Zář 152012
 

malej mišmaš

 • Jedinečný a pro mne nezastupitelný seriál Architektura (čistá krása pro mé oko i ucho) se blíží ku svému závěru. Nenechte si dnes ujít v  11:40 – ČT 2 díl 34/45 – Sugimoto: Dům v srdci Kjóta. Dokument

  V japonském domě nejsou zdi zdmi. Nejsou tam ani okna. Je třeba zapomenout na všechna pravidla západní architektury. Pochopit uspořádání jednotlivých prostorů je napoprvé nemožné. Místnosti těsně přisedají jedna na druhou. Jsou různě velké a není v nich nábytek, aby určoval jejich funkci. Kódy, které umožnily dešifrovat prostor, se radikálně liší. Bezpochyby proto, že v Japonsku není prostor definován stejně jako v Evropě. Jediné průčelí vede do ulice – třicet metrů dlouhé, neklamné znamení bohatství – se skládá z řady traktů rozdílné výšky a různého vzhledu. V horním podlaží je půda s řadami ´střílen´, říká se jim „skříňky na hmyz“. Dřevěné šindele, papírové stěny, mazanina. Předivo vám nedovolí nahlédnout dovnitř. Tradiční textilní závěs „norén“ s ideogramem označujícím strom „sugi“ – symbol rodiny – signalizuje vstupní dveře. Nevstupuje se však přímo do domu, ale do bývalého krámu, kde se sjednávaly objednávky látek ve velkém. Vstupní chodbu lemují chodby, naproti sobě ležící prostory. Obchod a dvůr tvoří nárazovou zónu, odděluje ulici od obytného prostoru v pravém slova smyslu. Dům je rozdělený na dvě velké části: na jedné straně se nacházejí přijímací salony, na druhé prostory vyhrazené každodennímu životu rodiny.  (citace ČT2)

  Architektura (34/45) – 19. září 2012 – 14:45
  Architektura (34/45) – 21. září 2012 – 09:30
  Architektura (35/45) – 22. září 2012 – 11:35
  Architektura (35/45) – 26. září 2012 – 14:45
  Architektura (36/45) – 29. září 2012 – 11:40

Vyjímám několik útržků (krásná slova) z komentáře k 30/45 dílu: Kenzó Tange: Dva stadióny v Tokiu pro Olympijské hry 1964 – dynamika struktury, vše je pohyb, není zde jediná přímka, odmítání přímky umožňuje sdílet, navazuje kontakt … architektura přijímá roli sochaře a od sochařství se nesmí nikdy distancovat…

 • Vracím se do Jičína … na konci „valdštejnské“ dvojaleje směrem k městu byl umístěn pomník-socha s bustou K. Havlíčka Borovského (ano, v knihovnickém katalogu je veden pod písmenem H, příjmením Havlíček nikoli Borovský, jak se mnozí domnívají).

Ano, stával tady, v místě kruhového objezdu (informace z vlastivědné vycházky s historičkou a archivářkou Evou Bílkovou).

Nyní se nachází opodál, na klidnějším místě, nevěděla jsem o něm, vždy spěchajíc tudy do města a nerozhlížejíc se.

Pomník K.H. Borovského
Autor: J. Říha, rok 1906, materiál: kámen-bronz, výška 8 m, vlastník Město Jičín
Památka stojí na mohutném žulovém soklu. Její výška dosahuje včetně bronzové busty přibližně 8 m. Sousoší je vysekáno z pískovce. Jedná se o sochu Promethea, přikovaného ke skále, napadeného velkým orlem, který klove jeho tělo. Pomník je zakončen hranatým dříkem, na kterém je usazena busta K. H. Borovského.
Pomník byl restaurován v roce 1996 – akad.sochařem Petrem Roztočilem. (zdroj)

Potvrzeno: FECIT J. Říha

Co znamená latinské slovo FECIT, zkratka fec. ? Setkali jste se s ním?  Ve výtvarném umění: udělal, vytvořil.

 • Den architektury 29. 9.–30. 9. 2012 – Objevte své město! –  Procházky po českých a moravských městech s architekty a teoretiky. ZDARMA.

Ověřte si, zda se provádí i ve vašem městě a rozklikněte podrobnosti:

 • Náhodou jsem narazila na osvětový seriál videoklipů o architektuře. Právě začíná a mohl by být pro vás zajímavý. Nemusíte chodit daleko student Gebrian se prezentuje na STREAMU a můžete a nemusíte mu zcela věřit.  Ale konečně něco jiného a rozumějšího než ty věčné onemanšou o hnusném jídle a podobných cool a in věcech a lidech. 1. díl Gebrian vs. Metro
 • Tohle mě pobavilo, i když humor je to ten nejčernější.
 • A tady co nevidět budu, a se vším všudy!

 Posted by at 6.33

  5 Responses to “Něco k architektuře, sochařství a Jičínu”

 1. Na sochách je to stejné, FECIT – udělal… Díky za tip na Den architektury, zkusíme Olomouc, pokud to vyjde.

 2. Tak to je tedy zajímavé. Asi před dvaceti lety mi jeden starší pán tvrdil, že přesně na tom místě stával Stalin. Asi se nejedná jen o záměnu díky podobě obou jedinců, protože zmínka o tom je třeba tady: http://www.muzeumhry.cz/cs/odborna-oddeleni/sbirky/83 Asi mu musel Havlíček uvolnit místo, a pak už zůstal, kde je. Fotku Stalina se zástupem lip za zády jsem však nenašel.

 3. No, vygooglit to – to asi obtížné bude. Jedině snad, obrátit se na muzeum v Jičíně, kde mají ty fotky nebo, pokud by na tom opravdu dost záleželo, mám známého archiváře, který asi může lehce komunikovat s jičínskými archiváři, … tedy, pokud by na tom fakt záleželo.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz