Čvc 222022
 

okruh Vysočinou, vesničky, osady, stavení, hřbitovy, řeka Svratka a hlavně výhledy

V sobotu jsme konečně vyrazili na delší túru na Vysočinu, do míst která nám byla dosud neznámá. Trasu jsem pečlivě vybrala, aby se nešlo moc lesem – kvůli výhledům – a abychom se nenudili. Tedy šlo mi o rozmanitost terénu a změnu. Musím se už předem pochválit, protože vše klaplo na výbornou aniž bych to tak sebejistě předpokládala. Byla jsem za to moc ráda, protože před pár dny jsem se také na něco tuze těšila a druhá půlka akce se doslova posrala a já klesla hodně hluboko a musela jsem se z toho nemilého zážitku oklepat a nějak tak to pustit z hlavy. Ale tahle krása to napravila a doufám, že zase bude dlouho klid.

Doplňuji po čase fotky z výletu. A doufám že se polepším. Aspoň s tím blogem..

Vycházíme a hned do kopce. Lepší když si to odbydeme zkraje a pak už bude klid. Za půlhoďku jsme nahoře a klesáme směrem ke Krásnému. Kolem místa zvaného Maděra, kde míjíme dvě osamocené chalupy, které obdivujeme a po čase zjišťujeme že jsme včas neodbočili. Tak se kousek vracíme a jdeme jinudy, ale cíl máme stejný. Na okraji lesa obdivujeme vzdálený hřbitůvek mezi Krásným a Mrhovem a hned u první osamělé chalupy pes obr “ruší” plot a oskakuje nás až k ramenům. Naštěstí jen oskakuje, ale nikoho to nezajímá… Jsme v Krásném, procházíme tu malebnou vísku a stoupáme do kopce ke Spělkovu. Obě vesnice jsou tak trochu stranou civilizace a je vidět, že hodně chalup vlastní movití lidé. Jsou opraveny bez kompromisu stejně jako soukromá chalupa na Maděře. Neodolám a sama jdu prozkoumat spělkovský hřbitov a jsem unesena jeho zachovalostí a jeho starobylou krásou. A klidem. Procházíme obcí, hovoříme s amatérským malířem ze Svratky a sestupujeme k řece Svratce. Podél Svratky jsou chatičky, ale je jich tak akorát a jsou takové trampské. To mám ráda. V Telecím volíme cestu mimo obec, ale příště to vezmeme přes ní. Pod hřbitovem (zatím nenavštíven) hurá, je restaurace, ale nakonec jsme jí přeskočili. Je jen pro pivaře. Kafe turek nebo rozpustné, tak to si raději uděláme moka doma. Přešli jsme letos z frenčpresu (french press) na moka konvičku. Tak pár fotek, abych mohla pokročit dál. Dneškem počínaje mám takové období pokání, bez komentáře, děkuji.

Fotky jsou na rozkliknutí

  4 Responses to “Nejlepší je Telecí – aktualizováno”

  1. V Telecí je ta ” Lukášova zpívající lípa”, že?
    Tu už mám taky v análu.
    Jako zapsanou v seznamu zatím nenavštívených, ale žádoucích míst 🙂

    • Ano, je tam, my šli tentokrát mimo ves, ale příště to vezmeme po hlavní, je tam lidová architektonická stezka :). Já už si ty památné stromy pletu, je jich tu jako maku, hlavně si nepamatuji z hlavy který je který. Jak vypadá jejich okolí. Jen Drašarovu lípu u Březin mám zafixovanou, jezdili jsme kolem v začátcích pro mléko a sýry do Březin. Zdravím ze Svatého Kamene!

  2. V Telecím jsem jednou byla na víkend, v takovém nově opraveném ubytovávacím srubu, co má uvnitř vnitřní dvorek, takové atrium. Bylo to tam dobrý. Bohužel z krajiny jsme nic nestihli (byli jsme tam na psycho-výcvikovém setkání a téma bylo vlastní životopis napsaý jako pohádka; přesto ty životopisy byly hustý). V okolí Poličky je vůbec krásná krajina.

    • Liško, dík za komenty, jsem teď v nějakým útlumu a dát něco na blog odkládám a odkládám atd… Šli jsme tehdy kolem nově upraveného statku jak píšeš, nikdo tam nebyl a ani nejevil znaky že by byl obydlen rodinou, byl ale na samotě těsně pod kopcem, mimo vesnici, při klesání na Maděru, jak mají skauti níž něco podobnýho, ale neopravenýho.. Pošlu ti příležitostně fotky, ale vlastně nevím zda jsem to jen neokoukla a z ostychu z té čisté krásy to ani neofotila… někdy mám takové nápady :))..

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient