Led 142017
 

sochy a výprava do areálu bývalé Tesly Rožnov

 

Vrátím se do roku 2015. Díky nedávnému komentáři pana Jakuba Ivánka jsem se dověděla, kdo je autorem  sochy v Rožnově pod Radhoštěm poblíž restaurace Písečná. Objevila se v textu: Valašský týden 6. – 9. června 2015 – Rožnov pod Radhoštěm – po stopách sochaře Maria Kotrby

Set143from_DSC05112

Socha milenců v objetí stylizovaná do kvádru se jmenuje Láska a autorem je ostravský sochař Vladislav Gajda. Vytvořil ji v roce 1977 (v Ostravě máme o 10 let mladší verzi této sochy: http://ostravskesochy.cz/dilo/366-Laska).

Set153from_DSC05115

Pan Jakub Ivánek v komentáři zmínil i další sochy z éry socialismu: Karel Vašut je autorem dívky na bývalé fontáně před někdejším výpočetním střediskem Tesly. Od Josefa Vajceho máte v Rožnově sousoší u střediska Rosava (z roku 1973).

A tak se na ně podíváme… Vašutovu sochu v areálu Tesly jsme “objevili” a nafotili při našem toulání v areálu Tesly v roce 2015.

Set073from__DSC7435u

Socha dívky na fontánce v areálu bývalé Tesly Rožnov, poblíž vstupu. Autorem je sochař Karel Vašut

Set083from__DSC7438u

Fontánka je nefunkční, škoda..

Vzpomínám si na naše toulání v areálu Tesly s dobrým pocitem, ale matně. Ze vzpomínek mi vyčnívá kromě několika letmých záblesků už jen nečekané setkání s architektem Karlem Jančou, kterého známe z prvních rožnovských Dnů architektury -Brillovka.

Už nevím, co nás sem zavedlo, ale po vyřízení té záležitosti jsme se jen tak začali potulovat areálem… vzpomněla jsem si na svou první návštěvu zde, kdy jsem si šla do ONSEMI za miláčkem pro zapomenuté klíče a cestou jsem potkala totálně opilého člověka s nášivkou této firmy na kombinéze… projevoval se velmi hlučně, sprostě a hlavně nesrozumitelně, možná zmateně?.. Miláček si na tuto aféru hned vzpomněl a smál se. Ten zaměstnanec byl na mrtě sjetý operátor a jakmile byl “zjištěn”, s okamžitou platností dostal padáka…. nestává se to často, říkal miláček… vlastně to byl první případ co pamatuje…

Nafotili jsme si sochu dívky u bývalé fontánky a upoutala nás výkladní skříň pekárny s cukrárnou ve žluté budově na předešlé fotce. Ani zde jsme se nezdrželi a bezúčelně jsme se ploužili areálem TESLY dál a dál. A pak se to stalo! Na průmyslové budově vpravo nás upoutal název firmy NEOVIT – to je přece investor z Brillovky, říkáme si, a současně nám padlo do oka i modré logo JančaArchitect ! Hmmm, to je ale náhoda… nepřemýšlíme dlouho a vcházíme dovnitř aniž máme jakýkoli plán… jen tak se prostě podívat, jestli něco náhodou neuvidíme. A stal se zázrak, přátelé.

Jak se tak ochomítáme na chodbě u vstupu před jídelnou, schází se schodů pan Janča. Poznal nás a ptá se zda něco nehledáme… a jak tak přišla řeč, pozval nás do svého ateliéru! Máme obrovskou radost. Jen si pan Janča došel pro talíř obědem (rizoto) a kráčeli jsme s ním nahoru do jeho architektonické komnaty. Povídali jsme si o sochaři Mariu Kotrbovi, o Pustevnách, které jsme nedávno navštívili a architekt Janča nám ukázal na webu Workshop Pustevny 2015 návrhy na jejich vylepšení, je to tam totiž opravdu otřesné, včetně hygienických standardů. Zlatá Soláň…

Set023from__DSC7420u

NEOVIT! A JančaArchitect! Vcházíme..

Set033from__DSC7423u

Ale napřed si ten industriál nafotíme… Krásná budova

Set053from__DSC7429

V ateliéru architekta Janči – vzadu na stěně plakát na Kotrbovu výstavu. Jsme rádi, že nacházíme spřízněného člověka.

A to je skoro všechno… jen ještě dva další objevy. Věděli jsme o soše V Rožnově u střediska Rosava. Miláček to místo prozkoumal, ale sochu neobjevil, možná tam v tu dobu nebyla (terénní úpravy), nebo byl nedůsledný (to spíš). Pan Jakub Ivánek nám ale poslal důkaz, že socha existuje. Fotka je z loňského léta a podle mého citu je ta nejlepší, co jsem od Josefa Vajceho shlédla.

vajce - rožnov

Socha se jmenuje Krásno a ne že je ve skanzenu, stále stojí u Rosavy! Objevila jsem na webu v on-line sbírkách GHMP důkaz a dataci 1964-1969. Socha zde je z roku 1973.

 

Josef Vajce Krásno

A nejmilejší unikát si nechávám nakonec! Fascinuje mne, že jsme ho objevili on-line ve spolupráci s panem Jakubem Ivánkem. Vlastně díky jeho důslednosti a tak trochu i štěstí. S našim nepřesným návodem…

Ještě jednou se vrátíme na Soláň, do chalupy výtvarníka Františka Podešvy. 

_DSC1654

K nezvyklému obrázku z chodby jsem tehdy vložila text:

Netuším bližší význam tohoto grafického díla. Jsou tam vědci Popov, Murgaš,Tesla a Diviš. Co je spojuje??? Snad elektrický proud? V každém případě se nad nimi vznáší jakýsi světlonoš… že by symbol osvícení nebo pokroku? A také jsou všichni Slované.

BINGO! Asi to máme! František Podešva vytvořil fresku na budovu TESLY Rožnov pod Radhoštěm. To by námětově odpovídalo. Jen to musíme ověřit. Víme kde je, jen nevíme jak vypadá..

Pan Jakub Ivánek pak na základě naší lokace v objektu TESLY objevil to sgrafito (sic!), na dálku, trochu jinde, ale je to ono!!!! Viz:

Podešva František sgrafito v TESLE

 

Pozn. Ještě hledáme na dálku sgrafito (sgrafita?) Františka Podešvy v Rožnově kdesi na škole… dočetla jsem se:

V roce 1921 absolvoval a usadil se opět v Brně. Rok před tím, při léčebném pobytu na Valašsku, vytvořil svá první monumentální díla. Sgrafito na škole v Rožnově pod Radhoštěm a fresku v kostele na Hutisku: Vítězný oblouk a Strop kněžiště. 

Z kostela zůstal už jen “vítězný oblouk”, fresku na škole hledáme. Tip máme, ale musí nám to NĚKDO v Rožnově ověřit. V pondělí budeme vědět víc.

 

 

 

  2 Responses to “Návrat do Rožnova a nové objevy”

    • Děkuji vám za odkaz a připomínku. Vím o něm, ale mám v tom zmatek. Zjistila jsem si, že budova ZU3ky je budovou školy, kterou pan Podešva vyzdobil sgrafity. Hned jak jsem se ocitla v Rožnově jsem to šla okouknout, ale nejsem si jista zda tato sgrafita jsou jeho dílem. Na tom hlavním s Komenským a dětmi bych pocitově Podešvu tipla, rané dílo po škole, ale co ta signatura E. Rychlý??? Na signaturu má právo autor…
      Obešla jsem školu a našla tam několik slepých výklenků… nevím zda jsou to bývalá okna (už si to tam nevybavuji) nebo zatřená sgrafita?? Oslovila jsem několik osob, u kterých jsem se domnívala, že by mi mohli pomoci v pátrání, ale konkrétní odezvy jsem se nedočkala. Zvažovala jsem přímý dotaz na pana Šrámka, vnuka, ale pak jsem na toto pod tíhou jiných skutečností už zapomněla a téma opustila aniž bych ho dotáhla do konce. Do Rožnova se dostanu zase až na jaře, tak bych to mohla zase oživit… nejlepší je osobní návštěva kompetentních osob.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient