dobu uvažovala projít i trasu Pochodu smrti (Otakar Dušek). Ale mám čím dál méně odhodlání a jsem čím dál víc utahaná. Musím zapřemýšlet co s tím a zase najít tu jiskru, co podpálí oheň.

     • On tu Compostelu zpopularizoval, nebo možná spíš zprofanoval, Coelho
      Já jsem tu jeho knížku ani nečetl, protože Alchymista se mi moc nelíbil.
      Taky byl o tom natočený nějaký film, tak dnes kdekdo chodí s mušlí do Santiaga a už je tam prý opravdu nával.
      Ale zase drtivá většina jich jde jen posledních pár desítek km., aby si to odškrtli a pochlubili se pasem poutníka.
      Ale ta cesta vede přes celou Evropu a chodí ji i lidi od nás.
      Při dobré kondici se to prý dá za100dnů.
      Ale taky tam prý kdesi po cestě teče z kašny víno, takže já bych to za 100 dnů neušel, ba ani na kole nedojel:-)

     • Tak, jsem tady!! Coelho… to je tak dávno, že jsem na to zapomněla, ale mně se to líbilo, to je tak jediné na co si vzpomínám. Dobrý pocit. Knihovnický blog je zrušený, a tak nemám kam si to jít oživit. Sleduju to ale na síti kdo tam šel atd… před více lety si vzpomínám na jednu českou babičku, ha! našla jsem to a došla! Jinak jak píšeš celebrity, naposledy jsem viděla AdélaElbel a je to každou chvíli. Odvážit se a pak už si člověk zvykne a určitě se přestane bát.
      https://zpravy.aktualne.cz/domaci/duchodkyne-dosla-pesky-z-kladrub-az-do-spanelska/r~i:article:651896/
      https://www.zeny.cz/lifestyle/adela-elbel-o-pouti-do-santiaga-de-compostela-pri-chuzi-mega-spalujes-8104.html

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient